„Mikołajek to Ty i ja” Drukuj

Mikołajek to Ty i jaW ramach projektu czytelniczego "KTO DUŻO CZYTA, INNYCH NIE PYTA" klasa 5b zrealizowała projekt edukacyjny pod nazwą "Mikołajek to Ty i ja", w oparciu o lekturę pt. ”Mikołajek”. Wybór tej książki okazał się  nieprzypadkowy, ponieważ 5 b bywa czasami tak samo niesforna jak Mikołajek i jego koledzy.

Naszą przygodę rozpoczęliśmy od odwiedzin w szkolnej bibliotece. Podążyliśmy tropem autora książki - René Gościnnego, by ku naszemu zdumieniu odkryć m.in., że pisarz ma polskie korzenie. Na lekcjach języka polskiego omówiliśmy wybrane opowiadania z tomu „Mikołajek”. Pomagaliśmy Alcestowi i Mikołajkowi znaleźć odpowiedź na pytanie: Dlaczego nie warto chodzić na wagary?. Staraliśmy się odwieść naszego bohatera od niefortunnego pomysłu ucieczki z domu. Zastanawialiśmy się, jak mądrze zająć się nowym kolegą w klasie i jak odpowiedzialnie opiekować się  zwierzętami. Mikołajkowe perypetie zainspirowały nas do stworzenia projektów ilustracji do omawianej lektury. Na lekcji języka angielskiego powstał list, w którym 5 b opowiedziała Mikołajkowi o zwierzętach hodowanych przez nas w domach. Projekt zakończył klasowy konkurs ze znajomości książki. W zaciętej rywalizacji  drużynowej zwyciężyły dziewczęta. To była niezapomniana literacka przygoda.

Szkoła Podstawowa nr 17 im. Tadeusza Kościuszki,  ul Miodowa 18,  09 - 400 Płock,  tel. 24 366 25 60, e-mail: sekretariat@sp17.plocman.pl

Redaktor serwisu: Marzena Kowalska