Świetlica szkolna Drukuj

Praca świetlicy szkolnej stanowi ważne ogniwo współczesnego systemu wychowawczego szkoły, jest jej integralną częścią. Realizuje ona poważną część zadań opiekuńczo-wychowawczo-dydaktycznych, działając na rzecz prawidłowej organizacji czasu wolnego, wypoczynku indywidualnego i wszechstronnego rozwoju dziecka. Staramy się aby czas spędzony w świetlicy szkolnej także sprzyjał rozwijaniu zainteresowań dzieci oraz nadrabianiu zaległości w nauce. Szczególną uwagę na zajęciach świetlicowych zwracamy na kształtowanie umiejętności współżycia i współdziałania w grupie rówieśniczej. Dbamy o wdrożenie dzieci do przestrzegania przyjętych zasad zachowania się oraz reguł gier i zabaw, wyrabiana umiejętności nawiązywania kontaktów z kolegami, rozmawiania, słuchania, wyrażania swoich potrzeb i uczuć oraz dostrzegania ich u innych, a także ćwiczenia umiejętności rozwiązywania sytuacji konfliktowych, panowania nad emocjami.
Staramy się nauczyć dzieci zachowania się w sytuacjach trudnych (np. doznanie przykrości, przegrana), ponoszenia odpowiedzialności za indywidualne i wspólne wykonywanie zadań oraz wdrażamy do utrzymywania porządku w czasie zajęć i zabaw.


Nasza świetlica czynna jest od 6:40 do 16:00

Nauczyciele świetlicy szkolnej to:
p. Magdalena Kowalczyk – kierownik
p. Bogumiła Niewiatowska
p. Magdalena Wójcik

Z życia świetlicy rok szkolny 2017/2018 Drukuj

Klikając w załączone do niektórych wydarzeń linki dowiesz się, co działo się w naszej świetlicy w roku szkolnym 2017/2018, w jakich przedsięwzięciach wzięli udział nasi podopieczni oraz nauczyciele świetlicy.

Listopad w świetlicy

Nastał czas, w którym dni stają się coraz krótsze, czasami wydają się nam szare i smutne. Jednak w naszej świetlicy nie ma miejsca na ponury nastrój! W listopadzie tradycyjnie spoglądaliśmy w przeszłość. Skierowaliśmy naszą uwagę ku historycznym wydarzeniom, zasłużonym rodakom, dawnym tradycjom. Pochmurne i coraz zimniejsze dni sprzyjały czytaniu legend i innych opowieści o losach Polski i Polaków. W sposób szczególny wspominaliśmy odzyskanie przez naszą Ojczyznę niepodległości po długim okresie niewoli oraz trudy życia naszego narodu pod panowaniem trzech zaborców. Był to czas, w którym przypominaliśmy sobie słowa polskiego hymnu, poznawaliśmy historię jego powstania i słowa kolejnych, mniej znanych zwrotek. Wsparciem dla naszych rozmów i wszelkich działań skupiających uwagę na historii kraju i narodu były okolicznościowe gazetki, które w owym czasie pojawiły się w salach świetlicy. Piękne i magiczne polskie legendy stały się wielką inspiracją dla dzieci naszej świetlicy. Podczas zajęć na ich temat mogły stworzyć ilustracje ulubionej legendy według swojego pomysłu. Rozmawialiśmy też o ważnej roli kultury osobistej oraz o „byciu dżentelmenem”. Poznaliśmy prawdziwą historię pierwszego pluszowego misia oraz nazwy ptaków, które zostają z nami w kraju w okresie zimowym. Wraz z końcem miesiąca w naszej świetlicy zrobiło się bardzo magicznie. Odwiedziły nas koleżanki z klas gimnazjalnych i zgodnie z tradycją andrzejkową przeprowadziły zabawy pełne różnego rodzaju wróżb. Najpierw opowiedziały nam o historii andrzejkowych tradycji. Wszystkie zabawy, traktowane z przymrużeniem oka, wprawiły dzieci w radosny, magiczny nastrój oraz przysporzyły wiele uśmiechów!
Rozpoczęliśmy też prace nad przygotowaniem dekoracji i ozdób świąteczny na kiermasz bożonarodzeniowy „Budzimy Dawida”, który odbędzie się 05.12.2017 r. Zapraszamy.

