Z życia biblioteki rok szkolny 2018/2019 Drukuj
Uśmiech Apel z okazji Dnia Książki Drukuj

W dniu 12 czerwca 2019 r. odbyły się apele z okazji Dnia Książki dla uczniów klas I – III i klas IV – VII. Część artystyczną zatytułowaną „Różnorodność w poezji” zaprezentowali przedstawiciele klas: I a, I b, II b, VI b, VI c, VII b.W trakcie apelu wręczono nagrody za konkursy, w których nasi uczniowie odnieśli znaczące sukcesy oraz za pracę na rzecz szkoły. Przekazano również klasom: I a i IV b puchary za osiągnięte wyniki w czytelnictwie w drugim półroczu roku szkolnego 2018/2019.

Puszcza oczko 30. 05. 2019 r. odbył się konkurs recytatorski „W świecie wierszy Wandy Chotomskiej” zorganizowany przez panie Małgorzatę Brzeską i Małgorzatę Cieślak. Do konkursu przystąpiło 15 uczniów z klas I-II. Celem konkursu była popularyzacja twórczości poetki oraz prezentacja umiejętności recytatorskich uczniów klas młodszych.
Uczestników oceniała komisja w składzie: p. Eleonora Całka, p. Małgorzata Cieślak oraz p. Małgorzata Wierzbicka z Biblioteki Pedagogicznej, która przyznała:

I miejsce – Aleksandrowi Atlińskiemu z kl. I a i Marcelowi Piórkowskiemu z kl. I b,
II miejsce – Kornelii Jóźwiak z kl. II b,
III miejsce –  Oliwii Jankowskiej z kl. II b,
wyróżnienie – Mikołajowi Kurczewskiemu z kl. II a i Amelii Alaszkiewicz z kl. II b.

Gratulujemy!                                                                                             

 Uśmiech Dnia 27.05.2019 r. odbył się w naszej szkole konkurs czytelniczy ze znajomości powieści M. Twaina „Przygody Tomka Sawyera”: „Życie pełne niespodzianek”. Konkurs przeznaczony był dla uczniów klas IV - VII. Wzięło w nim udział 15 uczniów.

Jury w składzie p. A. Mirecka, p. M. Cieślak i p. V. Stępniak wyłoniło następujących zwycięzców:
I m-ce Wiktoria Siwińska, kl.6b
II m-ce Oliwia Jaworska, kl.6c oraz Maria Korent, kl.6b
III m-ce Albert Gołębiowski, kl.7b
wyróżnienie: Aleksandra Wasylewska, kl.6b

Zestawienie stanu czytelnictwa klas I – VIII i III gimnazjum za kwiecień 2019 r.
Kliknij TUTAJ

Uśmiech  Wyróżnione prace uczniów w szkolnych konkursach plastycznych realizowanych w ramach projektu „Jestem jak Leonardo da Vinci”:

 „Selfie z Leonardo da Vinci”
Karoliny Nowalińskiej kl. IV b,
Weroniki Olaszkiewicz kl. IV c,
Leny Szostak kl. IV b.

 „Mona Lisa – fotomontaż”
Rafała Bitkowskiego kl. V b,
Karoliny Feliciak kl. V c,
Mai Dworakowskiej kl. V c.

 „Mona Lisa w sztuce Pop-art”
Marii Korent kl. VI b,
Karola Kolasy kl. VI a,
Mai Olszewskiej kl. VI b.

 „Koszulka handmade”
Wiktorii Podolskiej kl. VII c,
Wiktorii Lankiewicz kl. VII c,
Kacpra Aleksandrowicza kl. VII c.

Zestawienie stanu czytelnictwa klas I – VIII i III gimnazjum za marzec 2019 r.
Kliknij TUTAJ

Uśmiech 28 marca 2019 r. odbyło się w naszej szkole spotkanie autorskie z panią Moniką Mańkowską– poetką, prezesem Płockiego Stowarzyszenia Twórców Kultury. Wzięli w nim  udział uczniowie klas: VII a i VII c. Autorka podczas spotkania zaprezentowała swoje utwory, m. in. „Zbuntowana matematyka”, „Zawieszona w próżni”, „Sieć życia”, „Nawijka”, „Myśl o klimacie” oraz limeryki o sporowcach. Zainteresowani uczniowie otrzymali autografy. Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze.

