Światowy Dzień Walki z Otyłością Drukuj

Światowy Dzień Walki z OtyłościąOtyłość coraz częściej uważana jest za jedno z najgroźniejszych schorzeń przewlekłych XXI wieku. Stanowi ona problem nie tylko psychologiczny, czy estetyczny, ale również zdrowotny. Zaniedbywaniu wagi towarzyszy zwiększone ryzyko chorób serca, nadciśnienia tętniczego, zawału i udaru, chorób układu kostnego, cukrzycy jak również niektórych nowotworów.

24 października z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia został ogłoszony Światowym Dniem Walki z Otyłością. W celu zwrócenia uwagi na problem nadwagi oraz zwiększenia świadomość naszych uczniów w kwestii prawidłowego odżywiania gościliśmy w naszej szkole panią dietetyk z Centrum Dietetycznego Naturehouse Orlen Arena w Płocku z prelekcją w ramach V Ogólnopolskiej Akcji Walki z Nadwagą w Rodzinie „UWAGA NADWAGA!”
Pani Dietetyk omówiła konsekwencje niedoboru składników odżywczych w diecie dzieci i młodzieży, a także przedstawiła zestaw produktów, z które powinno się codziennie spożywać. Dzieci mogły zapoznać się również z prawidłowo zbilansowanym jadłospisem, pokrywającym zapotrzebowanie energetyczne i odżywcze.

Uczniowie otrzymali wiele cennych wskazówek dotyczących zasad zdrowego odżywiania, m.in.: należy jeść pięć pełnowartościowych posiłków dziennie, pić dużo wody i zastępować słodkie przekąski np. owocami.
Podczas "lekcji zdrowia” dzieci chętnie współpracowały i odpowiadały na zadawane pytania. W nagrodę każdy otrzymał upominek naklejkę i ulotkę edukacyjną.
Nie sztuką jest mówić dzieciom, jak ważne jest racjonalne żywienie. Sztuką jest sprawienie, by dzieci mówiły o tym same z najcieplejszym, dziecięcym uśmiechem na twarzy.

Szkoła Podstawowa nr 17 im. Tadeusza Kościuszki,  ul Miodowa 18,  09 - 400 Płock,  tel. 24 366 25 60, e-mail: sekretariat@sp17.plocman.pl

Redaktor serwisu: Marzena Kowalska