XVII Piknik Europejski – Parada Europejska 2015 Drukuj

XVII Piknik Europejski – Parada Europejska 2015Dnia 9 maja 2015 roku już po raz 17 w Płocku odbył się Piknik Europejski. Społeczność siedemnastki od samego początku aktywnie uczestniczy w piknikowych przedsięwzięciach. W tym roku mieliśmy przyjemność przybliżyć płocczanom Francję.

Paradę ulicami miasta prowadził Napoleon z Józefiną. Za nimi kroczyła Joanna d'Arc, która wskazywała nam drogę  do miasta partnerskiego Auxerre. Była  makieta wieży Eiffla, Łuku Triumfalnego iKatedry Notre Dame w Paryżu. Uczniowie maszerujący w paradzie prezentowali znane postacie  francuskie ze świata sztuki, kultury, sportu i polityki. Za nimi kroczyli wspaniali kucharze. Paradę zamykał Panteon sław literatury francuskiej. Przed jurorami dziewczęta ze szkolnego zespołu tanecznego Pląs przedstawiły fragment kankana do muzyki Jacquesa Offenbacha z operetki  "Życie paryskie". Podczas parady towarzyszyły nam słowa, które są najważniejszą dewizą Francji: LIBERTE, EGELAJTE, FRATERNITE (Wolność, Równość, Braterstwo).
Na scenie reprezentowała nas uczennica z klasy 4b - Magdalena Dzięgielewska, która zaprezentowała utwór pt. „FRANCUSKA IMPRESJA” zainspirowany piosenką „Milord” z repertuaru Edith Piaf.
Przygotowany przez nas  kram zaprowadził  odwiedzających do paryskiej artystycznej dzielnicy Montmartre, gdzie na wzgórzu króluje słynna Bazylika Sacré-Cœur. Postać malującej Wiktorii Lankiewicz z klasy 3a, wprowadziła w atmosferę artystycznego świata, któremu nierozerwalnie towarzyszyła charakterystyczna francuska muzyka.
Piotr Niewiatowski – uczeń klasy 3a, jako  Mały Książę wraz ze swoim przyjacielem lisem, przybliżył odwiedzającym francuską literaturę dziecięcą, a hasłem przewodnim była myśl z książki Antoine'a de Saint-Exupéry'ego  „… tego co najważniejsze, okiem zobaczyć nie można…”. Dodatkowo  przy naszym stoisku można było obejrzeć prezentację o naszym mieście partnerskim Auxerre, z którym Płock współpracuje już od 15 lat.
Dla wielu osób kulinaria to też sztuka. Łącząc się z tym przekonaniem przygotowaliśmy poczęstunek składający się z croissantów, francuskich bagietek z kremem kasztanowym, serów oraz czerwonych winogron, nawiązujących w symboliczny sposób do Burgundii – rejonu Francji słynącego z licznych winnic, w którym znajduje się Auxerre.

 

Szkoła Podstawowa nr 17 im. Tadeusza Kościuszki,  ul Miodowa 18,  09 - 400 Płock,  tel. 24 366 25 60, e-mail: sekretariat@sp17.plocman.pl

Redaktor serwisu: Marzena Kowalska