Świetlica szkolna Drukuj

Praca świetlicy szkolnej stanowi ważne ogniwo współczesnego systemu wychowawczego szkoły, jest jej integralną częścią. Realizuje ona poważną część zadań opiekuńczo-wychowawczo-dydaktycznych, działając na rzecz prawidłowej organizacji czasu wolnego, wypoczynku indywidualnego i wszechstronnego rozwoju dziecka. Staramy się aby czas spędzony w świetlicy szkolnej także sprzyjał rozwijaniu zainteresowań dzieci oraz nadrabianiu zaległości w nauce. Szczególną uwagę na zajęciach świetlicowych zwracamy na kształtowanie umiejętności współżycia i współdziałania w grupie rówieśniczej. Dbamy o wdrożenie dzieci do przestrzegania przyjętych zasad zachowania się oraz reguł gier i zabaw, wyrabiana umiejętności nawiązywania kontaktów z kolegami, rozmawiania, słuchania, wyrażania swoich potrzeb i uczuć oraz dostrzegania ich u innych, a także ćwiczenia umiejętności rozwiązywania sytuacji konfliktowych, panowania nad emocjami.
Staramy się nauczyć dzieci zachowania się w sytuacjach trudnych (np. doznanie przykrości, przegrana), ponoszenia odpowiedzialności za indywidualne i wspólne wykonywanie zadań oraz wdrażamy do utrzymywania porządku w czasie zajęć i zabaw.

Nasza świetlica czynna jest od 6:30 do 16:00 

Nauczyciele świetlicy szkolnej to:
p. Magdalena Kowalczyk – kierownik
p. Małgorzata Cieślak
p. Monika Linowska
p. Agnieszka Wiankowska

GODZINY PRACY WYCHOWAWCÓW ŚWIETLICY     2022/2023

Imię i nazwisko nauczyciela

poniedziałek

wtorek

środa

czwartek

piątek

Agnieszka Wiankowska

6.30 – 10.30

13.30 -15.30

13.30.16.00

11.30-12.30

12.30-16.00

Monika Linowska

11.00-12.30

14.30.00- 16.00

6.30-13.30

9.30 -14.30 (5h)

6.30- 13.30

6.30-9.30

13.30 -14.30

Magdalena Kowalczyk

10.30-13.30

13.00-16.00

6.30-9.30

11.00-14.00

9.30-11.30

Małgorzata Cieślak

13.00-14.30

-

12.00-13.30

14.00-16.00

11.00-13.00

 

Z życia świetlicy 2022/2023 Drukuj

 


Wyniki szkolnego konkursu recytatorskiego   "Wiersz z przyrodą w tle":

I miejsce  -  Wiktoria Śmigielska kl. 3b

II miejsce  - Kornelia Perkowska kl. 2b

III miejsce - Kornel Żabka kl.3b, Julia Rybska kl. 2b

Wyróżnienie:

Yuna Yuznahowa kl. 3b

Denis Borovyk  kl.2a

GRATULUJEMY ZWYCIĘZCOM oraz zachęcamy klasy do udziału w kolejnych konkursach.


 

Konkurs: ”Superbohater SBX”

 

 

Firma Sebex Sp. z o.o. Sp. k. organizuje dla uczniów klas I-V konkurs: ”Superbohater SBX”. Zadaniem uczestnika jest wykonanie pracy plastycznej mającej na celu utrwalenie produktów dostępnych w ramach „Programu dla szkół” tj. jabłko, gruszka, truskawka, sok owocowy, marchewka, rzodkiewka, pomidor, kalarepa, papryka, mleko, kefir, jogurt naturalny, które zostaną przedstawione jako Superbohater.
Prace powinny być wykonane w formacie A4, w wybranej przez uczestnika technice, tj.: kredki ołówkowe, kredki świecowe, pastele, flamastry. Rysunek ma przedstawiać tylko jedną, wybraną przez siebie postać, z pośród następujących: jabłko, gruszka, truskawka, sok owocowy, marchewka, rzodkiewka, pomidor, kalarepa, papryka, mleko, kefir, jogurt naturalny. 
Do etapu ogólnopolskiego zakwalifikowane zostaną trzy prace, każda innego autorstwa.
Szczegóły w regulaminie.
Prace składamy do świetlicy szkolnej do dnia 8 maja 2023r.

