Świetlica szkolna Drukuj

Praca świetlicy szkolnej stanowi ważne ogniwo współczesnego systemu wychowawczego szkoły, jest jej integralną częścią. Realizuje ona poważną część zadań opiekuńczo-wychowawczo-dydaktycznych, działając na rzecz prawidłowej organizacji czasu wolnego, wypoczynku indywidualnego i wszechstronnego rozwoju dziecka. Staramy się aby czas spędzony w świetlicy szkolnej także sprzyjał rozwijaniu zainteresowań dzieci oraz nadrabianiu zaległości w nauce. Szczególną uwagę na zajęciach świetlicowych zwracamy na kształtowanie umiejętności współżycia i współdziałania w grupie rówieśniczej. Dbamy o wdrożenie dzieci do przestrzegania przyjętych zasad zachowania się oraz reguł gier i zabaw, wyrabiana umiejętności nawiązywania kontaktów z kolegami, rozmawiania, słuchania, wyrażania swoich potrzeb i uczuć oraz dostrzegania ich u innych, a także ćwiczenia umiejętności rozwiązywania sytuacji konfliktowych, panowania nad emocjami.
Staramy się nauczyć dzieci zachowania się w sytuacjach trudnych (np. doznanie przykrości, przegrana), ponoszenia odpowiedzialności za indywidualne i wspólne wykonywanie zadań oraz wdrażamy do utrzymywania porządku w czasie zajęć i zabaw.


Nasza świetlica czynna jest od 6:40 do 16:00

Nauczyciele świetlicy szkolnej to:
p. Magdalena Kowalczyk – kierownik
p. Bogumiła Niewiatowska
p. Magdalena Wójcik

Z życia świetlicy rok szkolny 2017/2018 Drukuj

Klikając w załączone do niektórych wydarzeń linki dowiesz się, co działo się w naszej świetlicy w roku szkolnym 2017/2018, w jakich przedsięwzięciach wzięli udział nasi podopieczni oraz nauczyciele świetlicy.

 Marzec w świetlicy

„W marcu jak w garncu…?” – niestety tegoroczna pogoda w marcu nas nie rozpieszczała, nie zachęcając i nie dając wielu możliwości spędzania czasu wolnego na dworze. Mimo tego, dzielnie walcząc z ponurymi chmurami i deszczową aurą, staraliśmy się organizować sobie inne ciekawe i przyjemne zajęcia w świetlicy. W marcu obchodziliśmy Dzień Kobiet, przy okazji którego chłopcy mieli możliwość złożyć życzenia swoim Koleżankom. Podczas zajęć tematycznych, mogliśmy poznać ciekawe zawody, wykonywane przez Kobiety, oraz porozmawiać o roli Pań w pracy i w życiu codziennym. Bawiliśmy się w projektantów mody. Projektowanie mody - to fascynująca specjalność dla wrażliwych ludzi z wyobraźnią i umiejętnościami manualnymi." Była super zabawa.
Skąd się biorą czarne dziury? Co to jest orbita? Która z planet ma najwięcej księżyców? Próbowaliśmy znaleźć odpowiedzi na te pytania i zgłębić jak najwięcej tajemnic kosmosu. Obejrzeliśmy filmy edukacyjne i animacje, które pozwoliły nam poszerzyć wiedzę na temat planet. Wykonywaliśmy też prace plastyczne.
W ramach przygotowań do wiosny, odbyliśmy również zajęcia pod hasłem „Wiosna wokół nas”. Porozmawialiśmy o potrzebie szanowania zieleni i o konieczności regularnego spożywania warzyw i owoców.
Wiosna zagościła w naszej świetlicy na dobre w różnego rodzaju dekoracjach. Nasze prace także „zaroiły” się od wiosennych oznak i symboli, dzięki czemu wprowadziliśmy nowa porę roku do świetlicowych pomieszczeń. Z chęcią kolorowaliśmy obrazki oraz rozwiązywaliśmy wiosenne łamigłówki, które odświeżały lub poszerzały naszą przyrodniczą wiedzę.
Ostatnie dni marca to czas przygotowań do Świąt Wielkanocnych. Nie mogło zabraknąć w świetlicy kurczaczków, zajączków czy bazi. Dzieci wykonały wiele kolorowych pisanek z papieru. Rolki papieru posłużyły za bazę dla wesołych zajączków i kurczaków. Na dni otwarte szkoły Panie wykonały piękne dekoracje na hol oraz na przedstawienie pt. „O królowej czarodziejce”.


