Powietrze! - miej wpływ na to czym oddychasz Drukuj

W dniu 14 listopada 2018 roku uczniowie klasy 5c uczestniczyli w warsztatach przeprowadzonych przez pracownika Regionalnego Centrum Edukacji Ekologicznej w Płocku. Głównym celem spotkania było kształtowanie postaw i umiejętności aktywnego działania poprzez zwiększenie świadomości dotyczącej problemu zanieczyszczenia powietrza. Podczas zajęć młodzież poszerzyła swoją wiedzę w zakresie następujących zagadnień:

1. Powietrze! Czym jest powietrze?
2. Droga do szkoły - ślad ekologiczny środków transportu.
3. Wspólnie działajmy w domu i w szkole dla ochrony jakości powietrza.

Na zakończenie uczniowie pracując w parach lub małych grupach sprawdzali nabytą wiedzę poprzez uzupełnianie kart pracy.

Warsztaty „Dzieciaki – Sadzeniaki” Drukuj

Warsztaty „Dzieciaki – Sadzeniaki”Uczniowie klasy III b pod opieką p. Bożeny Żeromskiej-Bogacz i p. Katarzyny Łakomy uczestniczyli w zajęciach teoretycznych i praktycznych pt: „Dzieciaki – Sadzeniaki” organizowanych w Leroy Merlin w Płocku. Celem tej akcji jest uczenie dzieci pielęgnacji roślin i rozbudzenie w nich zainteresowań przyrodą. Zajęcia edukacyjne składały się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej.
Teoretyczna część to prezentacja multimedialna o świecie roślin. W czasie tej części uczniowie uczestniczyli w zajęciach zadając pytania, rozwiązywali zagadki, odpowiadali na pytania prowadzącego. Dzięki temu dowiedzieli się wielu ciekawych i ważnych informacji.
Druga część, praktyczna – to samodzielne sadzenie roślin. Dzieci przebierają się w fartuszki ogrodowe, zakładają rękawiczki, otrzymują doniczki i przystępują do sadzenia małych roślinek ozdobnych. Każde dziecko otrzymało  do przesadzenia swoją roślinkę.
Oczywiście wszystkie czynności uczniowie wykonywali pod okiem i według poleceń Pani prowadzącej warsztaty. Fakt samodzielnego przesadzania roślin był ogromną frajdą i zabawą dla wszystkich dzieci. Każdy mógł zabrać ze sobą swoją roślinkę w doniczce do domu.
Po skończonych zajęciach dzieci uzyskały dyplom Dzieciaka Sadzeniaka! Nie zabrakło także innych drobnych upominków. Brawa dla klasy III b za aktywne uczestniczenie w warsztatach! A organizatorom serdecznie dziękujemy za wspaniałą akcję edukacyjną!

obejrzyj galerię zdjęć...

Wspieramy akcję „Ratujmy Płockie Powązki”. Odsłona druga. Drukuj

Wspieramy akcję „Ratujmy Płockie Powązki”. Odsłona druga.To była druga odsłona naszych działań w ramach dziewiętnastej edycji akcji „Ratujmy Płockie Powązki”. Przypomnijmy, że tym razem jej organizatorzy zbierali pieniądze na renowację grobowca rodziny Kossobudzkich oraz pomników na grobach młodego małachowiaka Andrzeja Miłoszewskiego i esperantysty Zenona Ichnatowicza. Wśród kwestujących 2.11.18 r. byli nasi uczniowie, o czym informowaliśmy Was wcześniej.
13.11 członkowie koła humanistyczno-dziennikarskiego udali się, już po raz osiemnasty, z wizytą do redakcji „Gazety Wyborczej”, by rozliczyć zawartość ostatniej puszki, którą jak co roku zapełniliśmy monetami i banknotami  uzbieranymi w ramach szkolnej zbiórki pieniędzy na ten szczytny cel. Wraz z panem Jerzym Skarżyńskim - prezesem Stowarzyszenia "Starówka Płocka" spisaliśmy oficjalny protokół naszej zbiórki i zapakowaliśmy pieniądze do bezpiecznej koperty. W tym roku zebraliśmy 314,02 zł. Warto dodać, że to była ostatnia puszka rozliczona w ramach tegorocznej akcji. Dziękujemy za Waszą hojność! Do zobaczenia za rok.