 

Regulamin konkursu

Oświadczenie konkurs "Superbohater SBX"


Wyniki międzyklasowego konkursu plastycznego na "Zdrową Książkę Kucharską":

I miejsce klasa -  1b

II miejsce klasa -  3b

III miejsce klas – 1a i 3a

 

GRATULUJEMY ZWYCIĘZCOM oraz zachęcamy klasy do udziału w kolejnych konkursach.

 


 

Konkurs plastyczny w świetlicy szkolnej.


Międzyklasowy konkurs plastyczny na

"Zdrową Książkę Kucharską"


 Regulamin

 

Postanowienia ogólne:
Konkurs plastyczny skierowany jest dla uczniów klas  1-3

Organizator: Świetlica szkolna.

Temat konkursu:

Zapraszamy wszystkie chętne klasy 1-3  do udziału w konkursie na „Zdrową książkę kucharską”.  Waszym zadaniem będzie przygotowanie klasowej książki kucharskiej złożonej  z Waszych ulubionych, sprawdzonych i zdrowych przepisów. Uczestnicy konkursu przygotowują  minimum 12 stron książki kucharskiej. Na każdej stronie powinien znaleźć się zdrowy przepis (składniki, sposób przygotowania), opatrzony rysunkiem potrawy. Może to być przepis na zdrowe śniadanie, obiad, podwieczorek lub kolację. Prace powinny być wykonane na kolorowych kartkach w formacie A4 wraz z ozdobną okładką.

Cel konkursu:

- Propagowanie wiedzy dotyczącej zdrowego odżywiania.

- Zachęcanie do wdrażania prawidłowych nawyków żywieniowych.

- Zachęcanie do pomocy rodzicom w pracach kulinarnych.

- Rozbudzanie wyobraźni twórczej dziecka .

- Zdobywanie umiejętności kulinarnych poprzez komponowanie receptur ;

- Poznawanie  i propagowanie zasad bezpieczeństwa żywności;


Ocenie prac podlegać będą:

- zgodność pracy z tematem,

- walory estetyczne (kompozycja, kolorystyka, dodatki),

- pomysłowość, oryginalność,

- opracowanie ogólne, dobór składników (zwrócenie uwagi na przewagę zdrowych składników);

 Postanowienia końcowe:

- Każda praca dziecka musi mieć dołączoną metryczkę, zawierającą następujące dane uczestnika: imię i nazwisko autorów pracy, klasa, imię i nazwisko nauczyciela.
- Pracę należy dostarczyć osobiście do świetlicy do dnia 18.11.2022 r.
- Prace niezgodne z regulaminem lub dostarczone po terminie nie będą oceniane.
- Wyniki konkursu będą opublikowane dnia 5.12.2022 r. na stronie internetowej świetlicy.
- Wzięcie udziału w konkursie jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na wykorzystanie
danych osobowych uczestnika zgodnie z przepisami ustawy o ochronie danych
osobowych i jest też jednoznaczne z akceptacją niniejszego regulaminu.

Nagrody:

-   Najciekawsze  przepisy będą nagrodzone niespodziankami.

 

ZACHĘCAMY KLASY DO WZIĘCIA UDZIAŁU W KONKURSIE!


 

MAJ W ŚWIETLICY

W świetlicy szkolnej wiele majowych zajęć i aktywności poświęciliśmy przyrodzie. O wiośnie i przeżyciach związanych z jej pięknymi obliczami mogliśmy długo opowiadać. Nasz zachwyt wyrażaliśmy w słowach i w pracach plastycznych. W sali świetlicowej i na korytarzu pojawiły się najnowsze prace naszych uczniów.