Uśmiech 27 marca  uczniowie klasy VII b uczestniczyli w zajęciach dydaktycznych: „Wynalazek Louisa Braille’a oknem na świat” przeprowadzonych przez p. Małgorzatę Wierzbicką z Biblioteki Pedagogicznej. Z zainteresowaniem obejrzeli film poświęcony Louisowi Braillowi, poznali historię pisma dla niewidomych i niedowidzących oraz obejrzeli pomoce naukowe, jakie są wykorzystywane w nauczaniu osób niewidomych. Poznawali za pomocą dotyku wybrane książki zapisane w języku Braille'a: podręczniki do nauczania poszczególnych przedmiotów: matematyki i historii. Następnie mieli za zadanie odczytać napis zapisany w języku Braille’a oraz napisać swoje imię używając alfabetu brajla. Uczniowie sprostali również trudnemu zadaniu - mając zakryte oczy, mieli za zadanie z pomocą koleżanki pokonać wybraną drogę. Przekonali się, jakie przeszkody napotyka niewidomy w codziennym życiu. Zadanie to pobudziło wyobraźnię i wywołało dużo emocji i refleksji. Podsumowaniem zajęć były wnioski, w jaki sposób możemy pomóc osobom niewidomym i niedowidzącym na co dzień.

Uśmiech Rozstrzygnięty został konkurs regionalny „Jestem jak Leonardo da Vinci” zorganizowany przez Bibliotekę Pedagogiczną i Szkołę Podstawową z Oddziałami Integracyjnymi nr 11 im. Bolesława Chrobrego w Płocku.

W kategorii klas I-III II miejsce zdobyła Lena Adamkiewicz z klasy II a, zaś w kategorii klas IV-VIII I miejsce zdobyły:  Natasza Baranowska – Jakubiak, Aleksandra Ptaszyńska, Lena Szostak z klasy IV b.                                           Gratulujemy!

 

Uśmiech 11 marca podczas apelu wychowawczego oraz podsumowania tegorocznych działań związanych z obchodami Dnia Bezpiecznego Internetu zostały wręczone Puchary za osiągnięte wyniki w czytelnictwie za I półrocze roku szkolnego 2018/2019. Najlepszymi czytelnikami okazali się uczniowie klas II a i IV b.
Gratulujemy!


Zestawienie stanu czytelnictwa klas I – VIII i III gimnazjum za luty 2019 r.
Kliknij TUTAJ

Zestawienie stanu czytelnictwa klas I – VIII i III gimnazjum za styczeń 2019 r.
Kliknij TUTAJ

Uśmiech Szkolne eliminacje w ramach projektu "Jestem jak Leonardo da Vinci"

W dniu 15 lutego 2019 roku w ramach projektu „Jestem jak Leonardo da Vinci” organizowanego przez Bibliotekę Pedagogiczną w Płocku odbyły się eliminacje szkolne konkursów plastycznych:

- dla klas I-III- „Rzeźbię jak Leonardo da Vinci”,
- dla klas IV-VIII –„Jestem wynalazcą jak  Leonardo da Vinci”,
- dla klas III gimnazjum – „Współczesny Leonardo da Vinci to ja”.

 Zwycięskie prace uczniów wezmą udział w konkursie regionalnym:
- z klas I-III – Leny Adamkiewicz kl. II a, Dawida Sobieckiego kl. II b, Igora Skulskiego kl. II b, Filipa Piórkowskiego kl. II b, Wiktorii Olender kl. III b;
- z klas IV – VIII –Nataszy  Baranowskiej – Jakubiak  kl. IV b, Aleksandry Ptaszyńskiej kl. IV b, Leny Szostak kl. IV b, Kasjana Czarneckiego kl. IV c, Marty Atlińskiej kl. IV c, Nadii Falkowskiej kl. IV c, Julii Siurdyny kl. VIII b;
- z klas III gimnazjum – Martyny Kołodziejskiej kl. III M, Małgorzaty Boros kl. III B, Weroniki Cichockiej kl. III B.

 Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Uśmiech Kolejna edycja akcji "Tydzień Czytania"

W dniach 22-25 stycznia odbyła się, jak co roku, cykliczna akcja Tydzień Czytania "Wypożycz książkę na ferie", organizowana przez bibliotekę szkolną i Samorząd Uczniowski. Dla każdej klasy I - VII panie z biblioteki wybrały ciekawą pozycję, którą przez kolejne 4 dni czytano na forum klasy. Uczniowie i nauczyciele chętnie angażują się w tą akcję, zachęcając dzieci do czytania książek, jako jedna z wielu ciekawych propozycji spędzania wolnego czasu podczas ferii zimowych.


 Uśmiech Jestem jak Leonardo da Vinci

Nasza szkoła bierze udział w projekcie dla klas I-VIII i III gimnazjum „Jestem jak Leonardo da Vinci” organizowanym przez Bibliotekę Pedagogiczną w Płocku.

Cele projektu:

Uczeń:

- zdobywa wiedzę o życiu oraz twórczości malarza i wynalazcy,
- wyszukuje potrzebne informacje w Internecie i wydawnictwach informacji bezpośredniej,
- potrafi wymienić dzieła wynalazcy,
- planuje, organizuje i ocenia własne działania.

Metody:

- podające,
- eksponujące,
- praktyczne.

Formy: indywidualna, grupowa.

Opis działania

Lp.

Planowane działania

1.

Zapoznanie uczniów z projektem poprzez informację na stronie szkoły i ogłoszenie.

2.

Wykonanie plakatów z informacjami o da Vinci i rozwieszenie ich w różnych miejscach szkoły

3.

Prowadzenie lekcji  w kl. I-VIII i III gimnazjum na temat życia i twórczości Leonarda da Vinci.

4.

Leonardo da Vinci na lekcjach języka angielskiego – tłumaczenie fragmentów życiorysu artysty i wykonanie podpisów do wybranych prac malarza.

5.

Ja - Mona Lisa - kreatywne zajęcia edukacyjno - plastyczne dla dzieci korzystających ze świetlicy szkolnej.

6.

 Kreatywne zabawy w wynalazców – zajęcia dla dzieci ze świetlicy.

 7.

„Wynalazki i odkrycia Leonardo da Vinci oczami współczesnych”- prezentacje. multimedialne (klasy IV-VIII)

„Leonardo da Vinci człowiek renesansu” – prezentacje multimedialne (klasy gimnazjalne).

8.

Zorganizowanie konkursów szkolnych:

Klasy IV – VI

Klasy IV - "Selfie z Leonardo da Vinci”- format A4, technika rysunkowa.

Klasy V - "Mona Lisa – fotomontaż” – format A3, technika collage.

Klasy VI - "Mona Lisa w sztuce Pop art” – format A3, technika malarska.

Klasy VII - "Koszula handmade” (projekt i wykonanie na bawełnianej koszulce grafiki przedstawiającej portret Mona Lisy Leonardo da Vinci).

Klasy gimnazjalne: "Żywe obrazy”: "Mona Lisa”, "Dama z gronostajem”.

„A co na to Leonardo…?” – wystawy pokonkursowe prac uczniów.

9.

Przeprowadzenie eliminacji szkolnych i wyłonienie prac do udziału w konkursach regionalnych:

Klasy I – III – „Rzeźbię jak Leonardo da Vinci” – wykonanie rzeźby z dowolnego materiału, wymiary: wysokość 30-40 cm, szerokość 20 cm (koniecznie stabilna podstawka pod rzeźbę).

Klasy IV – VIII – „Jestem wynalazcą jak Leonardo da Vinci” – wykonanie mini wynalazku/konstrukcji (wysokość max 1 m).

Klasy gimnazjalne - "Współczesny Leonardo da Vinci to ja” – praca plastyczna, technika dowolna, format A3.

Odbiorcy: uczniowie szkoły, rodzice uczniów
Czas realizacji: 01 – 05. 2019 r.
Miejsce realizacji projektu:
- Szkoła Podstawowa nr 17 im. Tadeusza Kościuszki w Płocku,
- Biblioteka Pedagogiczna w Płocku. Partnerzy: uczniowie, rodzice, nauczyciele SP 17 w Płocku, pracownicy Biblioteki Pedagogicznej. 
Sposób promocji projektu: ogłoszenie zamieszczone na terenie szkoły, strona internetowa SP 17 w Płocku.