Styczeń i luty w świetlicy

Styczeń i luty w świetlicyStyczeń w świetlicy był czasem noworocznych postanowień oraz karnawałowych szaleństw. Na samym początku miesiąca poznawaliśmy sposoby obchodzenia sylwestra w różnych zakątkach świata, próbowaliśmy nakreślić symbolikę Nowego Roku, a także dyskutowaliśmy o tym, czym są plany i postanowienia noworoczne i czy warto je robić. Następnie tanecznym krokiem wstąpiliśmy w świat karnawału: nie tylko w rozmowach o tym, czym jest karnawał, z czym nam się kojarzy, skąd pochodzi i gdzie na świecie obchodzi się go najhuczniej! Tworzyliśmy też maski  karnawałowe.
W związku ze zbliżającym się wówczas okresem ferii, dzieci zapoznały się także z regułami bezpiecznego wypoczynku. W lutym zajęcia prowadzone w świetlicy szkolnej w dużej mierze nawiązywały do obecnie panującej zimowej pory roku. Dzieci wykonywały wiele prac z wykorzystaniem różnorodnych technik plastycznych w celu ukazania uroków tak lubianej przez nie zimy. Miały okazję pogłębić swoją wiedzę dotyczącą potrzeby i zasad dokarmiania zwierząt podczas zimy. Kibicowaliśmy naszym olimpijczykom, trzymaliśmy za nich mocno kciuki.
Zorganizowaliśmy też Mini Kiermasz Walentynkowy. Cały dochód przeznaczony był dla podopiecznych Fundacji Portal FM – pomagamy Dzieciom.
W lutym pewien czas poświęciliśmy bardzo lubianemu i niezmiennie popularnemu polskiemu poecie Janowi Brzechwie. Czytaliśmy jego wiersze, które bawiły, zaskakiwały i zachęcały do tematycznych zabaw oraz do ich recytacji. Przygotowaliśmy inscenizację wiersza „Kaczka Dziwaczka”.
Nie zapominaliśmy o rozmowach na tematy ważne i aktualne: wzajemnej akceptacji, pomocy w grupie, szacunku i tolerancji, zdrowym odżywianiu. Rozmawialiśmy również o najwyższym paśmie górskim na świecie. Poznaliśmy polskich Himalaistów.


