„za – TIK-owani”- ODCINEK 3. Drukuj

 

Starsi nie zostają w tyle!  Nie tylko maluchy zastanawiają się w Siedemnastce, jak unikać zagrożeń związanych z korzystaniem z Internetu. Uczniowie klas 4-6 dużo dyskutowali ostatnio na zajęciach informatycznych na temat  bezpieczeństwa w sieci. Dowiedzieliśmy się m.in.,  czym jest cyberprzemoc, kogo nazywa się stalkerem. Zastanawialiśmy się również, jak chronić swoje dane osobowe i  uniknąć uzależnienia od Internetu. Wiemy, że w sieci obowiązuje zasada poszanowania własności intelektualnej i prawa autorskie.

 

Warto zapamiętać! To ważne!

W lutym 2007 r. w ramach programu Safer Internet w Polsce został uruchomiony projekt Helpline.org.pl, którego celem jest pomoc dzieciom w sytuacjach zagrożenia w Internecie oraz podczas korzystania z telefonów komórkowych.

Dostępne są trzy formy kontaktu z konsultantami Helpline.org.pl:

1.bezpłatny numer telefonu 800 100 100,

2.e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. ,

3.rozmowa online – livechat – z poziomu strony www.helpline.org.pl.

Pomoc jest kierowana do DZIECI i MŁODZIEŻY w sytuacjach, gdy: ktoś je ośmiesza, szantażuje, wysyła wulgarne wiadomości, ktoś w czasie rozmowy na czacie lub przy użyciu komunikatora zadaje im krępujące pytania, prosi o zdjęcia, namawia na spotkanie, mają kontakt ze szkodliwymi treściami (np. prezentującymi pornografię, przemoc, propagującymi narkotyki, faszyzm, sekty), mają objawy uzależnienia od Internetu.

W zależności od specyfiki zgłaszanego przypadku, konsultanci Helpline.org.pl podejmują odpowiednie działania, jak:

  • porada dla ofiary,
  • kontakt ze szkołą ofiary i/lub sprawcy,
  • kontakt z rodzicami ofiary i/lub sprawcy,
  • kontakt z dostawcami usług i treści internetowych,
  • kontakt z policją, prokuraturą oraz innymi instytucjami.

 

 

Szkoła Podstawowa nr 17 im. Tadeusza Kościuszki,  ul Miodowa 13a,  09 - 400 Płock,  tel. 24 366 25 60, e-mail: sp17.plock@gmail.com

Redaktor serwisu: Marzena Kowalska