Zestawienie stanu czytelnictwa klas I – VIII i III gimnazjum za I półrocze roku szkolnego 2018/2019

Kliknij TUTAJ

Zestawienie stanu czytelnictwa klas I – VIII i III gimnazjum za grudzień 2018 r.

Kliknij TUTAJ

Uśmiech Eliminacje do XVIII Międzyszkolnego  Konkursu Recytatorskiego

10 stycznia 2019 r. odbyły się w naszej szkole eliminacje do XVIII Międzyszkolnego Konkursu Recytatorskiego zorganizowane przez panie: Małgorzatę Brzeską i Małgorzatę Cieślak. Celem  była prezentacja umiejętności recytatorskich i możliwość konfrontacji z rówieśnikami. Do konkursu przystąpiło 13 uczniów z klas I-III. Jury w składzie p. Agnieszka Żółtowska, p. Małgorzata Cieślak i p. Violetta Stępniak miało trudne zadanie, ponieważ wszystkie dzieci bardzo dobrze recytowały wybrane przez siebie utwory. Jednak po długich obradach zapadła decyzja, że 15 stycznia w Szkole Podstawowej nr 21 reprezentować nas będą:

- Aleksander Atliński z kl. I a,
- Lena Adamkiewicz z kl. II a,
- Kornelia Jóźwiak z kl. II b.

Gratulujemy i życzymy sukcesów na dalszym etapie!


Zestawienie stanu czytelnictwa za listopad

Kliknij TUTAJ

Uśmiech Spotkania z Książką

W bieżącym roku szkolnym w bibliotece kontynuowane są cykliczne „Spotkania z Książką” dla uczniów klas I-III, w  czasie których bibliotekarze czytają uczniom fragmenty literatury dziecięcej. Dzieci z zainteresowaniem słuchają wybranych książek i bardzo chętnie wypowiadają się na temat usłyszanych tekstów. Spotkania te popularyzują czytelnictwo, uczą dzieci koncentracji uwagi oraz rozwijają ich zainteresowania czytelnicze.

Zestawienie stanu czytelnictwa klas I – VIII za październik 2018 r.

Kliknij TUTAJ

Uśmiech Konkursy plastyczne

Rozstrzygnięte zostały konkursy plastyczne zorganizowane dla uczniów klas I-III w ramach obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. Oto wyniki:

Klasy I    Laurka dla biblioteki szkolnej

I miejsce – Laura Brzezińska  kl. I a
II  miejsce – Liliana Wierzbowska  kl. I a
III  miejsce – Wiktoria Laskowska  kl. I a

Wyróżnienie - Nikola Sylwestrzak  kl. I a

 Klasy II    Mój literacki przyjaciel

I miejsce – Gabriela Beczek  kl. II a
II miejsce – Aleksander Palczewski  kl. II a
III miejsce – Lena Adamkiewicz  kl. II a

Wyróżnienia - Igor Skulski  kl. II b, Blanka Sobieszczuk  kl. II a, Natalia Smogorzewska  kl. II a

Zestawienie stanu czytelnictwa klas I – VII za wrzesień 2018 r.

Kliknij TUTAJ

Uśmiech Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

W październiku corocznie obchodzony jest w naszej szkole Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Święto zostało ustanowione przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego w 1999r. Najpierw był to jeden dzień, a od 2008 r. – cały październik. W obecnym roku szkolnym hasło święta brzmi: „Książka to przyszłość”. W ramach jego obchodów klasy I zapoznały się z biblioteką szkolną, jej księgozbiorem i regulaminem. Pierwszoklasiści zostali przyjęci do Braci Czytelniczej i po raz pierwszy wypożyczyli z naszej biblioteki książki.
Zapraszamy wszystkich uczniów do częstych odwiedzin w szkolnej bibliotece.

 

 

 

Szkoła Podstawowa nr 17 im. Tadeusza Kościuszki,  ul Miodowa 18,  09 - 400 Płock,  tel. 24 366 25 60, e-mail: sekretariat@sp17.plocman.pl

Redaktor serwisu: Marzena Kowalska