Świetlica szkolna Drukuj

Praca świetlicy szkolnej stanowi ważne ogniwo współczesnego systemu wychowawczego szkoły, jest jej integralną częścią. Realizuje ona poważną część zadań opiekuńczo-wychowawczo-dydaktycznych, działając na rzecz prawidłowej organizacji czasu wolnego, wypoczynku indywidualnego i wszechstronnego rozwoju dziecka. Staramy się aby czas spędzony w świetlicy szkolnej także sprzyjał rozwijaniu zainteresowań dzieci oraz nadrabianiu zaległości w nauce. Szczególną uwagę na zajęciach świetlicowych zwracamy na kształtowanie umiejętności współżycia i współdziałania w grupie rówieśniczej. Dbamy o wdrożenie dzieci do przestrzegania przyjętych zasad zachowania się oraz reguł gier i zabaw, wyrabiana umiejętności nawiązywania kontaktów z kolegami, rozmawiania, słuchania, wyrażania swoich potrzeb i uczuć oraz dostrzegania ich u innych, a także ćwiczenia umiejętności rozwiązywania sytuacji konfliktowych, panowania nad emocjami.
Staramy się nauczyć dzieci zachowania się w sytuacjach trudnych (np. doznanie przykrości, przegrana), ponoszenia odpowiedzialności za indywidualne i wspólne wykonywanie zadań oraz wdrażamy do utrzymywania porządku w czasie zajęć i zabaw.

Nasza świetlica czynna jest od 6:40 do 16:10 

Nauczyciele świetlicy szkolnej to:
p. Magdalena Kowalczyk – kierownik
p. Bogumiła Niewiatowska
p. Magdalena Wójcik
p
. Anna Kwiatkowska

Kochane Dzieciaki -  Nasze Świetliczaki!

Wszystkim nam przyszło zmierzyć się z niecodzienną i trudną sytuacją. Na pewno wiecie i rozumiecie dlaczego. Rozmawiałyśmy z Wami o tym, co się teraz dzieje na świecie, jak należy o siebie dbać, jakich zasad należy przestrzegać. Pamiętacie? Jasne, przecież jesteście bystre i mądre dzieciaki. Przykro nam i smutno, że nie możemy na razie spotykać się w naszym świetlicowym gronie, nie możemy wspólnie bawić się, grać, brać udziału w zajęciach, oglądać razem filmów, śpiewać, rozmawiać, czytać, śmiać się i wygłupiać. Musicie wiedzieć, że żadnego nauczyciela nie cieszy obecna sytuacja. Tęsknimy za Wami, myślimy o Was. Brakuje nam Waszych uśmiechów, opowieści, żarcików, "przytulasków" i energii, którą się z nami dzielicie. Mamy nadzieję, że jesteście zdrowi i bezpieczni, że miło i pożytecznie spędzacie czas z najbliższymi. Wierzymy, że ten czas dobrze wykorzystacie na naukę i pogłębianie relacji z rodzicami i rodzeństwem. Wasze Panie starają się przekazywać Wam wiedzę na odległość. Na pewno pilnie wypełniacie wszystkie polecenia, wykonujecie ćwiczenia i rozwiązujecie zadania. My - Panie ze świetlicy również przygotowałyśmy dla Was propozycje ciekawych zabaw, ćwiczeń, prac plastycznych. będziemy raz w tygodniu umieszczać je na naszej stronie świetlicowej. Zachęcamy do skorzystania z naszych propozycji, gdy będziecie mieli ochotę, gdy będziecie się nudzić. Możecie zaprosić do wspólnej zabawy rodziców, braci, siostry. Życzymy Wam zdrowia, wytrwałości i dobrej zabawy. Jeśli napotkacie trudności, zawsze możecie się nimi z nami podzielić, poprzez e dziennik. Czekamy na wiadomości od Was.

Terminy konsultacji z nauczycielami poprzez dziennik elektroniczny dla uczniów i rodziców wtorki godz. 15 - 16 ,  czwartki godz. 12- 13

Obie Panie Magdy, Pani Bogusia i Pani Ania.

 

Z życia świetlicy szkolnej rok szkolny 2019/2020 Drukuj

 

  LUTY W ŚWIETLICY

LUTY W ŚWIETLICYOd początku lutego mówiliśmy o bezpiecznych zabawach w czasie ferii. Przypomnieliśmy sobie rodzaje sportów i zabaw zimowych. Obejrzeliśmy też prezentacje, które działały na naszą wyobraźnię i uwrażliwiały nas na zachowywanie zasad bezpieczeństwa podczas ferii.

Po powrocie z wypoczynku, w świetlicy został przypomniany regulamin oraz zasady zachowania się w stołówce szkolnej, podczas spożywania posiłków. Był również czas na swobodne zabawy oraz opowieści o minionych feriach. Z okazji popularnych Walentynek natomiast, próbowaliśmy wymyślić idealny przepis na prawdziwą przyjaźń. „Kim jest Przyjaciel?” – poszukiwaliśmy odpowiedzi na to nurtujące nas pytanie. Niektórzy z uśmiechem stwierdzali, iż Przyjaciel siedzi właśnie obok nich.

