Święto Polskiej Niezapominajki Drukuj

Święto Polskiej NiezapominajkiDnia 18 maja odbył się apel ekologiczny przygotowany przez klasę 3a. Apel, a właściwie przedstawienie związane było tematycznie ze Świętem Polskiej Niezapominajki, którego celem jest promowanie walorów przyrody, stałe przypominanie o ochronie środowiska i zachowaniu różnorodności biologicznej Polski. Uczniowie przygotowali bardzo ciekawy występ włączając do udziału także widownię poprzez zagadki i pytania. Zabawne teksty przeplatane piosenkami przykuwały uwagę widzów i podnosiły problem walki ze śmieciami oraz zachęcały do ochrony przyrody.

Starsze klasy również włączyły się w obchody Dnia Niezapominajki, który od kilku lat przeprowadzany jest w całej Polsce pod patronatem Polskiego Radia. Święto Polskiej Niezapominajki jest okazją, by dać dowód pamięci bliskim nam osobom, tym, których lubimy, kochamy i szanujemy. Możemy także powiedzieć coś miłego każdemu. Mamy powód, żeby wnikliwiej przyjrzeć się ludziom wokół nas i w każdym człowieku dostrzec to, co w nim dobre i szczere. Jest to również dzień związany z ekologią. Zwracamy uwagę na piękno otaczającej nas przyrody na polne kwiaty, ptaki zwierzęta.... Bo przecież niezapominajki to takie malutkie niebieskie kwiatki, które spotyka się nad brzegami strumieni, w ogródkach, na obrzeżach leśnych. Zgodnie ze starym wierszykiem, (często wpisywanym w pamiętnikach) „Niezapominajki, są to kwiatki z bajki, rosną nad potokiem, patrzą żabim okiem i szepcą łagodnie – nie zapomnij o mnie” - uczennice klasy 6c przedstawiły inscenizację nawiązującą do tego święta.  Podczas wystąpienia młodych aktorów oglądający słuchali piosenkę o Niezapominajce oraz obejrzeli film ekologiczny „Ekologiczny dom”. Występ uświetniły piosenki zespołu Muzyczne Iskierki.

Również przedstawiciele klas II i III gimnazjum wzięli udział w "niezapominajkowej lekcji" przeprowadzonej metodą projektu. Uczniowie pod kierunkiem p. Marzeny Siołek i p Elżbiety Małeckiej przygotowali prezentację multimedialną o Święcie Niezapominajki, które promuje walory polskiej przyrody, różnorodność biologiczną, przypomina o potrzebie jej ochrony. Dodatkowo „nie-zapominajka” ma na celu zachowanie od zapomnienia ważnych chwil w życiu, osób, miejsc, środowiska. Pani Maria Milewska w burzy mózgów dyskutowała z młodzieżą o lokalnych i globalnych problemach ekologicznych. Uczniowie w grupach przedstawiali w jaki sposób możemy chronić środowisko na co dzień. Na zakończenie wykonali niezapominajkowe prace z hasłami ekologicznymi i otrzymali słodkie nagrody. Oprawę plastyczną zajęć przygotowała p. Bożena Żeromska-Bogacz.

Szkoła Podstawowa nr 17 im. Tadeusza Kościuszki,  ul Miodowa 13a,  09 - 400 Płock,  tel. 24 366 25 60, e-mail: sp17.plock@gmail.com

Redaktor serwisu: Marzena Kowalska