Nasze zajęcia wypełniały także inne tematy i działania. Oto niektóre z nich:

 • Cykl zajęć związanych z tematem świąt majowych i poznawaniem najważniejszych legend Polski,
 • 4 maja Dzień Strażaka – poznanie i charakterystyka tego zawodu.
 • Zabawy na dobre i na złe – nauka umiejętności gry fair-play i rozwiązywania konfliktów,
 • Światowy Dzień Pszczół – pamiętamy o tych pożytecznych owadach,
 • Cykl zajęć pt: „Ale Kosmos”. Uzupełnianie wiedzy na temat Układu Słonecznego.
 • Zajęcia ruchowe i sprawnościowe, gry sportowe na boisku i szkolnym placu zabaw.
 • Międzynarodowy Dzień Rodziny – poznanie historii rodziny, charakterystyka poszczególnych członków rodziny, omówienie bajkowych i zwierzęcych rodzin. Quiz wiedzy na temat rodziny.
 • Przedstawienie krótkiej historii Dnia Matki. „Kim jest dla mnie moja mama”, „Za co chcę Ci podziękować mamo”. Upominki dla mamy.

Wolny czas w świetlicy spędzaliśmy grając w gry planszowe, warcaby, układając puzzle. Z klocków tworzyliśmy przestrzenne konstrukcje.


 

KWIECIEŃ W ŚWIETLICY

W kwietniu wszystkim w świetlicy dopisywał pogodny, wiosenny nastrój. Dzieci z wielką ochotą rozpoczęły przygotowania do Świąt Wielkanocnych, poznały tradycje wielkanocne oraz wykonywały różne prace plastyczne. Uczniowie rozwiązywali zagadki, wykonywali wiosenne prace plastyczne , poznawali przysłowia zapowiadające nadejście tej pory roku oraz dowiedziały się, jakie gatunki kwiatów ją zwiastują. Korzystając ze słonecznych dni spędzaliśmy czas na szkolnym placu zabaw.
Po wiosennej przerwie świątecznej najmłodsi uczcili Dzień Ziemi, rozmawiając o roślinach i zwierzętach, konieczności ich ochrony. Dzieci zastanawiały się również, w jaki sposób mogą pomóc naszej planecie. Rozmawialiśmy także o książkach, o tym, że należy je szanować. Tworzyliśmy zakładki.
W ostatnich dniach kwietnia uczniowie uczestniczyli w cyklu zajęć poświęconych tematyce patriotycznej. Dowiedziały się, dlaczego pierwsze trzy dni maja są ważne dla naszej historii oraz włączyły się w ich obchody, wykonując prace plastyczne z patriotycznymi akcentami. Prace przystroiły szkolny korytarz oraz salę świetlicową. W czasie wolnym dzieci bardzo chętnie grały w gry planszowe, budowały z klocków, rysowały i czytały książki.
27 kwietnia w świetlicy szkolnej został rozstrzygnięty konkurs recytatorski pod hasłem „Wiersz z przyrodą w tle” w którym udział wzięli uczniowie klas I - III.
Laureaci zostali wyłonieni w drodze głosowania przeprowadzonego przez jury w składzie: pani Elżbieta Malecka , pani Monika Linowska  oraz pani Magdalena Kowalczyk wg poniższych kryteriów oceny:

 • dobór utworu,
 • opanowanie pamięciowe tekstu,
 • interpretacja wiersza,
 • dykcja (sposób mówienia, poprawność wypowiedzi),
 • ogólny wyraz artystyczny (naturalność wypowiedzi).

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w konkursie. Milo było posłuchać pięknych utworów literackich poświęconych przyrodzie w tak artystycznym wykonaniu.