  Grudzień w świetlicy

Grudzień to prezenty, słodycze i inne pyszności. Grudzień to wielkie porządki, wielkie gotowanie i dużo radości. Jednak ten ostatni miesiąc roku to przede wszystkim czas spełniania dobrych uczynków, czas zadumy, refleksji i wyciszenia w gronie najbliższych nam osób. Ale zacznijmy od początku: na początku była „Barbórka”, czyli święto wszystkich górników. Co prawda nie mieszkamy na Śląsku, ale ciekawie było dowiedzieć się o tradycjach tego regionu, a nawet posłuchać naprawdę obco brzmiącej śląskiej gwary. Od pierwszych dni towarzyszył nam nastrój wyczekiwania, najpierw na przybycie ulubionego świętego – Mikołaja, a następnie na ulubione święta – Bożego Narodzenia. Odliczając dni do tych szczególnych chwil, nie marnowaliśmy czasu i pieczołowicie się do nich przygotowywaliśmy. Rozmawialiśmy o bogatych i pięknych zwyczajach i tradycjach tych świąt, czytaliśmy wiersze, opowiadania i fragmenty książek na temat bożonarodzeniowych chwil i przeżyć, śpiewaliśmy pastorałki i kolędy. W tym miesiącu tworzyliśmy prace plastyczne, które tworzą świąteczną atmosferę w naszych salach oraz szczególnie chętnie kolorowaliśmy „gwiazdkowe” obrazki i rozwiązywaliśmy bożonarodzeniowe łamigłówki. Nie zapomnieliśmy także o przypomnieniu dobrych manier obowiązujących przy stole, a zwłaszcza przy tym świątecznym. Nauczycielki ze świetlicy szkolnej zorganizowały kiermasz świąteczny, wykonały przepiękne ozdoby świąteczne: bombki, choinki, aniołki, stroiki, kartki świąteczne itp. Całkowity dochód z kiermaszu został przeznaczony na potrzeby fundacji „Budzimy Dawida”. Ostatni grudniowy dzień, wspólnie spędzony przez nas w Szkole, był to 22 grudnia. Po klasowych Wigiliach, spotkaliśmy się w Świetlicy, aby złożyć sobie życzenia pogodnych i rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia. A teraz pozostaje już tylko życzyć:

 Szczęśliwego Nowego Roku – aby to co się w nim wydarzy, pod każdym względem przewyższało to, co już się wydarzyło!


Listopad w świetlicy

Nastał czas, w którym dni stają się coraz krótsze, czasami wydają się nam szare i smutne. Jednak w naszej świetlicy nie ma miejsca na ponury nastrój! W listopadzie tradycyjnie spoglądaliśmy w przeszłość. Skierowaliśmy naszą uwagę ku historycznym wydarzeniom, zasłużonym rodakom, dawnym tradycjom. Pochmurne i coraz zimniejsze dni sprzyjały czytaniu legend i innych opowieści o losach Polski i Polaków. W sposób szczególny wspominaliśmy odzyskanie przez naszą Ojczyznę niepodległości po długim okresie niewoli oraz trudy życia naszego narodu pod panowaniem trzech zaborców. Był to czas, w którym przypominaliśmy sobie słowa polskiego hymnu, poznawaliśmy historię jego powstania i słowa kolejnych, mniej znanych zwrotek. Wsparciem dla naszych rozmów i wszelkich działań skupiających uwagę na historii kraju i narodu były okolicznościowe gazetki, które w owym czasie pojawiły się w salach świetlicy. Piękne i magiczne polskie legendy stały się wielką inspiracją dla dzieci naszej świetlicy. Podczas zajęć na ich temat mogły stworzyć ilustracje ulubionej legendy według swojego pomysłu. Rozmawialiśmy też o ważnej roli kultury osobistej oraz o „byciu dżentelmenem”. Poznaliśmy prawdziwą historię pierwszego pluszowego misia oraz nazwy ptaków, które zostają z nami w kraju w okresie zimowym. Wraz z końcem miesiąca w naszej świetlicy zrobiło się bardzo magicznie. Odwiedziły nas koleżanki z klas gimnazjalnych i zgodnie z tradycją andrzejkową przeprowadziły zabawy pełne różnego rodzaju wróżb. Najpierw opowiedziały nam o historii andrzejkowych tradycji. Wszystkie zabawy, traktowane z przymrużeniem oka, wprawiły dzieci w radosny, magiczny nastrój oraz przysporzyły wiele uśmiechów!
Rozpoczęliśmy też prace nad przygotowaniem dekoracji i ozdób świąteczny na kiermasz bożonarodzeniowy „Budzimy Dawida”, który odbędzie się 05.12.2017 r. Zapraszamy.

