Świetlica szkolna Drukuj

Praca świetlicy szkolnej stanowi ważne ogniwo współczesnego systemu wychowawczego szkoły, jest jej integralną częścią. Realizuje ona poważną część zadań opiekuńczo-wychowawczo-dydaktycznych, działając na rzecz prawidłowej organizacji czasu wolnego, wypoczynku indywidualnego i wszechstronnego rozwoju dziecka. Staramy się aby czas spędzony w świetlicy szkolnej także sprzyjał rozwijaniu zainteresowań dzieci oraz nadrabianiu zaległości w nauce. Szczególną uwagę na zajęciach świetlicowych zwracamy na kształtowanie umiejętności współżycia i współdziałania w grupie rówieśniczej. Dbamy o wdrożenie dzieci do przestrzegania przyjętych zasad zachowania się oraz reguł gier i zabaw, wyrabiana umiejętności nawiązywania kontaktów z kolegami, rozmawiania, słuchania, wyrażania swoich potrzeb i uczuć oraz dostrzegania ich u innych, a także ćwiczenia umiejętności rozwiązywania sytuacji konfliktowych, panowania nad emocjami.
Staramy się nauczyć dzieci zachowania się w sytuacjach trudnych (np. doznanie przykrości, przegrana), ponoszenia odpowiedzialności za indywidualne i wspólne wykonywanie zadań oraz wdrażamy do utrzymywania porządku w czasie zajęć i zabaw.

Nasza świetlica czynna jest od 6:40 do 16:00

Nauczyciele świetlicy szkolnej to:
p. Magdalena Kowalczyk – kierownik
p. Bogumiła Niewiatowska
p. Magdalena Wójcik

Z życia świetlicy rok szkolny 2018/2019 Drukuj

Październik w świetlicy

Złocista jesień na dobre zagościła w naszej świetlicy. Podczas październikowych zajęć dzieci wykonały wiele prac plastycznych związanych z obecną porą roku. Prace ozdobiły nasze świetlicowe gazetki. Pierwszy tydzień października rozpoczęliśmy od rozmów na temat "Dlaczego powinniśmy jeść owoce i warzywa oraz pić mleko".  Wykonywaliśmy ozdobne owoce i warzywa, łaciate krowy, które po dzień dzisiejszy są ozdobą naszej sali.
Miesiąc październik to szczególny czas, w którym dużo miejsca poświęcono nauczycielom i uczniom z okazji „Dnia Edukacji Narodowej”. Z tej okazji w naszej świetlicy bawiliśmy się w teatr. Dzieci wcielały się w rolę nauczyciela i prowadziły niektóre zajęcia, w ten sposób mogły choć przez chwile poczuć się dorosłe. Uczniowie wykonywali także portrety nauczycieli.
W październiku obchodziliśmy również Światowy Dzień Poczty i Międzynarodowy dzień Pisania Listów. Korzystając z okazji przystąpiliśmy do Ogólnopolskiej akcji 100 pocztówek na 100 lecie Niepodległości pisaliśmy pocztówki, uczyliśmy się prawidłowo adresować koperty, co sprawiało nam wszystkim dużo radości. Ostatni tydzień października podobnie jak i pierwszy nawiązywał tematycznie do świata przyrody. Z okazji „Dnia Drzewa” wykonywaliśmy przestrzenne drzewka jesienne, które ozdabiają naszą salę. Po ciężkim dniu w szkole warto się zrelaksować podczas zajęć na dywanie, czytając lub budując z klocków.

Wrzesień w świetlicy

W naszej świetlicy znów gwar i zabawa. Wakacje dobiegły końca. Z każdym dniem jest nas coraz więcej. Dzieci dzielą się wrażeniami po minionym wypoczynku, wesoło bawią się z dobrze już sobie znanymi rówieśnikami, a także z nowicjuszami w naszym świetlicowym gronie. W pogodnych nastrojach oddają się swym ulubionym zabawom, a nad ich bezpieczeństwem jak zawsze czuwają wychowawcy. Pierwszy tydzień września upłynął nam na dzieleniu się wakacyjnymi wspomnieniami, a także wzajemnym poznawaniu i integrowaniu się grupy świetlicowej. Dzieci zapoznały się z regulaminem obowiązującym w świetlicy szkolnej i „podpisały się” pod nim, przyczepiając do brystolu wycięty z papieru i dowolnie ozdobiony kontur własnej dłoni.
Przypomnieliśmy sobie zasady bezpiecznego poruszania się po drodze, rozmawialiśmy także o konieczności dbania o środowisko naturalne. Z dnia na dzień świetlica i korytarz przed nią zapełniły się dekoracjami na tablicach pojawiły się wykonane z papieru jeżyki, leśne skrzaty, kolorowe parasolki i wizerunki Pani Jesieni. Pod koniec września zaczęliśmy obserwować i podziwiać pierwsze oznaki jesieni. W naszej sali zaczęły pojawiać się dary jesieni, a na tablicach jesienne dekoracje. Podczas zajęć zaczęliśmy rozmawiać o bogactwie jesiennej pory roku, wartościach warzyw i owoców, śpiewaliśmy jesienne piosenki, braliśmy udział w zabawach tematycznie związanych z jesienią. Przed nami jeszcze wiele spotkań poświęconych polskiej złotej jesieni.
Dziękujemy za wyprawki i prosimy o więcej.