LUTY I MARZEC W ŚWIETLICY

Luty, choć bardzo krótki przez ferie zimowe, był bardzo pracowitym miesiącem dla naszych świetliczaków.  Na zajęciach nie zabrakło rozmów na temat Bezpiecznego Internetu. Uczniowie zapoznali się z zaletami, jak również z zagrożeniami, jakie niesie z sobą korzystanie z Internetu. Rozmawialiśmy na temat bezpieczeństwa podczas ferii zimowych, o niebezpiecznych sytuacjach. Na koniec naszych zajęć przeczytaliśmy książkę pt. "Telefony alarmowe’’. Dzieci rozwiązały także quiz wiedzy na temat bezpieczeństwa podczas zabaw na śniegu i lodzie w czasie wyjazdów zimowych. Z okazji walentynek świetliki wykonały kartki walentynkowe, w których mogły wyrazić swoją sympatię do koleżanki lub kolegi, wpisując do nich życzenia, a następnie umieszczając w przygotowanej wcześniej "skrzynce pocztowej". Luty to  także czas karnawału,  rozmawialiśmy  na temat znaczenia zabawy w życiu człowieka, wykonywaliśmy rysunki strojów karnawałowych, a także mówiliśmy o naszych strojach na bal karnawałowy, który zorganizowali wychowawcy świetlicy szkolnej. Po dwutygodniowym wypoczynku świetliczaki z ochotą przystąpiły do zajęć w świetlicy szkolnej.

Marzec w świetlicy rozpoczął się od serii zajęć dotyczących promocji sportu, jako sposobu na zdrowe spędzanie czasu. Dzieci miały okazję dowiedzieć się, w jaki sposób sport może wpływać na nasze zdrowie  i jakie są negatywne konsekwencje braku aktywności ruchowej. 8 marca świętowaliśmy Dzień Kobiet. Dzieci zapoznały się z tradycją obchodzenia święta kobiet, rozwijały swoją wiedzę na temat roli kobiet w życiu. Uczyły się redagować życzenia, rozwijały swoje zdolności plastyczne wykonując drobne upominki. Dzień 15 marca to dzień w którym świętują swoje święto wszyscy piekarze i cukiernicy. To dzięki ich ciężkiej pracy, każdego dnia rano możemy zjeść świeże, cieplutkie bułeczki, chleb, ciasto i inne wypieki. W tym dniu  uczniowie dowiedzieli się na czym polega praca piekarza i cukiernika. Na zajęciach wykonywali samodzielną pizzę używając kartonu ,szarego papieru i plasteliny.
“W marcu jak w garncu”. Marzec to pierwszy miesiąc wiosny, który kojarzy się nam z dłuższymi i cieplejszymi dniami, ale też z deszczem, wiatrem, a nawet śniegiem. Marcowa pogoda przypomina garnek, w którym mieszają się wszystkie składniki. W świetlicy szkolnej obserwowaliśmy zmiany w pogodzie i przyrodzie. Uczniowie  wykonywali prace plastyczne na w/w temat. W radosnych nastrojach   oczekujemy na wiosnę.  Na zajęciach rozwiązywaliśmy zagadki, wykonaliśmy wiosenne prace plastyczne
21 marca witaliśmy budzącą się wiosnę, uwrażliwialiśmy uczniów na otaczającą przyrodę. Dzieci zapoznały się z tradycją powitania wiosny, poszerzały swoją wiedzę na temat zwiastunów nadchodzącej pory roku. Kształtowały właściwą postawę wobec przyrody, zapoznały się z pojęciem recyklingu i potrzebą systematycznego segregowania śmieci.
22 marca w naszej świetlicy obchodziliśmy "Światowy Dzień Wody". Z tej okazji obejrzeliśmy film edukacyjny, który przedstawiał historię kropelki i jej obieg w przyrodzie. Podczas zajęć rozmawialiśmy o znaczeniu wody dla ludzi, roślin i zwierząt. Dzieci dowiedziały się skąd bierze się woda oraz jak powinniśmy się zachować by jej nie marnować.


 

STYCZEŃ W ŚWIETLICY

Wraz z nowym rokiem wróciliśmy do pracy pełni sił i nowych pomysłów. Zajęcia w świetlicy szkolnej w większości związane były z obecną porą roku oraz wydarzeniami z kalendarza szkolnego. Styczeń jest miesiącem, w czasie którego powinniśmy bawić się na podwórku, szaleć w śniegu i cieszyć się z tego, że jesteśmy dziećmi. Niestety za oknem szaro i ponuro, dlatego cały czas spędzamy w salach świetlicowych. Dobrze, że mamy różne zajęcia w czasie których nie nudzimy się. Staramy się panować nad swoimi emocjami uczestnicząc w ciekawych zajęciach. W styczniu dzieci uczęszczające do świetlicy szkolnej wzięły udział w różnych atrakcjach związanych z okresem karnawału i zimową aurą. W pracach plastycznych dominowały charakterystyczne dla tej pory roku bałwanki, śnieżynki i elementy zimowego ubioru.

