„Biało-czerwony" patchwork, czyli jak uczniowie SP 17 szyli Flagę Polski #LaboratoriaPrzyszłości Drukuj

Flaga szyta przez uczniów metodą patchworkową.Patchwork to metoda szycia, w której z połączonych małych elementów materiału powstaje większa całość. To technika, która wymaga dokładności i precyzji na każdym kroku. Dawniej szycie tkanin z kolorowych skrawków materiału było standardem, angażującym kilka pokoleń kobiet. Dziś szycie patchworków to artystyczne wyzwanie i przyjemne hobby dla wytrwałych. Coraz częściej angażują się w nie także chłopcy czy mężczyźni. Z rękodzieła ludowego patchwork awansował do rangi prawdziwej sztuki. Uczniowie naszej szkoły, na lekcjach techniki, postanowili podjąć to wyzwanie i uszyć patchworkową Flagę Polski. Początki okazały się bardzo mozolne: bowiem odmierzanie każdego kawałka materiału i wycinanie nożyczkami kolejnych elementów, wymagało wiele cierpliwości. Jednak przy odrobinie wytrwałości i ogromnej pracy udało się wyczarować cudowny projekt, którego nie powstydziłaby się nawet wytrawna krawcowa.

Patchworkowa Flaga ma wymiary 3 na 6 metrów, jest wykonana z kilkunastu białych i czerwonych kawałków materiału.

Podczas zajęć wykorzystano sprzęt i niezbędne podczas szycia materiały pasmanteryjne, zakupione w ramach programu Laboratoria Przyszłości.

Szkoła Podstawowa nr 17 im. Tadeusza Kościuszki,  ul Miodowa 18,  09 - 400 Płock,  tel. 24 366 25 60, e-mail: sekretariat@sp17.plocman.pl

Redaktor serwisu: Marzena Kowalska