Demokratyczne wybory Drukuj

Demokratyczne wybory

18 czerwca na dwóch piętnastominutowych przerwach uczniowie naszej szkoły mogli oddać głos na wybranego kandydata do Rady Samorządu Uczniowskiego oraz na opiekuna Samorządu Uczniowskiego w przyszłym roku szkolnych.

Pod koniec maja wszyscy uczniowie zostali zapoznani z regulaminem kandydowania do Rady Samorządu Uczniowskiego, zgodnie z którym uczniowie mogli być zgłoszeni przez klasę, inną osobę lub zgłosić siebie samych. Zadaniem kandydatów było wykonanie plakatów wyborczych, z którymi przez tydzień można było się zapoznawać. 24 godziny przed wyborami plakaty zostały zdjęte, a w szkole zapanowała „cisza wyborcza”. Uczniowie chcąc oddać głos okazywali swój dowód tożsamości, czyli legitymację szkolną. Powołana wcześniej komisja wyborcza, w której skład wchodzili przedstawiciele najstarszego w szkole rocznika uczniów, wydawała karty do głosowania po wcześniejszym podpisaniu listy przez głosujących, a po zakończeniu głosowania podliczyła głosy. Frekwencja na wyborach wyniosła 73%. Do Rady Samorządu Uczniowskiego wybrani zostali: Dzięgielewska Magda kl. 4a – jako Przewodnicząca – z liczbą 49 głosów; Dębska Sandra kl. 3a – jako Zastępca Przewodniczącej – z liczbą 15 głosów; Mierzejewski Sylwester kl. 4c – jako Sekretarz – z liczbą 12 głosów. Funkcję Rzecznika Praw Ucznia nadal będzie sprawowała Martyna Szymborska kl. 5b. Na opiekunów Samorządu Uczniowskiego wybrane zostały: pani Elżbieta Kaźmierska oraz pani Marzena Kowalska (j. ang.).

Inspiracją do zorganizowania tegorocznych wyborów do Rady Samorządu Uczniowskiego były Wybory Prezydenckie w naszym kraju oraz budowanie postawy obywatelskiej w uczniach i zapoznanie z formułą wyborów już od najmłodszych lat.

Szkoła Podstawowa nr 17 im. Tadeusza Kościuszki,  ul Miodowa 18,  09 - 400 Płock,  tel. 24 366 25 60, e-mail: sekretariat@sp17.plocman.pl

Redaktor serwisu: Marzena Kowalska