Wielkanoc w Spichlerzu Drukuj

Uczniowie kl. 4c oglądają wystawę na temat tradycji wielkanocnych12 kwietnia br. klasa 4c udała się do  Spichlerza , aby wziąć udział w lekcji muzealnej ,,W Spichlerzu o tradycjach wielkanocnych”. Klasa cyklicznie odwiedza płockie muzea w ramach projektu „Kulturalna Szkoła na Mazowszu”.
Tradycje wielkanocne w Polsce są dobrze znane – powtarzamy je co roku. Wszyscy kojarzymy święconkę, lany poniedziałek czy Niedzielę Palmową. Na przestrzeni dziejów powstały jednak takie zwyczaje wielkanocne, które były domeną tylko danego, konkretnego regionu. Uczniowie podczas lekcji zdobyli wiedzę na tematy ściśle związane z niecodziennymi obyczajami na obszarze Mazowsza, Kurpiów i innych regionów Polski. Poznali na czym polegają pucheroki albo przywołówki, Siuda Baba oraz kurek dyngusowy, a także kiedy podczas Wielkanocy obchodzimy rękawkę. Przewodnik zapoznał uczniów z tradycjami zdobienia jaj i robienia palm wielkanocnych. Opowiedział o ich symbolice i znaczeniu.
Wyposażeni w tę wiedzę może pokusimy się w przyszłym roku i samodzielnie wykonamy wielkanocną palmę lub chociaż pięknie ozdobimy swoje jajo.

Szkoła Podstawowa nr 17 im. Tadeusza Kościuszki,  ul Miodowa 18,  09 - 400 Płock,  tel. 24 366 25 60, e-mail: sekretariat@sp17.plocman.pl

Redaktor serwisu: Marzena Kowalska