Dnia 26 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Dinozaura. Z tej okazji w świetlicy szkolnej zorganizowaliśmy dla dzieci szereg aktywności, które wzbogacają wiedzę uczniów na temat prehistorycznych stworzeń oraz rozbudzają zainteresowanie tematyką. Świetliczaki obejrzały prezentację multimedialną, z której czerpały wiedzę o życiu dinozaurów, kiedy żyły, czym się żywiły, jak wyglądały oraz dlaczego i w jaki sposób wyginęły. Poznały trudne pojęcia związane z tematem - wykopalisko, paleontolog, prehistoria, skamielina itp. Dzieci z zainteresowaniem oglądały prezentację, odpowiadały na pytania i wykazywały się dużą wiedzą o prehistorycznych zwierzętach. Ciekawym ćwiczeniem dla maluchów, które wywołało rozbawienie i uśmiech na twarzach, okazało się wypowiadanie trudnych nazw dinozaurów jak np. tyranozaur, brachiozaur, ankylozaur, pterodaktyl czy triceratops. Uczniowie wykonali też pracę plastyczną. Mimo, że luty jest najkrótszym miesiącem w roku, zdążyliśmy zrobić wiele ciekawych rzeczy, i jak co miesiąc, nie było w ogóle czasu na nudę! Luty zakończony, a my z utęsknieniem wypatrujemy wiosny!


STYCZEŃ W ŚWIETLICY

Styczeń w świetlicy był czasem noworocznych postanowień oraz karnawałowych szaleństw. Na samym początku miesiąca poznawaliśmy sposoby obchodzenia sylwestra w różnych zakątkach świata, próbowaliśmy nakreślić symbolikę Nowego Roku, a także dyskutowaliśmy o tym, czym są plany i postanowienia noworoczne i czy warto je robić. Zajęliśmy się upływającym czasem – robiliśmy kalendarze.
W styczniu zajęcia prowadzone w świetlicy szkolnej w dużej mierze nawiązywały do obecnie panującej pory roku. Dzieci wykonywały wiele prac z wykorzystaniem różnorodnych technik plastycznych w celu ukazania uroków tak lubianej przez nie zimy. Miały okazję pogłębić swoją wiedzę dotyczącą potrzeby i zasad dokarmiania zwierząt podczas zimy.
Styczeń to oczywiście czas karnawału, więc robiliśmy maski karnawałowe i projektowaliśmy stroje balowe. Dużo czasu poświęciliśmy na rozmowy o naszych Babciach i Dziadkach i należnym im szacunku. Z tej z okazji wykonywaliśmy piękne laurki portrety dla naszych kochanych dziadków. Uczyliśmy się piosenki „Moja babcia i mój dziadek”.
Zrobiliśmy piękne gazetki ścienne z zimowymi krajobrazami. Oglądaliśmy filmy edukacyjne skąd się biorą owoce i warzywa, oraz mleko. Rozmawialiśmy na temat "Dlaczego powinniśmy jeść owoce i warzywa oraz pić mleko", "Jakie mają wartości odżywcze?" Zapoznaliśmy się z zasadami zdrowego żywienia oraz Piramidą żywieniową. Wykonywaliśmy ozdobne owoce i warzywa, łaciate krowy, projektowaliśmy kartoniki do soków.
W związku ze zbliżającym się  okresem ferii, dzieci zapoznały się także z regułami bezpiecznego wypoczynku, mówiliśmy o bezpiecznych zabawach w czasie ferii. Przypomnieliśmy sobie rodzaje sportów i zabaw zimowych. Obejrzeliśmy też prezentacje, które działały na naszą wyobraźnię i uwrażliwiały nas na zachowywanie zasad bezpieczeństwa podczas ferii.


GRUDZIEŃ W ŚWIETLICY

Grudzień to wyjątkowy miesiąc. Upływa on w świąteczno – zimowej atmosferze. Ta magiczna atmosfera zawitała także do naszej świetlicy. Już od początku miesiąca przygotowywaliśmy się do zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia oraz nadchodzącej zimy. Dzieci miały ręce pełne pracy, a sala świetlicy zamieniła się w fabrykę ozdób świątecznych oraz zimowych. W środę 4 grudnia dzieci uczęszczające do świetlicy szkolnej miały okazję uczestniczyć w zajęciach związanych z górniczym świętem – Barbórką. W ramach zajęć przeprowadzono pogadankę na temat pracy górników i korzyści płynących z pracy w kopalni. Wychowankowie świetlicy dowiedzieli się również kim była patronka górników oraz jak ciężka i niebezpieczna jest praca pod ziemią. W trakcie zajęć czytelniczych uczniowie wysłuchali legendy „Gustlikowy skarb”, a także obejrzeli krótki film przedstawiający pracę górników. W czasie zajęć plastycznych dzieci kolorowały postać górnika i rysowały węglem. Było bardzo ciekawie i twórczo. Z niecierpliwością czekaliśmy na nadejście Świętego Mikołaja. W związku z tym wykonaliśmy wspólną gazetkę tematyczną pod hasłem „Mikołajki” oraz różnego rodzaju wizerunki Mikołaja.

Ostatni tydzień grudnia upłynął nam w iście baśniowej atmosferze. Dyskutowaliśmy o tym, po co nam baśnie i czym jest morał. Wychowawcy świetlicy przedstawili uczniom postać Hansa Christiana Andersena i omówili jego twórczość. Czytaliśmy najbardziej znane baśnie. Poznaliśmy między innymi baśń „Dziewczynka z zapałkami”, „Nowe szaty cesarza”, „Calineczka”. Rozmawialiśmy również o świątecznych tradycjach, zarówno polskich – tych, które znamy z naszych rodzinnych domów, jak i pochodzących nawet z najdalszych zakątków świata, niejednokrotnie zadziwiających. Wspólnie śpiewaliśmy również kolędy.

Czytaj więcej...

Szkoła Podstawowa nr 17 im. Tadeusza Kościuszki,  ul Miodowa 18,  09 - 400 Płock,  tel. 24 366 25 60, e-mail: sekretariat@sp17.plocman.pl

Redaktor serwisu: Marzena Kowalska