Płock - miasto bohater Drukuj

Płock - miasto bohater4 maja 2015 r. w Państwowej Szkole Muzycznej w Płocku odbył się koncert „Płock-miasto bohater”. Była to jednocześnie oficjalna inauguracja działania Społecznego Komitetu Budowy pomnika obrońców Płocka 1920" zarejestrowanego 12 marca 2015 roku. Celem działania Komitetu jest oddanie hołdu płocczanom, którzy bohatersko walczyli w obronie niepodległości odzyskanej zaledwie dwa lata wcześniej po 123 latach rozbiorów. Mieszkańcy naszego miasta: młodzież, dorośli i osoby starsze stanęli do walki przeciw bolszewickim najeźdźcom, wielu z nich poniosło największą ofiarę oddając swoje życie w obronie Płocka. Miasto zostało odznaczone przez marszałka Józefa Piłsudskiego Krzyżem Walecznych. Pomnik powstanie z pieniędzy pochodzących ze zbiórki wśród mieszkańców naszego miasta.

Uroczystość została przygotowana wspólnymi siłami płockich szkół: SP nr 17, SP nr 12, Gimnazjum nr 4 i Gimnazjum nr 5.  Młodzi artyści przenieśli nas do prastarego grodu Płocka. Podążyliśmy za przewodnikiem szlakiem miejsc związanych z obroną Płocka 1920. Były pieśni patriotyczne śpiewane wspólnie z wypełnioną po brzegi salą koncertową, piękny polonez w wykonaniu „Dzieci Płocka”. Całości towarzyszyło wzruszenie i podniosły nastrój. Cieszymy się, że „Muzyczne Iskierki” pod batutą p. Agnieszki Kralki i  aktorzy przygotowani przez p. Agnieszkę Żółtowską mogli mieć w tym swój udział.

 

Szkoła Podstawowa nr 17 im. Tadeusza Kościuszki,  ul Miodowa 18,  09 - 400 Płock,  tel. 24 366 25 60, e-mail: sekretariat@sp17.plocman.pl

Redaktor serwisu: Marzena Kowalska