Zespół redakcyjny gazetki szkolnej „Teraz My”

obejrzyj galerię zdjęć

Rambit biało-czerwony dla klas drugich i trzecich Drukuj

Rambit biało-czerwony dla klas drugich i trzecich13 listopada 2018 r. w naszej szkole odbyły się zawody sportowo-umysłowe dla klas drugich i trzecich. Dzieci w biało-czerwonych strojach rozwiązywały zagadki i odpowiadały na pytania dotyczące naszej ojczyzny. Dla Niepodległej biegły do wyznaczonego celu z własnoręcznie wykonanymi chorągiewkami. Układały również puzzle i z wielkim zaangażowaniem pokonywały różnorodne trudności. Wszyscy bawili się świetnie i wykazali dużą wiedzą o Polsce. Kibice także stanęli na wysokości zadania. Swoimi okrzykami zagrzewali kolegów i koleżanki do walki oraz motywowali do działania.

obejrzyj galerię zdjęć

Kiedy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie... Drukuj

Kiedy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie...13 listopada klasa 8a przeszła szlakiem pamięci narodowej i uczciła w ten sposób 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 97. rocznicę uhonorowania naszego miasta, jako miasta – bohatera, Krzyżem Walecznych przez marszałka Józefa Piłsudskiego. Odwiedziliśmy mogiły i pomniki uczestników Powstania Styczniowego 1863 roku, I wojny światowej, wojny polsko – bolszewickiej 1920 roku i II wojny światowej.

 

 

obejrzyj galerię zdjęć...

Rajd Niepodległości w 100-tną rocznicę Odzyskania Niepodległości Drukuj

Rajd Niepodległości w 100-tną rocznicę Odzyskania Niepodległości10 listopada 2018 r. członkowie szkolnego koła turystycznego SKKT "Kościuszkowcy" wzięli udział w XXVII Rajdzie Niepodległości "Szlakami Legionów Płockich". Uczestnicy w czasie wędrówki mieli możliwość poszerzenia swojej wiedzy na temat historii regionu oraz oddawali hołd poległym mieszkańcom Płocka i okolic, którzy walczyli w obronie ojczyzny.
Uroczyste zakończenie odbyło się w auli LO im. Władysława Jagiełły w Płocku. Tu uczniowie również złożyli kwiaty i zapalili znicze pod pamiątkowymi tablicami. Rajdowi towarzyszył „Konkurs Piosenki i Pieśni Legionowej”. Nasza drużyna zajęła I miejsce w rajdzie pieszym, zaś zespół wokalny, który prezentował naszą szkołę w przeglądzie piosenki wywalczył III miejsce prezentując pieśni „Bartoszu, Bartoszu” oraz „Jeszcze jeden Mazur dzisiaj”.

obejrzyj galerię zdjęć...

100 lat Niepodległej Drukuj

Umarłych wieczność dotąd trwa,
Dokąd pamięcią się im płaci.

