II Międzyszkolny Konkurs Piosenki Turystycznej „Na Majówkę” Drukuj

II Międzyszkolny Konkurs Piosenki Turystycznej „Na Majówkę”Konkurs odbył się 25 maja 2017 roku, w Szkole Podstawowej nr 17 w Płocku. Organizacją zajęła się „Siedemnastka” wspomagana przez PTTK oraz Gminny Ośrodek Kultury w Łącku, który podjął się ponadto nagłośnienia imprezy.
Do konkursu zgłosiły się Szkoły Podstawowe nr: 5, 6, 16, 17, Zespół Szkół nr 2, szkoła z Leszczyna Szlacheckiego oraz z Łącka, Gminny Ośrodek Kultury z Łącka, a nawet Miejskie Przedszkole nr 14. Dzieci podzielone na dwie kategorie wiekowe prezentowały piosenki solo, w duetach i zespołach.
Śpiewano piosenki o tematyce turystycznej, szantowej, a nawet przyrodniczo-ekologicznej. Te zapomniane, a śpiewane niegdyś przez rodziców i dziadków uczestników oraz te nowe, odwołujące się do ochrony przyrody, dbałości o ekologię, a w tym kontekście chwalące walory polskiej turystyki krajoznawczej i wypoczynkowej.
Wesołej atmosferze sprzyjał przyjazd zespołu muzycznego z GOK-u w Łącku, który na żywo akompaniował uczestnikom ze swojej placówki.
W Jury konkursu zasiedli: przewodnicząca - pani Małgorzata Szpotańska wykładowca i dyrygent w Szkole Wyższej im. Pawła Włodkowica, pani Bożena Tyburska - nauczycielka muzyki w Zespole Szkół nr 5 oraz przedstawicielka Polskiego Towarzystwa Turystyczno Krajoznawczego - pani Ewa Różańska.
Zespół „Leśne Ludki” z Miejskiego Przedszkola nr 14 otrzymał I nagrodę w kategorii „Nasi Milusińscy”. Popularna „Stokrotka” w ich wykonaniu okraszona została gromkimi brawami.
Przewodnicząca jury, pani Małgorzata Szpotańska, szczególną uwagę zwróciła na piosenkę Marka Grechuty pt: ”Zostawcie nam” i jej piękny tekst adekwatny do tematyki konkursu:

„Zostawcie nam czysty kawałek świata.
Zostawcie nam strumyka czysty bieg.
Zostawcie nam lasy, ogrody w kwiatach,
Czyste powietrze, zimą czysty śnieg.
Zostawcie nam czysty kawałek plaży.
Zostawcie morza czystość pośród fal.
Pozwólcie nam o życiu pięknie marzyć.
Gdy nie ma marzeń, w duszy rośnie żal.”

I to właśnie ta piosenka oraz duet z SP 17: Klaudia Perkowska i Daria Miaśkiewicz zostały najwyżej ocenione. Ponadto wybrzmiewały piosenki: „Pora wędrówki”, „Dwie drogi”, „Przechyły”, „Hej, Mazury”, „Hej ho, żagle staw”, „Powiedz stary”, „Wędruj z nami”, „Pocztówki z Beskidu”, „Keja”, „Bieszczady” i wiele innych.

Z wynikami konkursu można zapoznać się w zakładce Wyniki konkursów międzyszkolnych.

Szkoła Podstawowa nr 17 im. Tadeusza Kościuszki,  ul Miodowa 18,  09 - 400 Płock,  tel. 24 366 25 60, e-mail: sekretariat@sp17.plocman.pl

Redaktor serwisu: Marzena Kowalska