Książka w drodze do Nobla Drukuj

Przemek Pietrzak, uczeń klasy 5a, został laureatem II Ogólnopolskiego Konkursu Plastyczno – Literackiego „Piszę, Ilustruję i Wydaję - Moja Książka w Drodze do Nobla” organizowanego przez Młodzieżowy Dom Kultury nr 2 w Bydgoszczy.

Praca naszego kolegi została zauważona wśród 387 prac i zdobyła I nagrodę w swojej grupie wiekowej. Jury doceniło nowatorskie podejście do tematu książki oraz przygotowanie pracy w oryginalnej i niepowtarzalnej formie, co było głównym wymogiem regulaminowym tegorocznej edycji konkursu.

Juror, P. Tadeusz Krajewski, tak napisał o uczestnikach konkursu: ”Młodzi twórcy dokonali artystycznego cudu  -udowodnili, że książkę można jeszcze uratować. Można ją nie tylko czytać, ale i oglądać, dotykać, wdychać jej zapach i nade wszystko – mocno ją przeżywać”.

Przemkowi serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych wspaniałych pomysłów w przyszłości!

obejrzyj galerię zdjęć

Piłkarskie emocje Drukuj

W dniu 21 listopada młodzi uczestnicy Płockiej Akademii Piłki Nożnej z naszej szkoły wzięli udział w wycieczce do Warszawy pod tytułem "Piłkarskie emocje".

Pierwszym punktem wyjazdu był pobyt w parku trampolin ,,Hangar 646” gdzie uczniowie klas 2 i 3 uczestniczyli w zajęciach skocznych  prowadzonych przez trenera. Zabawy z elementami rywalizacji na torze przeszkód wywołali  ogromne pozytywne emocje.

Po obiedzie grupa młodych piłkarzy pojechała na stadion Warszawskiej Legii. Opowiadane ciekawostki z historii Legii i Polskiej Piłki Nożnej przez przewodnika podczas wycieczki po muzeum i stadionie zrobili na uczestnikach wycieczki duże wrażenie, zachęcając dzieci do trenowania i osiągania sukcesów w sporcie.

obejrzyj galerię zdjęć

PRL w pigułce, czyli 8c na warsztatach muzealnych Drukuj

23.11.22r. klasa 8c wybrała się do Muzeum Mazowieckiego w Płocku na warsztaty  pt. "Ile jest cukru w cukrze, czyli jak się żyło w PRL". Celem zajęć było pokazanie młodzieży, jak żyło się w czasach PRL  – jakie były najważniejsze święta, co bawiło Polaków, czym była reglamentacja i co do zaoferowania miał  kaowiec. Uczniowie szukali odpowiedzi na dość zaskakujące pytania typu: „Czy w naszym kolektywie znajdziemy cinkciarza, który napije się z musztardówki? A może wśród nas będzie stacz kolejkowy  rozpowszechniający bibułę?”.

To była ciekawa i pouczająca wycieczka w czasie zrealizowana w ramach programu „Kulturalna szkoła na Mazowszu”.

obejrzyj galerię zdjęć

Wyjście do teatru na sztukę Kopciuszek Drukuj

W dniu 23 listopada klasy 3a,3b i 2b wybrały się do Teatru Dramatycznego w Płocku. Uczniowie naszej szkoły obejrzeli spektakl pt: "Kopciuszek". Dawno, dawno temu… a może i nie tak dawno, żył sobie Książę, który całe dnie spędzał grając na swoim smartfonie. Król nie wiedział, co zrobić. Dwoił się i troił, żeby go czymś zainteresować, zwłaszcza że chciał, aby Książę zajął jego miejsce. Wymyślił więc, że poszuka mu żony. Wydał bal, na który zaprosił wszystkie panny z całego królestwa. Zapomniał tylko o jednej biednej posługaczce, zwanej Kopciuszkiem. Jak wszystkie bajki tak i ta kończy się szczęśliwie.

