XIX Piknik Europejski Drukuj

XIX Piknik EuropejskiW sobotę 13 maja nasza szkoła uczestniczyła w XIX Pikniku Europejskim. Zmagania konkursowe dotyczące prezentacji szkoły podczas Pikniku rozpoczęły się Grą Miejską "Partnerstwo rzek. Partnerstwo miast." Naszą szkołę reprezentowała drużyna uczniów z klasy VI b. Musieli wykazać się wiedzą na temat 13 państw europejskich tzn. wskazać ich położenie na mapie, rozpoznać godło i flagę, potrawy narodowe, walutę, miasta partnerskie oraz po wysłuchaniu wersji instrumentalnej odgadnąć hymn wylosowanego państwa. Udało nam się zdobyć maksymalną ilość punktów.
Następnie uczestniczyliśmy w Paradzie Europejskiej. Tym razem reprezentowaliśmy naszych sąsiadów - Ukrainę. Pochód prowadziły legendy boksu ukraińskiego – bracia Kliczko, którzy na ringu stoczyli jedyną w swoim rodzaju walkę. Towarzyszyli im Koziołek Matołek - postać stworzona przez Kornela Makuszyńskiego oraz Miś Uszatek, którego „ojcem” był Czesław Janczarski. Obaj wielcy twórcy doskonale znani dzieciom urodzili się na terenie dzisiejszej Ukrainy. Dziewczęta, w strojach stylizowanych na ludowe, pokazywały tablice z nazwami  miast napisanych w języku polskim oraz cyrylicą w języku ukraińskim.
Parada, w której uczestniczyło około 180 uczniów naszej szkoły była niezwykle barwna. Dzieci ubrane w niebiesko-żółte stroje miały ze sobą flagi reprezentowanego kraju. Nie zabrakło też pomarańczowych akcentów nawiązujących do współczesnej historii Ukrainy- Pomarańczowej Rewolucji. Wszystkie dziewczęta miały wianki  noszone przez młode ukraińskie dziewczęta. Korowód otaczały matrioszki, charakterystyczne dla wszystkich krajów zza naszej wschodniej granicy. Uczniowie naszej szkoły witali wszystkich okrzykiem zapraszając po ukraińsku do wspólnej zabawy.
Przygotowaliśmy również stoisko, które wprowadziło uczestników w klimat tego państwa. Wiktoria Sobótka i Julia Wójtewicz zaśpiewały piosenkę o urokach Ukrainy, a Maja Dynaburska i Jakub Łożewicz zaprezentowali walkę na ringu jako Wladimir Kliczkow i Przemysław Saleta. Stoisko serwowało ukraińskie przysmaki: oryginalny barszcz ukraiński, pierogi, ciasteczka owsiane, czekoladowe cukierki, pajdy chleba ze smalcem i ogórkiem oraz dary ziemi - ziemniaki i cebulę. Wszystkie przysmaki goście naszego stoiska popijali oryginalnym kwasem chlebowym.
Dzieci z chóru "Muzyczne Iskierki" także włączyły się w Piknik Europejski. Wystąpiły na scenie obok ratusza i zaśpiewały na dwa głosy obrzędową, zimową pieśń ukraińską pt: "Szczedrik". Na głowach miały wianki z kolorowych kwiatów, a jako tło posłużyły przebogato zdobione matrioszki ukraińskie wykonane przez panią Izę Zarychtę i Asię Kowalską. Piosenki z występu można wysłuchać pod tym linkiem:

https://www.youtube.com/watch?v=4fDdUkkKbNk

Szkoła Podstawowa nr 17 im. Tadeusza Kościuszki,  ul Miodowa 18,  09 - 400 Płock,  tel. 24 366 25 60, e-mail: sekretariat@sp17.plocman.pl

Redaktor serwisu: Marzena Kowalska