75 rocznica pierwszej wywózki Polaków do Rosji i Kazachstanu Drukuj

75 rocznica pierwszej wywózki Polaków do Rosji i Kazachstanu Dnia 10 lutego uczniowie naszej szkoły wzięli udział w obchodach 75 rocznicy pierwszej wywózki Polaków w głąb Rosji, na Syberię lub do  Kazachstanu. Uroczystość odbyła się na Cmentarzu przy ulicy Kobylińskiego  przed Pomnikiem Sybiraków. Delegacje: naszej szkoły,  władz samorządowych, Związku Sybiraków i Związków Kombatanckich odmówiły modlitwę za poległych, złożyły kwiaty i zapaliły znicze. Natomiast 11 lutego gościliśmy w szkole na niezwykłej lekcji historii bohaterów wspominanych wydarzeń - przedstawicieli Związku Sybiraków w Płocku. W spotkaniu brały udział klasy V b i VI c. Prezes związku pan Remigiusz Bielewicz pokazywał zdjęcie swego taty, opowiadał o jego wywózce oraz o tym jak również on sam z mamą i rodzeństwem znaleźli się na dalekiej Syberii. O tym, jak wyglądało życie na zsyłce opowiadały nam:  pani Janina, którą wywieziono gdy miała 12 lat i pani Ala, która miała 4 lata.  Spotkanie z „naocznymi świadkami” historii było dla dzieci niezwykle ciekawe.

Szkoła Podstawowa nr 17 im. Tadeusza Kościuszki,  ul Miodowa 18,  09 - 400 Płock,  tel. 24 366 25 60, e-mail: sekretariat@sp17.plocman.pl

Redaktor serwisu: Marzena Kowalska