obejrzyj galerię zdjęć

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF 2022 Drukuj

W poniedziałek 21 listopada Rada Samorządu Uczniowskiego przeprowadziła apel dla klas 4-8 dotyczący Praw Dziecka. Przewodnicząca SU Julia Majewska oraz zastępca przewodniczącej Alicja Stachula przypomniały najważniejsze informacje dotyczące Konwencji o Prawach Dziecka. W tym dniu cała społeczność szkolna przyszła ubrana w kolorze niebieskim. Uczniowie przygotowali również niebieskie flagi, które wykorzystaliśmy do pochodu, w ramach którego jednoczyliśmy się ze wszystkimi dziećmi, których prawa są łamane. Klasa 5a przygotowała mural, na którym odznaczyła swoje dłonie w ramach wsparcia dla równości i przestrzegania praw dziecka. Uczniowie klas 8 w ramach lekcji WOSu przygotowali plakaty dotyczące praw dziecka i praw człowieka. Wychowawcy klas przeprowadzili lekcje dotyczące praw dziecka z wykorzystaniem scenariuszy lekcji i materiałów udostępnionych przez UNICEF. Klasy młodsze przystroiły sale girlandami oraz niebieskimi sercami. Na korytarzu szkolnym została zawieszona gazetka przypominająca wybrane prawa dziecka, również nauczyciele świetlicy przygotowali gazetkę dla najmłodszych ilustrującą wybrane prawa dziecka.

#unicefpoland

#WorldChildrensDay

obejrzyj galerię zdjęć

"Spaceruję, obserwuję, tworzę" – wygrana naszej uczennicy w Powiatowym Konkursie Plastycznym. Drukuj

18 listopada odbyło się wręczenie nagród, będące podsumowaniem Powiatowego Konkursu Plastycznego „Jesień – kolorowa pora roku w Brudzeńskim Parku Krajobrazowym”, której organizatorem był Mazowiecki Zespół Parków Krajobrazowych.

Celem konkursu było zainspirowanie dzieci i młodzieży do twórczej aktywności w zakresie tematyki przyrodniczej, ale także pogłębienie wiedzy ekologicznej.

Uczniowie naszej szkoły podjęli postawione przed nimi wyzwanie i spróbowali swoich sił w konkursie. Organizatorzy docenili wykonanie, pomysłowość i wkład pracy uczennicy klasy 6a Gabrieli Beczek. Ona to okazała się bezkonkurencyjna i otrzymała I nagrodę w swojej kategorii wiekowej.

Młodej artystce składamy serdeczne gratulacje i życzymy sukcesów w dalszej twórczości plastycznej.

obejrzyj galerię zdjęć

Kanwa, czyli kurs haftowania od podstaw - #LaboratoriaPrzyszłości Drukuj

Haftowanie jest jak lekarstwo bez recepty - poprawia sprawność manualną i koncentrację, odpręża i daje poczucie oderwania od codzienności. Sprawia czystą przyjemność czerpania z tworzenia czegoś, czym możemy pochwalić się innym. Mogli się o tym przekonać uczniowie klasy 5a, którzy na lekcjach techniki próbowali swoich sił w hafcie na kanwach z nadrukiem.

Choć na początku pojawiała się myśl, że wykonanie takiego wzoru jest zbyt trudne. Kolorowe kwadraciki nadrukowane na kanwie były niezwykle pomocne w rozpoczęciu przygody z haftem, a także w odnalezieniu odpowiedniego koloru we wzorze.

Dodatkowo młodzi twórcy mieli okazję dowiedzieć się jakie są rozmiary igieł, poznać rodzaje mulin, sposoby zaczynania i zakańczania nitki czy w końcu jak dodawać kolory.

Uczniowie przekonali się, że haftowanie na kanwie jest proste, a efekty pracy na pewno zachwyciły rodzinę i znajomych. Dodatkowo sama czynność haftowania dała im ogromną przyjemność i  sprawiła, że mogli być dumni z własnoręcznie wykonanej pracy.

