W świecie wyobraźni Marcina Szczygielskiego Drukuj

Pan Marcin Szczygielski podczas spotkania autorskiegoWe wtorek - 16.05.23 r. uczniowie, dyrekcja, nauczyciele oraz współorganizatorki spotkania – panie bibliotekarki z Filii bibliotecznej nr 13 Książnicy Płockiej spotkali się z niezwykłym gościem, autorem książek dla dzieci i młodzieży – Panem Marcinem Szczygielskim.
Pisarz podkreślił, że tworzenie dla młodych ludzi to niezwykle ważne i odpowiedzialne zadanie przynoszące mu ogromną satysfakcję. Zajmująco opowiadał o tym, dlaczego został pisarzem oraz skąd czerpie pomysły na swoich bohaterów i ich niesamowite, magiczne przygody. Przybliżył świat najbardziej osobistej książki: ”Czarownica piętro niżej”, w której opisał wspaniałe wakacje u kochanych dziadków. Główna bohaterka – Maja, buntuje się tak jak on kiedyś. Inni bohaterowie książek również posiadają cechy prawdziwych osób: członków rodziny pisarza, jego przyjaciół czy po prostu ludzi, których spotkał. Na spotkaniu nie zabrakło anegdot z prywatnego życia twórcy. Dowiedzieliśmy się, co w ogródku pisarza pewnej zimy robiło siedemnaście kotów, łakomy jeż i … dumny lis. Pisarz zachęcał nie tylko do czytania książek (choć niekoniecznie na  wagarach jak robił to on), ale również do odważnego realizowania własnych marzeń i nieprzejmowania się ocenami innych ludzi. Przyznał jednak, że pochwały zdecydowanie dodają mu skrzydeł … A tych zebrał niemało i przyniosły wspaniałe rezultaty. Autor debiutował powieścią „Omega” – utwór został Książką Roku 2010 w konkursie PS IBBY. Trzykrotnie zdobył Grand Prix Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren, organizowanego przez Fundację ABCXXI – „Cała Polska czyta dzieciom” (za „Czarny Młyn”, „Arkę Czasu” i „Teatr Niewidzialnych Dzieci”). Marcin Szczygielski to laureat Nagrody Dużego Donga za powieść „Za niebieskimi drzwiami” i Zielonej Gąski za „Czarownicę piętro niżej”. Tytuł Książki Roku otrzymały także „Klątwa dziewiątych urodzin” (2016) i „Serce Neftydy” (2017). Pisarz został laureatem prestiżowej Nagrody Literackiej m.st. Warszawy 2017 za „Klątwę dziewiątych urodzin”. Dwie książki: ”Za niebieskimi drzwiami” oraz „Czarny młyn” zostały sfilmowane.
Marcin Szczygielski zaczarował obecnych – wszyscy z przejęciem i przyjemnością słuchali jego barwnych opowieści. Na zakończenie spotkania można było otrzymać autograf sławnego autora.

 

Szkoła Podstawowa nr 17 im. Tadeusza Kościuszki,  ul Miodowa 18,  09 - 400 Płock,  tel. 24 366 25 60, e-mail: sekretariat@sp17.plocman.pl

Redaktor serwisu: Marzena Kowalska