Odrobina wakacyjnych wspomnień misyjnych Drukuj

Odrobina wakacyjnych wspomnień misyjnychW tym roku – w pierwszym tygodniu wakacji - po raz siedemnasty odbywały się Rekolekcje dla dzieci zrzeszonych w Papieskim Dziele Misyjnym. Miały one miejsce w Skorzeszycach koło Kielc. Oczywiście nie mogło zabraknąć na nich dzieci z Płockiej Siedemnastki, które pod opieką s. Ancilli i s. Ismaeli – misjonarki z Kamerunu wyruszyły na misyjną przygodę 27 lipca 2016r.
Hasło przewodnie - „Wiara moim skarbem” współgrało z przeżywanym Rokiem Miłosierdzia. To właśnie wiara formowana już od najmłodszych lat prowadzi i pomaga w spełnianiu uczynków miłosierdzia. Dzieci w czasie spotkań w grupach mogły zastanawiać się, co jest ich skarbem i jak mogą się nim dzielić. Wykazywały się przy tym wielką otwartością i szczerością. Przykładem może być wypowiedź i rysunek małej Julii, dla której skarbem są jej zdrowe ręce. Przez taki dar-skarb może pomagać innym a zwłaszcza swojej babci.
Centralnym punktem każdego dnia była Eucharystia, podczas której ks. Grzegorz Stachura, nasz opiekun duchowy, prowadził żywy dialog z małymi misjonarzami podczas homilii. Każda grupa kontynentalna przygotowywała swoje charakterystyczne stroje i uwzględniała modlitwę za dzieci i misjonarzy z danego kontynentu. Jedna z Eucharystii miała miejsce w plenerze przy figurze Matki Bożej. Ta Msza święta również mocno wpisała się w pamięć i przeżycia, ponieważ podczas niej nastąpiło odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych i polanie głowy wodą. W ten sposób mogliśmy uczcić rocznicę Chrztu Polski oraz przypomnieć sobie nasze obowiązki życia chrześcijańskiego wynikające z przyjęcia sakramentu chrztu świętego.

Niespodzianką były odwiedziny Biskupa Kieleckiego Jana Piotrowskiego, który podzielił się swoją pracą na misjach. Podczas rekolekcji nie zabrakło także zabawy na boisku, gier, zawodów sportowych, wyjazdu na wycieczkę do Oceanarium i podchodów. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy dyplom, liczne nagrody konkursowe i oczywiście misję-zadanie głoszenia Chrystusa w swoim środowisku.

Szkoła Podstawowa nr 17 im. Tadeusza Kościuszki,  ul Miodowa 18,  09 - 400 Płock,  tel. 24 366 25 60, e-mail: sekretariat@sp17.plocman.pl

Redaktor serwisu: Marzena Kowalska