Rozwijanie powyższych umiejętności było możliwe dzięki programowi Laboratoria Przyszłości, w ramach którego zakupiono niezbędne materiały pasmanteryjne.

obejrzyj galerię zdjęć

Wyjście do Teatru Dramatycznego Drukuj

W dniu 17 listopada klasy 1a,1b i 2a wybrały sie do Teatru Dramatycznego w Płocku. Uczniowie naszej szkoły obejrzeli spektakl pt: " Opowieści Droida", który opowiadał o losach młodego pomocnika hodowcy Thembów, Gooka. Młodzieniec bał się wszystkiego i marzył by odnaleźć w sobie moc i stać się odważnym. Wyruszył w podróż, podczas której poznał prawdziwych przyjaciół i dowiedział się, że odwagi nie można kupić. 

Uczniów klasy 1b spotkała niespodzianka. Dziadkowie naszej uczennicy Antosi Cempury oprowadzili nas po zapleczu teatru. Dzieci miały możliwość zobaczenia gdzie aktorzy się malują przebierają, gdzie szyje się kostiumy. Była ta niezwykła przygoda za która dziękujemy Pani Dorocie i Panu Szymonowi Cempura. 

obejrzyj galerię zdjęć

Co to jest muzeum? Drukuj

Klasa 4c bierze czynny udział w Programie "Kulturalna Szkoła na Mazowszu" i cykliczne odwiedza płockie muzea. 17 listopada wybrała się do Muzeum Mazowieckiego w Płocku, oddziału zwanego „Kamienicą”. Uczniowie obejrzeli nowocześnie zaaranżowaną wystawę "X wieków Płocka", gdzie tradycja łączy się z technologią, a eksponaty sąsiadują z multimediami. Odbyli podróż od średniowiecza do początków XIX wieku. Największe zainteresowanie dzieci wzbudziła makieta Płocka z ok. 1800 r. o powierzchni 44 m2. Ciekawym było odnajdywanie na niej współcześnie istniejących ulic i budynków. Dużą atrakcją była też zabawa w teatrzyk cieni. Oprócz zwiedzania klasa uczestniczyła w lekcji muzealnej ,,Co to jest muzeum?”. Za sprawą przemiłego pana przewodnika uczniowie dowiedzieli się, jak należy zachowywać się w muzeum, co wypada robić a czego nie podczas zwiedzania, kto pracuje w muzeum i wreszcie dlaczego warto odwiedzać muzea. Uczniowie podczas lekcji prowadzili ożywione dyskusje z panem prowadzącym  oraz odpowiadali na szereg jego pytań i zagadek, a nawet bawili się w poszukiwaczy unikatowych eksponatów.

Wycieczka zakończyła się przystankiem w cukierence – rurki z kremem były pyszne! Wszyscy zadowoleni z uśmiechniętymi buziami wróciliśmy do szkoły. To jeszcze nie koniec naszych kulturalnych wojaży.

obejrzyj galerię zdjęć

Wycieczka do Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu Drukuj

W dniu 16 listopada klasy 1a i 1b wybrały się na wycieczkę do Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Mimo wietrznej pogody uczniowie w doskonałych humorach ruszyli ku nowej przygodzie. Na miejscu czekało nas wiele atrakcji np. przejazd wozem po terenie skansenu, a także piesze zwiedzanie ekspozycji. Kolejnym punktem naszej wyprawy były warsztaty "Rózgi, kleksy i fajerwerki..". Podczas, których dzieci usłyszały jak wyglądało życie dziecka na początku XX oraz wykonały lalkę z tamtych czasów. Na zakończenie mogliśmy ogrzać się przy ognisku a także zjeść pyszne kiełbaski. Zmęczeni, ale szczęśliwi wróciliśmy do domu.

obejrzyj galerię zdjęć

Szkoła Podstawowa nr 17 im. Tadeusza Kościuszki,  ul Miodowa 18,  09 - 400 Płock,  tel. 24 366 25 60, e-mail: sekretariat@sp17.plocman.pl

Redaktor serwisu: Marzena Kowalska