Styczeń rozpoczęliśmy od rozmów na temat tego, jak dzieci spędziły Święta Bożego Narodzenia oraz co robiły w wolne dni. Ponadto rozmawialiśmy o tym, jak wita się Nowy Rok w różnych krajach świata. Wiele zajęć świetlicowych związanych było z zimą. Dzieci poznały ptaki, które zimują w Polsce oraz dowiedziały się, w jaki sposób można im pomagać i czym je dokarmiać.

19 stycznia, to w kalendarzu świąt nietypowych, Dzień Popcornu. Z tej okazji, w czwartek na zajęciach, uczniowie poznali historię i kraj pochodzenia tego smakołyku. Była to więc wspaniała okazja, aby uzupełnić braki i dowiedzieć się więcej. Dzieci przygotowały również torebki do popcornu, które zostały udekorowane według ich własnych upodobań. Na zakończenie zajęć dzieci zajadały się tym popularnym smakołykiem.

Wszyscy doskonale znają daty 21 i 22 stycznia, ponieważ w te dni swoje święto mają kochane babcie i wspaniali dziadkowie. Zajęcia poświęcone Dniu Babci i Dziadka mimo zimna za oknem rozgrzały serca dzieci. Uczniowie chętnie opowiadali za co kochają te ważne dla nich osoby - niezwykle cenią sobie ich przyjaźń, pomoc, zaufanie i przekazywanie tradycji rodzinnych. Z ogromną radością dzieci przygotowywały różne upominki. Tworzyli kolorowe wazoniki ze słoiczków, laurki, piękne bukiety z kolorowych kartonów. Uczyli się również piosenek i wierszyków które mogli zaprezentować swoim ukochanym dziadkom. Podczas zajęć plastycznych różnymi technikami wykonywano rekwizyty i kolorowe maski karnawałowe, które dzieci będą prezentować na balu karnawałowym. W świetlicy szkolnej nie zabrakło czasu na wspólne zabawy, rozgrywki w warcaby oraz gry planszowe.


 GRUDZIEŃ W ŚWIETLICY

Na początku grudnia wychowawcy zabrali dzieci na wirtualną wyprawę w głąb ziemi, czyli do kopalni węgla kamiennego. Świetliczaki obejrzały animację o pracy górników. Barbórka czyli Dzień Górnika to tradycyjne święto górnicze, obchodzone w Polsce 4 grudnia. W tym dniu górnicy zakładają swoje galowe mundury górnicze, których jednym z głównych elementów jest górnicze czako czyli nakrycie głowy, galowa „czapka” górnicza. I ta właśnie czapka była głównym tematem zajęć plastycznych. Górnicy musieli szybko ustąpić miejsca kolejnemu ważnemu gościowi, który zawitał do nas 6 grudnia. Wówczas świetlicę opanowały małe i duże Mikołaje. Dzieci poznały historię Mikołaja. Wychowawcy ponownie zabrali dzieci na wycieczkę, ale tym razem była to wyprawa w okolice koła podbiegunowego. Świetliczaki dowiedziały się, że prawdziwy Święty Mikołaj mieszka w Laponii na kole podbiegunowym, a jego dom znajduje się niedaleko miasteczka Rovaniemi w Finlandii. 

Odliczając dni do tych szczególnych chwil, rozmawialiśmy na temat zwyczajów, tradycji i symboli świątecznych. Podczas zajęć rozbrzmiewały melodie kolęd i pastorałek oraz świątecznych piosenek – nie tylko w języku polskim. Świątecznym zajęciom towarzyszyło tworzenie prac plastycznych wykonanych różnymi technikami i materiałami. Na dekoracjach bardzo szybko pojawiły się choinki, Mikołaj, aniołki, łańcuchy, gwiazdy, witraże oraz świąteczne ozdoby.