 Październik w świetlicy

Październik w świetlicyW miesiącu październiku jesień zagościła na dobre, nie tylko w naszym najbliższym otoczeniu, ale również w świetlicy! Początkowo sale rozweseliły kolorowe liście. Stopniowo dołączyły do nich inne prace. Podczas październikowych zajęć dzieci wykonały wiele prac plastycznych związanych z obecną porą roku. Prace ozdobiły nasze świetlicowe gazetki. Przedstawiają one rozmaite zwierzątka oraz rośliny. Rozmawiamy na temat zdrowego żywienia. Już wiemy,że owoce i warzywa są niezbędną częścią naszego codziennego jadłospisu. Każdy z nas powinien przynajmniej raz dziennie zjadać posiłek, w którym są warzywa i owoce. Gdybyśmy codziennie dostarczali swojemu organizmowi odpowiednią ilość witamin i składników odżywczych znajdujących się w owocach i warzywach na pewno mniej byśmy chorowali, czulibyśmy się lepiej, a na pewno i wyglądalibyśmy zdrowiej. Dowiedzieliśmy się również DLACZEGO WARTO PIĆ MLEKO?
W naszej świetlicowej rodzinie czas płynie szybko i przyjemnie, mamy mnóstwo pomysłów na zabawy i prace plastyczne. 

 

Wrzesień w świetlicy

Witaj nowy roku szkolny!

Wakacje dobiegły końca. W naszej świetlicy znów gwar i zabawa. Z każdym dniem jest nas coraz więcej. Dzieci dzielą się wrażeniami po minionym wypoczynku, wesoło bawią się z dobrze już sobie znanymi rówieśnikami, a także z nowicjuszami w naszym świetlicowym gronie.  W pogodnych nastrojach oddają się swym ulubionym zabawom, a nad ich bezpieczeństwem jak zawsze czuwają wychowawcy. Pierwsze dni w świetlicy upłynęły pod znakiem zasad jakich należy tu przestrzegać. Dzieci przy wykorzystaniu różnorodnych form zajęć zapoznały się z Regulaminem Świetlicy. Dużo czasu zajęły również rozmowy i pogadanki na temat bezpieczeństwa oraz zajęcia praktyczne. Szczególną uwagę zwróciliśmy na zachowanie bezpieczeństwa zarówno w szkole jak i w drodze do niej, w świetlicy i na placu zabaw. Dzięki temu zabawa, praca, nauka jak i odpoczynek w świetlicy będzie mógł przebiegać w miłej, a przede wszystkim bezpiecznej atmosferze.
"W pogodne dni bawiliśmy się na placu zabaw i boisku szkolnym. Jesteś tym co jesz” – uczniowie brali udział w zajęciach na temat zdrowego odżywiania. Dzielili produkty spożywcze na zdrowe i szkodliwe dla zdrowia. Rozmawialiśmy także na temat konieczności spożywania witamin owoców i warzyw. Wraz z mijającymi tygodniami jesień coraz bardziej ukazuje swoje oblicze. Naszą świetlicę odwiedzili uczniowie klas gimnazjalnych i w ramach projektu przeprowadzili zajęcia na temat: „Złota Polska Jesień”. Podczas zajęć uczniowie wykonali piękne ilustracje Pani Jesieni.
Od 11.09 nasza szkoła bierze udział w ogólnopolskim projekcie „Wzorowa Łazienka 2017”. W świetlicy zostały przeprowadzone lekcje higieny, dzieci rysowały swoją wymarzoną szkolną łazienkę, ich prace znalazły się w internetowej galerii. Wychowawcy świetlicy koordynują głosowanie na stronie www.wzorowalazienka.pl – wszystkich serdecznie prosimy o włączenie się do zabawy i jednocześnie walki o środki czystości dla szkoły.

 

Szkoła Podstawowa nr 17 im. Tadeusza Kościuszki,  ul Miodowa 13a,  09 - 400 Płock,  tel. 24 366 25 60, e-mail: sp17.plock@gmail.com

Redaktor serwisu: Marzena Kowalska