Projekt STEAM-owy w ramach Konkursu Wiedzy O Mazowszu Drukuj

Po raz kolejny nasza szkoła przystąpiła do Konkursu Wiedzy o Mazowszu, którego jednym z etapów jest realizacja projektu. Tematem przewodnim V edycji konkursu jest „Zielone Mazowsze”. Nasz zespół projektowy postanowił zrealizować projekt multidyscyplinarny, łączący  wiedzę i umiejętności takich przedmiotów jak: biologia, geografia, matematyka, informatyka, j.polski, plastyka, technika.
Uczniowie postanowili udowodnić, że Płock jest Zielonym Miastem, tak jak wiele lat temu pisał Władysław Broniewski. W jego wierszach znaleźć można opisy  mazowieckiej przyrody, a także tej, którą widział z okien swojego domu w Płocku. Wobec tego tytuł naszego projektu brzmi:
"Ja nie chcę wiele: Ciebie i zieleń" - Zielone Wzgórze Bronka.

Skoro praca polegała na metodzie STEAM przedstawiamy jej główne założenia:
S jak nauka.  W ten sposób był realizowany pierwszy etap projektu, który polegał  na poszukiwaniu w Płocku i okolicy  miejsc związanych z ochroną przyrody: pomników przyrody, rezerwatów, parków krajobrazowych. Uczniowie znaleźli także wiersze poety, w których opisywał mazowiecką przyrodę. Wkrótce okazało się, że mamy kilka wyjątkowych, chronionych przyrodniczo miejsc, którymi warto się pochwalić.
T jak technologia. To był kolejny etap projektu, w ramach którego wyselekcjonowane informacje zostały za pomocą narzędzi TIK poddane obróbce. Za pomocą platformy https://www.qr-code-generator.com/ zostały zakodowane pytania do gry planszowej. Za pomocą aplikacji GoogleMaps uczniowie wyszukali pomniki przyrody w Płocku i oznaczyli pinezką ich lokalizację. Następnie stworzyli w programie Canva prezentację multimedialną, w aplikacji WordWall grę matematyczną, zaś w aplikacji CapCut zmontowali filmik z wierszami Władysława Broniewskiego. Powstał też fanpage na Facebooku „Nie chcę wiele, Ciebie i zieleń – zielone wzgórze Bronka” jako wirtualna encyklopedia. Zapraszamy do czytania i polubienia. Link do strony poniżej:

Fanpage na Facebooku „Nie chcę wiele, Ciebie i zieleń – zielone wzgórze Bronka” jako wirtualna encyklopedia.

Prezentacja multimedialna "Zielony szlak".

E jak inżynieria. Polegała na stworzeniu gry planszowej. Uczniowie opracowali instrukcję gry, następnie przystąpili do jej projektowania, wykonania przestrzennej planszy, pionków w formie drzew.
A jak sztuka. Polegała na recytacji wybranych wierszy Władysława Broniewskiego, w których opisywał mazowiecką przyrodę. Utwory te, zaprezentowane w formie krótkiego filmu są poetyckim eko - tematycznym apelem uczniów - młodych aktywistów na rzecz ochrony przyrody do społeczeństwa.  

Link do filmiku:

we.tl/t-GTmUjTH1Kh

M jak matematyka. Polegała na stworzeniu gry zawierającej zagadki matematyczne np. które drzewo stało się pierwszym pomnikiem przyrody w Płocku, ile lat temu to się wydarzyło, czy też które drzewo jest wyższe, a które szersze na podstawie informacji z prezentacji „Zielony Szlak”.

Link do gry :

"Zielony szlak" - zadania matematyczne

Klasa VI b miała już  możliwość uczestniczyć w lekcji prowadzonej przez uczestników projektu, na podstawie prezentacji poznali pomniki przyrody w Płocku, a następnie rozwiązywali zagadki matematyczne.

Sam projekt był połączeniem nauki z zabawą. Poprzez korzystanie z narzędzi TIK stawał się dla uczniów ciekawy. Pozwolił doskonalić wiele umiejętności, ale przede wszystkim rozwijał kreatywność.
Teraz opis naszego projektu przesyłamy do Komisji Konkursowej. Trzymajcie za naszych uczniów kciuki.

Szkoła Podstawowa nr 17 im. Tadeusza Kościuszki,  ul Miodowa 18,  09 - 400 Płock,  tel. 24 366 25 60, e-mail: sekretariat@sp17.plocman.pl

Redaktor serwisu: Marzena Kowalska