LISTOPAD W ŚWIETLICY

Oj, działo się ... Uśmiech

Listopad upłynął nam w świetlicy szkolnej szybko i wesoło. Zajęcia były przekrojem jesiennej pory roku przeplatanej różnymi świętami: małymi i dużymi, ważnymi, mniej lub bardziej znanymi…
Na początku miesiąca rozmawialiśmy o naszym zdrowiu - poznaliśmy aktywności prozdrowotne, prawidłowe nawyki higieniczne oraz produkty żywnościowe, które sprzyjają naszemu zdrowiu. Zajęcia uświadomiły uczniom, że styl życia i nawyki żywieniowe jakie prezentujemy od najmłodszych lat wpływają na nasze dorosłe życie.

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek był okazją do prezentacji strojów przygotowanych przez dzieci, zabaw w odgadywanie zaprezentowanych postaci, a także innych zabaw ruchowych. Wykonaliśmy pracę plastyczną „Mój ulubiony bohater bajek”. Każdy opowiedział o swojej ulubionej postaci z bajek. Dzieci rozwiązywały zagadki, rozpoznawały bajkę po rekwizycie oraz po przeczytaniu fragmentu książki. Były muzyczne zgadywanki bajkowe oraz zabawy ruchowe.

Świętując rocznicę Odzyskania Niepodległości tematyka naszych zajęć koncentrowała się wokół patriotyzmu. Mówiliśmy o tym, jak być dobrym Polakiem, jakie było znaczenie pojęcia „Niepodległość” dawniej i jak należy rozumieć go dzisiaj. Na zajęciach plastycznych uczniowie wykonali okolicznościowe prace związane z naszym krajem, hymnem i godłem.

W listopadzie przypada rocznica uchwalenia najważniejszego dokumentu stanowiącego o prawach najmłodszych – Konwencji o prawach dziecka. Jest to dzień, w którym uwaga wszystkich kierowana jest na dzieci i ich prawa. Postanowiliśmy uczcić ten dzień również w świetlicy.

Zapewne, każdy z nas, młodszy czy starszy śpiewał w czasie dzieciństwa wesołą piosenkę pt.: „Kolorowe kredki w pudełeczku noszę…”. Odwołując się do tego wspomnienia, w dniu 22 listopada kredka znalazła się w centrum naszych działań. Tego dnia w świetlicy było wesoło i kolorowo! Podczas zajęć dzieci obejrzały film edukacyjny: „Jak powstała kredka?” Następnie, świetliczaki poznały różne rodzaje kredek: ołówkowe, świecowe, pastele suche i olejne. Uczniowie wykonali różne prace plastyczne wydzieranki, kredki 3D. Dzieci robiły sobie zdjęcia z wielką kredką wykonaną przez panią Agnieszkę. Na zakończenie zajęć uczniowie otrzymali medale.

Dzień Pluszowego Misia co rok obchodzimy 25 listopada. To nie jest przypadkowa data, bo właśnie tego dnia przypada rocznica powstania tej maskotki. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz atrakcyjniejszych zabawek, moda na misie nie przemija. Tego dnia każde dziecko przyszło do szkoły ze swoim przyjacielem- Misiem. Przybyły misie małe, duże, bardzo duże, białe, różowe, zielone wprost bajecznie kolorowe a każdy był piękny i wyjątkowy.
Dzieci zostały zaproszone do wspólnej zabawy w misiowej krainie. Poznały historię Święta Pluszowego Misia, wspólnie bawiły się przy piosenkach m. in: "Jadą, jadą misie", "Misiowa pobudka", "Pluszowy miś". Dla dzieci w tym dniu przygotowano wiele atrakcji: zabawy ruchowe, plastyczne, konkursy, quizy, misiowe tańce.