                                         W. Szymborska

100 lat NiepodległejNarodowe Święto Niepodległości to dla Polski jedno z najważniejszych świąt państwowych. Rok 2018 wyznaczył rocznicę szczególną – minęło 100 lat od tej wyjątkowej dla Polaków chwili.
Jubileusz to doskonała okazja do opowiedzenia ojczystych dziejów, dlatego też społeczność Szkoły Podstawowej nr 17 wraz z zaproszonymi gośćmi zebrała się 9 listopada o godz. 11.00 w sali gimnastycznej budynku przy ul. Miodowej 18, aby wspomnieć historyczne chwile wyznaczone ofiarą krwi przelanej w licznych zrywach niepodległościowych oraz na polach bitewnych I wojny światowej.
W trakcie historycznej zadumy, o godz. 11.11,  trzystuosobowy chór uczestników apelu zaśpiewał pełną piersią hymn państwowy „Mazurka Dąbrowskiego”. W ten sposób dołączyliśmy się do głosów dzieci i młodzieży w całej Polsce.
Młodsi i starsi uczniowie piękną recytacją, tańcem i śpiewem pieśni patriotycznych wyrazili wdzięczność i uznanie tym wszystkim, którzy walczyli i ginęli za wolna Polskę.
Złożyli też deklarację, że „…są Polakami i mają polskie obowiązki. Są one tym większe i tym silniej się do nich poczuwają, im lepszymi są ludźmi”.
Pani Dyrektor Anna Wiśniewska podziękowała organizatorom i uczestnikom apelu i zachęciła młodzież do uczestnictwa w miejskich obchodach Święta Niepodległości.
Tego dnia odbył się również uroczysty apel dla klas 1 - 4. Wystąpiła klasa 3a, która kolorowym pociągiem odbyła podróż po większych miastach Polski. Poprzez wiersze, piosenki i tańce ukazała piękno naszej Ojczyzny i podkreśliła wagę powiedzenia "Cudze chwalicie - swego nie znacie".

W dniu 11 listopada 2018r. delegacja uczniów naszej szkoły (Cierpikowski Kuba, Osińska Sandra, Kalinowska Ola, Smogorzewska Zuzanna, Białach Natalia), wzięła udział w obchodach z okazji Narodowego Święta Niepodległości w Setną Rocznicę Odzyskania Niepodległości na terenie miasta.
Uroczystości rozpoczęły się o godz. 9.15 zbiórką pocztów sztandarowych na placu Obrońców Warszawy i złożeniem kwiatów przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego i Władysława Broniewskiego, żołnierza Legionów Polskich. Następnie uczestnicy przemaszerowali ulicą T.Kościuszki do katedry, gdzie odbyła się uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny i Obrońców Płocka 1920 roku. Po mszy uczniowie przeszli na plac G. Narutowicza, gdzie uczestniczyli w odsłonięciu i poświęceniu pomnika Obrońców Płocka 1920 roku, wystąpieniu Prezydenta Miasta Płocka, programie artystycznym "Pokolenia dla Niepodległej" w wykonaniu uczniów płockich szkół. W imieniu szkoły kwiaty na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza złożyła uczennica Sandra Osińska.

obejrzyj galerię zdjęć...

Wyjątkowy Bieg Niepodległości w Płocku Drukuj

W dniu 09.11.2018 Zespół Szkól Technicznych w Płocku (70-tka) był organizatorem "Międzyszkolnego Biegu Niepodległości" ulicami Płocka z okazji 100-lecia odzyskania Niepodległości przez nasz kraj. W biegu brała udział młodzież szkolna ze szkół podstawowych i średnich naszego miasta.
Reprezentacja naszej szkoły (dziewczęta i chłopcy z klas 5-7) uczestniczyła najpierw w uroczystościach przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie śpiewano pieśni patriotyczne przy akompaniamencie orkiestry Zespołu Szkół Technicznych, a następnie wystartowała w Biegu Honorowym (bez rywalizacji sportowej) z flagami biało-czerwonymi. Po zakończeniu biegu wszyscy startujący otrzymali okolicznościowe pamiątkowe koszulki oraz ciepłe napoje i grochówkę.

Śniadanie Daje Moc Drukuj

Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień.
Dlatego powstał ogólnopolski program edukacyjny: Śniadanie Daje Moc, w którym Nauczyciele i Rodzicie uczniów klas 1-3 szkół podstawowych, tworzą w klasach Kluby i 8 listopada, obchodzą „Dzień Śniadanie Daje Moc”.

Najważniejsze cele programu:

  • Zwiększanie świadomości na temat zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka,
  • Przyczynianie się do obniżania poziomu niedożywienia dzieci
    w Polsce – poprzez edukację oraz promocję prawidłowego żywienia.

