Mleko w szkole Drukuj

„Mleko w szkole" to program prowadzony przez Agencję Rynku Rolnego i Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Celem programu jest promowanie zdrowego odżywiania poprzez zachęcanie dzieci i młodzieży do spożywania mleka i przetworów mlecznych oraz edukacja z zakresu żywienia.

Nasza szkoła w tym programie uczestniczy cyklicznie od 2002 roku. Na początku dzieci miały możliwość kupowania mleka po promocyjnej cenie, a od 2007 roku po wprowadzeniu dopłat z budżetu krajowego mleko jest bezpłatne. Od samego początku akcji, kierownik świetlicy - pani Magdalena Kowalczyk, jest osobą odpowiedzialną za realizację programu.

W bieżącym roku szkolnym programem "Mleko w szkole" objętych jest 354 uczniów klas I - VI. Dwa razy w tygodniu otrzymują porcje świeżego (pasteryzowanego), o najwyższej jakości mleka. Jest ono dostarczane w kartonikach o pojemności 0,25 l. Akcja cieszy się dużym zainteresowaniem i pozytywnymi opiniami rodziców i naszych uczniów. Mleko zapewnia dzieciom zdrowie, ułatwia naukę, dodaje energii. "Mleko w szkole" to także forma wsparcia rodzin w trudnej sytuacji materialnej.

Mleko to skarbiec wielu składników, niezbędnych do rozwoju i prawidłowego funkcjonowania człowieka. Jest bogate zarówno w witaminy, jak i w pierwiastki. Najwięcej ma witaminy A (antyutleniacz, zapobiega m.in. kurzej ślepocie), ale zawiera też D (zapobiega krzywicy, usprawnia wchłanianie wapnia), B2 (dobrze wpływa na nerwy i błony śluzowe) i B12 (zapobiega niedokrwistości). Bez wątpienia jest źródłem wapnia i potasu oraz fosforu, magnezu i cynku. Wapń przede wszystkim stanowi składnik budulcowy kości, ale bierze też udział w przekaźnictwie nerwowym i krzepnięciu krwi. Potas i magnez łagodzą "skołatane" serce oraz poprawiają kurczliwość mięśni. Fosfor jest składnikiem kości i zębów oraz bierze udział w przemianie węglowodanów, tłuszczów i białek. Cynk jest pierwiastkiem, który dba o naszą skórę, włosy i paznokcie. Przyspiesza też gojenie się ran.

Podkategorie