 


PAŹDZIERNIK W ŚWIETLICY

Październik w świetlicy szkolnej rozpoczął się pod hasłem: ,,Październik miesiącem dobroci dla zwierząt”. 4 października przypada Światowy Dzień Zwierząt, dlatego w pierwszym tygodniu października rozmawialiśmy wyłącznie o zwierzętach. Dzieci opowiadały o swoich pupilach i o tym, jak należy o nie dbać. Czytaliśmy bajki i wiersze o zwierzętach, a także rozwiązywaliśmy zagadki tematyczne.

7 października w świetlicy szkolnej obchodziliśmy Światowy Dzień Uśmiechu. Pomysłodawcą tego święta był Harvey Ball – autor znanego na całym świecie symbolu żółtej buzi, tzw. „smiley face” stworzonej w 1963 roku. Symbol ten reprezentuje bezinteresowny uśmiech i radość życia. Motto tego dnia brzmiało „Bądź powodem dla którego ktoś się dzisiaj uśmiechnie”. Wykonały wesołe, żółte buźki, które przyklejone do sweterków towarzyszyły im do końca dnia.

Kolejnym powodem do świętowania były obchody Dnia Edukacji Narodowej (14.10). W czasie naszych zajęć podkreślaliśmy rolę nauczycieli w poznawaniu świata oraz znaczenie pozostałych pracowników szkoły. Były również budowle konstrukcyjne z różnych klocków oraz zagadki i rebusy o szkole.

Złocista jesień przez cały miesiąc gościła w naszej świetlicy. Podczas październikowych zajęć dzieci wykonały wiele prac plastycznych związanych z obecną porą roku. Prace ozdobiły nasze świetlicowe gazetki.

Na zakończenie miesiąca poruszaliśmy tematykę związaną z pamięcią o zmarłych. Rozmawialiśmy na temat poszanowania miejsc pamięci oraz tradycji palenia zniczy.


WRZESIEŃ W ŚWIETLICY

Wrzesień to czas, kiedy żegnamy wakacje i witamy szkołę. To czas, kiedy nadchodzi wiele zmian w życiu młodego człowieka. W pierwszym miesiącu Nowego Roku Szkolnego 2022/2023 podczas zajęć świetlicowych wspominaliśmy swoje wakacyjne podróże. Przywołaliśmy wspomnienia z różnych zakątków zarówno w Polsce, jak też za jej granicami. We wrześniu do naszej świetlicowej gromadki dołączyły dzieci z klas pierwszych, dla których wszystko było nowe i nieznane. Dlatego w pierwszych tygodniach otoczono je szczególną uwagą. Nasze działania skierowane były na pomoc w zaadaptowaniu się w grupie świetlicowej. Organizowano zabawy sprzyjające wzajemnemu poznaniu się, zaprezentowano różne formy spędzania czasu w świetlicy. Wiele wrześniowych zajęć dotyczyło bezpieczeństwa, nie tylko w sali świetlicowej i na placu zabaw, ale również na drodze. Dzieci rozmawiały na temat bezpieczeństwa, słuchały piosenek utrwalających zasady poruszania się po drodze oraz poznawały i wykonywały znaki drogowe. Przeprowadzone zostały zajęcia wprowadzające w tematykę zagrożeń, z którymi boryka się nasza planeta. Nauczyliśmy się, że to człowiek najbardziej szkodzi naszej planecie i tylko on może to naprawić. Tylko my odpowiadamy za Ziemię, ona jest naszym dziedzictwem, które musimy zostawić następnym pokoleniom. Wspólnie pożegnaliśmy wakacyjną porę roku i przywitaliśmy jesień. Nie zabrakło także zabaw ruchowych na szkolnym placu zabaw,  oraz wspólnego, głośnego czytania. Jesień to z pewnością pora pięknych, ciepłych kolorów, które pozwalają stworzyć ciekawe i oryginalne prace.


 

Szkoła Podstawowa nr 17 im. Tadeusza Kościuszki,  ul Miodowa 18,  09 - 400 Płock,  tel. 24 366 25 60, e-mail: sekretariat@sp17.plocman.pl

Redaktor serwisu: Marzena Kowalska