 Październik w świetlicy

Październik w świetlicyW miesiącu październiku jesień zagościła na dobre, nie tylko w naszym najbliższym otoczeniu, ale również w świetlicy! Początkowo sale rozweseliły kolorowe liście. Stopniowo dołączyły do nich inne prace. Podczas październikowych zajęć dzieci wykonały wiele prac plastycznych związanych z obecną porą roku. Prace ozdobiły nasze świetlicowe gazetki. Przedstawiają one rozmaite zwierzątka oraz rośliny. Rozmawiamy na temat zdrowego żywienia. Już wiemy,że owoce i warzywa są niezbędną częścią naszego codziennego jadłospisu. Każdy z nas powinien przynajmniej raz dziennie zjadać posiłek, w którym są warzywa i owoce. Gdybyśmy codziennie dostarczali swojemu organizmowi odpowiednią ilość witamin i składników odżywczych znajdujących się w owocach i warzywach na pewno mniej byśmy chorowali, czulibyśmy się lepiej, a na pewno i wyglądalibyśmy zdrowiej. Dowiedzieliśmy się również DLACZEGO WARTO PIĆ MLEKO?
W naszej świetlicowej rodzinie czas płynie szybko i przyjemnie, mamy mnóstwo pomysłów na zabawy i prace plastyczne. 

 

Wrzesień w świetlicy

Witaj nowy roku szkolny!

Wakacje dobiegły końca. W naszej świetlicy znów gwar i zabawa. Z każdym dniem jest nas coraz więcej. Dzieci dzielą się wrażeniami po minionym wypoczynku, wesoło bawią się z dobrze już sobie znanymi rówieśnikami, a także z nowicjuszami w naszym świetlicowym gronie.  W pogodnych nastrojach oddają się swym ulubionym zabawom, a nad ich bezpieczeństwem jak zawsze czuwają wychowawcy. Pierwsze dni w świetlicy upłynęły pod znakiem zasad jakich należy tu przestrzegać. Dzieci przy wykorzystaniu różnorodnych form zajęć zapoznały się z Regulaminem Świetlicy. Dużo czasu zajęły również rozmowy i pogadanki na temat bezpieczeństwa oraz zajęcia praktyczne. Szczególną uwagę zwróciliśmy na zachowanie bezpieczeństwa zarówno w szkole jak i w drodze do niej, w świetlicy i na placu zabaw. Dzięki temu zabawa, praca, nauka jak i odpoczynek w świetlicy będzie mógł przebiegać w miłej, a przede wszystkim bezpiecznej atmosferze.
"W pogodne dni bawiliśmy się na placu zabaw i boisku szkolnym. Jesteś tym co jesz” – uczniowie brali udział w zajęciach na temat zdrowego odżywiania. Dzielili produkty spożywcze na zdrowe i szkodliwe dla zdrowia. Rozmawialiśmy także na temat konieczności spożywania witamin owoców i warzyw. Wraz z mijającymi tygodniami jesień coraz bardziej ukazuje swoje oblicze. Naszą świetlicę odwiedzili uczniowie klas gimnazjalnych i w ramach projektu przeprowadzili zajęcia na temat: „Złota Polska Jesień”. Podczas zajęć uczniowie wykonali piękne ilustracje Pani Jesieni.
Od 11.09 nasza szkoła bierze udział w ogólnopolskim projekcie „Wzorowa Łazienka 2017”. W świetlicy zostały przeprowadzone lekcje higieny, dzieci rysowały swoją wymarzoną szkolną łazienkę, ich prace znalazły się w internetowej galerii. Wychowawcy świetlicy koordynują głosowanie na stronie www.wzorowalazienka.pl – wszystkich serdecznie prosimy o włączenie się do zabawy i jednocześnie walki o środki czystości dla szkoły.

 

Szkoła Podstawowa nr 17 im. Tadeusza Kościuszki,  ul Miodowa 13a,  09 - 400 Płock,  tel. 24 366 25 60, e-mail: sp17.plock@gmail.com

Redaktor serwisu: Marzena Kowalska