XX Piknik Europejski Drukuj

XX Piknik EuropejskiJubileuszowa 20. edycja Pikniku Europejskiego po raz kolejny zgromadziła mnóstwo uczestników i obserwatorów. Podobnie jak w latach ubiegłych młodzież płockich szkół wzięła udział w konkursach organizowanych w trakcie miejskiego święta. Obchody rozpoczęła gra miejska pod nazwą „Odkryjmy razem Europę”. Następne konkurencje konkursowe to prezentacja szkół w barwnej paradzie ulicami miasta, organizacja kramu na Starym Rynku oraz prezentacja artystyczna szkoły na scenie przed ratuszem.
W grze miejskiej wzięła udział reprezentacja klasy 7b. Uczniowie musieli rozszyfrować do jakiego obiektu na terenie miasta należy się udać, a następnie należało wykazać się wiedzą na temat 12 państw, w których Płock posiada miasta partnerskie. Doskonale dali sobie radę z rozpoznaniem bajki, hymnu, zabytków, potraw, stroju ludowego oraz symboli narodowych wylosowanych państw.
12 maja odbyły się pozostałe części obchodów XX Pikniku Europejskiego, które mogli obserwować mieszkańcy oraz goście naszego miasta. W tym roku nasza szkoła prezentowała Węgry. Stoisko odzwierciedlało ideę hasła „Polak, Węgier, dwa bratanki…”. Wielkie serce przyjaźni polsko – węgierskiej przyciągało wzrok odwiedzających nasz kram. Nie mogło oczywiście zabraknąć również mostu łańcuchowego w Budapeszcie, kostek Rubika, gigantycznych papryk i długopisów. Nasze stoisko zaprezentowały piosenką uczennice – Wiktoria Sobótka oraz Julia Wójtewicz z klasy 4c, a Magdalena Dzięgielewska z klasy 7b opowiedziała krótko o wspólnej historii łączącej Polskę i Węgry podkreślając fakt, iż w tym roku oba państwa obchodzą 100-tną rocznicę odzyskania niepodległości. Każdy odwiedzający nasze stoisko miał okazję poznać smak węgierskiego leczo, wytrawnych bułeczek oraz ugasić pragnienie wodą sodową z syfonu, który jak mało kto wie, jest wynalazkiem węgierskim. Ponadto na naszych małych gości czekał kącik zabawy, gdzie wspólnie z uczniem Kamilem Dółkowskim z klasy 7b można było pokusić się o ułożenie kostki Rubika na czas, pokolorować obrazki z symbolami Węgier oraz zrobić sobie zdjęcie w „fotobudce” stylizowanej na kostkę Rubika.
Następnym punktem uroczystości była parada ulicami Płocka. Nasi reprezentanci wzbudzali duże zainteresowanie. Wyglądaliśmy barwnie i okazale. Uwagę obserwujących przykuwały różne odmiany papryk, słoneczniki, długopisy kulkowe, samolot linii WIZZ AIR oraz kolorowy orszak kostek RUBIKA niesionych przez młodzież z klas gimnazjalnych. Punktem kulminacyjnym parady była prezentacja na wysokości kina Przedwiośnie przed komisją, gdzie nasze tancerki z zespołu Pląs zatańczyły czardasza – narodowy taniec węgierski znany na całym świecie. Uczestnicy parady dumnie wznieśli okrzyk: POLAK, WĘGIER PRZYJACIELE, NA TO JEST PRZYKŁADÓW WIELE, zaś w języku węgierskim pozdrowili zgromadzoną publiczność i gości.

Chór „Muzyczne Iskierki" oraz chętni uczniowie z klasy VII B zaprezentowali na scenie wielki przebój węgierskiej grupy  rockowej Omega „Gyöngyhajú lány” (w Polsce znany pod tytułem: Dziewczyna o perłowych włosach). Słowa napisała Anna Adamis, muzykę skomponował Gábor Presser. Wydany w 1970 roku  singiel zyskał wielką popularność nie tylko w Europie. W latach 2010 -2011 utwór zajmował wysokie miejsce na liście Top Wszech Czasów sporządzonej przez Program Trzeci Polskiego Radia.

„Muzyczne Iskierki” wykonały piosenkę w języku węgierskim. W  roli dziewczyny o perłowych włosach wystąpiła Julia Siwińska, a w wokalistę zespołu Jánosa Kóbor''a wcielił się nasz absolwent Dawid Kalinowski. Kręcone loki blond peruki i gitara elektryczna w rękach Dawida nie zostawiły cienia wątpliwości w czyjej roli wystąpi. Rockowy look, instrumenty, peruki, czarne skóry i okulary wspaniale dopełniały stylizację. Dzięki plastycznej pomocy pani Edyty Reńskiej śpiewaliśmy w pełnej krasie i oprawie, z nazwą zespołu Omega.

 

Szkoła Podstawowa nr 17 im. Tadeusza Kościuszki,  ul Miodowa 13a,  09 - 400 Płock,  tel. 24 366 25 60, e-mail: sp17.plock@gmail.com

Redaktor serwisu: Marzena Kowalska