4c robi „Światy” Drukuj

17 stycznia wybraliśmy się do Spichlerza z cykliczną wizytą w ramach programu „Kulturalna szkoła na Mazowszu”. Celem wyjścia były warsztaty robienia „Światów”, czyli bożonarodzeniowych ozdób z opłatka. W czasie zajęć poznaliśmy genezę i symbolikę opłatka, różne formy ozdób opłatkowych i ich znaczenie w kulturze ludowej. Wykonaliśmy swoje opłatkowe „Światy”. Na zakończenie spotkania pani przewodnik zaproponowała nam zwiedzenie wystawy o bartnictwie, czyli odpowiednikowi współczesnego pszczelarstwa. Dowiedzieliśmy się na czym polega bartnictwo, czym różni się bartnik od pszczelarza, jak dawniej pozyskiwano miód, jak wyglądały ule (barcie) oraz jak obchodzono się z pszczołami. Dotykaliśmy produktów, które można pozyskać z chowu pszczół: pierzgi, pyłku i wosku. Projekcja filmu o bartnikach z Kresów uświadomiła nam jak ciężkie i odpowiedzialne jest to zajęcie. To był dzień pełen wrażeń, a nabyte umiejętności na pewno wykorzystamy dekorując przed świętami nasze domy.

Szkoła Podstawowa nr 17 im. Tadeusza Kościuszki,  ul Miodowa 18,  09 - 400 Płock,  tel. 24 366 25 60, e-mail: sekretariat@sp17.plocman.pl

Redaktor serwisu: Marzena Kowalska