Nasza szkoła, 9 listopada wraz z innymi szkołami w całej Polsce, również włączyła się w obchody tego niecodziennego dnia.
Uczniowie klas I-III wraz z nauczycielami i rodzicami zorganizowali wspólnie, zdrowe śniadanie w klasie. To była świetna zabawa zarówno dla dzieci, rodziców jak i nauczycieli, dzięki której najmłodsi dowiedzieli się jak ważne jest codzienne, zdrowe śniadanie.
Od początku listopada rozpoczęły się w szkole przygotowania. Dzieci na zajęciach rozmawiały o konieczności racjonalnego odżywiania się, poznawały 12 zasad zdrowego żywienia, przypominały sobie Piramidę Zdrowego Żywienia oraz rolę warzyw i witamin w codziennym jadłospisie. Ozdabiały swoje klasopracownie i korytarze szkolne hasłami i plakatami promującymi zdrowe odżywianie.
W końcu nadszedł długo oczekiwany dzień – 8 listopada. W klasach pojawiły się dzieci z rodzicami i przyniosły ze sobą wszystko to, co jest niezbędne, aby przygotować „zdrowe śniadanie”, tzn. świeże warzywa i owoce, masło, sery, ciemne pieczywo, soki, dietetyczne ciasteczka itp. Pamiętając o higienie i bezpieczeństwie, uczniowie każdej klasy, pod kontrolą  wychowawców, przygotowali drugie śniadanie. Wszyscy uczniowie, dzięki przeprowadzonym warsztatom kulinarnym, mieli możliwość praktycznego zastosowania poznanych zasad zdrowego odżywiania. Dzieci z entuzjazmem przystąpiły do degustacji przygotowanych przez siebie zdrowych śniadań. Taki poczęstunek był dla nich prawdziwą frajdą. Na twarzach promieniał uśmiech i zachwyt. Wyczarowali prawdziwe dzieła sztuki, które szybko znikały z talerzy. Pojawiło się wiele pomysłów na kolorowe i zdrowe kanapki, sałatki owocowe, biało-czerwone szaszłyki itp. Śniadanie było przepyszne, urozmaicone, niecodzienne. Zrobione własnoręcznie, smakowało wyjątkowo … mniaaam palce lizać! Po takim śniadaniu nie było mowy, by ktoś odszedł od stołu głodny. Dzieci nabrały dużo energii i mocy, aby sprostać szkolnym obowiązkom. Była to niezapomniana przygoda edukacyjna na temat zdrowego odżywiania. Mamy nadzieję, że nasi uczniowie i rodzice będą  pamiętać o tym, że „śniadanie” to najważniejszy posiłek dnia, dzięki któremu mają energię do nauki i zabawy oraz lepiej koncentrują się na lekcjach.
Był to z pewnością udany dzień promujący zdrowie w naszej szkole.
Dziękujemy serdecznie Rodzicom, którzy pomogli w przeprowadzeniu tego wyjątkowego dnia.

obejrzyj galerię zdjęć...

Kotyliony dla Niepodległej Drukuj

Kotyliony dla NiepodległejZ okazji zbliżającego się Narodowego Święta Niepodległości, 6 listopada 2018 r. w naszej szkole miały miejsce warsztaty plastyczne dla dzieci i rodziców z klas pierwszych. Celem warsztatów było uczczenie 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości Polski oraz kształtowanie postaw patriotycznych. Wszyscy obecni wspólnie wykonywali biało-czerwone kotyliony narodowe. Będą one ozdobą dzieci na piątkowej (09.11.2018 r.) uroczystości szkolnej. Spotkanie miało szczególny charakter, bowiem działania „Dla Niepodległej” pozytywnie wpływały na relacje rodziców i dzieci – zbliżały, uczyły i bawiły. Warsztatom towarzyszyła miła, odświętna atmosfera, a biel i czerwień obecna była również na pięknej dekoracji.

 

obejrzyj galerię zdjęć...

Szkoła Podstawowa nr 17 im. Tadeusza Kościuszki,  ul Miodowa 13a,  09 - 400 Płock,  tel. 24 366 25 60, e-mail: sp17.plock@gmail.com

Redaktor serwisu: Marzena Kowalska