Z życia świetlicy rok szkolny 2017/2018 Drukuj

Klikając w załączone do niektórych wydarzeń linki dowiesz się, co działo się w naszej świetlicy w roku szkolnym 2017/2018, w jakich przedsięwzięciach wzięli udział nasi podopieczni oraz nauczyciele świetlicy.

 Czerwiec w świetlicy

Ostatni przedwakacyjny miesiąc rozpoczął się, rzecz jasna, od dnia wszystkich świetliczaków, czyli Dnia Dziecka! W myśl hasła: „Wszystkie Dzieci nasze są” rozmawialiśmy o prawach dzieci, tak ważnych jak prawo do zabawy, do miłości, nauki, prawo do rozwoju i opieki. Zwróciliśmy też uwagę na różnice między dziećmi pochodzącymi z różnych krajów, różnice takie jak kolor skóry, wyznanie, czy narodowość i język, którym się posługujemy. W naszej świetlicy nie mogło zabraknąć strefy kibica na tak wielkie sportowe wydarzenie. Wszyscy czekaliśmy na pierwszy występ naszej drużyny i kibicowaliśmy mocno. W ostatnim miesiącu przed wakacjami, przyjemnie było porozmawiać o podróżach, które,  kształcą. Wszyscy podzieliliśmy się wrażeniami z odbytych do tej pory wycieczek i wyjazdów, oraz tym, czego się z nich nauczyliśmy. Natomiast w ostatnim tygodniu przygotowywaliśmy się do Dnia Taty, prowadziliśmy konwersacje o nadchodzących wakacjach, a szczególności o naszych planach na letni wypoczynek i wiążących się z tym przygotowaniach do wyjazdów. Przypominaliśmy o niebezpieczeństwach związanych z pobytem w różnych miejscach w czasie wakacji, a także o konsekwencjach niewłaściwego zachowania w czasie wakacyjnych zabaw. Podkreśliliśmy fakt, że obojętnie, gdzie się wybierzemy obowiązuje nas szacunek dla środowiska naturalnego i przestrzeganie obowiązujących na danym terenie zasad i regulaminów.

Życzymy wszystkim wspaniałego wypoczynki i do zobaczenia we wrześniu!

 

Maj w świetlicy

Ten piękny miesiąc był dla nas szczególnie pracowity. Pomagaliśmy w przygotowaniach do Pikniku Europejskiego. Tworzyliśmy bardzo różnorodne prace plastyczne, sprawdzaliśmy naszą wiedzę i umiejętności zdobyte w pierwszym lub kolejnym roku nauki w zabawach umysłowych i dydaktycznych, w zagadkach, łamigłówkach i quizach. Rozmawialiśmy o naszych pasjach, fascynacjach, ulubionych zajęciach.Kolejny tydzień maja upłynął nam na rozmowach na temat książki i jej roli w naszym życiu. Poznaliśmy historię jej powstania oraz dowiedzieliśmy się jak jest zbudowana. Nie zabrakło również wspólnych dyskusji o korzyściach płynących z czytania książek. Malowaliśmy też farbą i nitką, to bardzo zabawowa i magiczna technika pozwalająca uzyskać wspaniałe abstrakcyjne kompozycje. Ostatni tydzień maja to był czas na rozmowy o naszych kochanych mamach. Zastanawialiśmy się, czy trudno jest być mamą. Z ogromną radością i chęcią przygotowywaliśmy się do tego szczególnego święta tworząc rysunki i prezenty dla mamy. 26 maja to Dzień Matki. W naszej świetlicy dzieci doskonale o tym święcie pamiętały i chętnie  barwiły sól na różne kolory, następnie wypełniły kolorową solą słoiczki, z wyciorów wykonały przepiękne kolorowe kwiatki. Z życzeniami wręczyły jako prezent. Coraz częściej uczniowie wychodzą na plac zabaw, korzystając z ładnej i słonecznej pogody. Odbyły się też zajęcia związane z bezpieczeństwem w czasie zbliżających się wakacji. Celem zajęć było przygotowanie dzieci do praktycznego posługiwania się numerami alarmowymi w przypadkach zagrożeń.


Kwiecień w świetlicy

 Kwiecień plecień sprawił, że w świetlicy jak zwykle dużo się działo! Z nadejściem wiosny sale świetlicowe zamieniły się w kolorową łąkę. Uczniowie wykonali piękne prace plastyczne. Panie wychowawczynie inspirowały ciekawymi pomysłami naszych Wesołych Świetliczaków.
Coraz częściej uczniowie wychodzili na plac zabaw, korzystając z ładnej i słonecznej pogody.
W kolorowej sali różnorodne gry i zabawy, stały się jeszcze bardziej ciekawe. Nasze zainteresowania przyrodnicze nie zmniejszyły się, a wręcz przeciwnie. Lawinowe pojawianie się kolejnych przejawów wiosny, budziło coraz większą radość oraz chęć dalszego tropienia i obserwowania rozwijającego się piękna. Na zajęciach dzieliliśmy się nastrojami i wrażeniami, rozmawialiśmy na temat potrzeb roślin i zwierząt, wykonywaliśmy prace plastyczne, rozwiązywaliśmy łamigłówki oraz śpiewaliśmy wiosenne piosenki. W miarę zbliżania się Międzynarodowego Dnia Ziemi większą uwagę zwracaliśmy na potrzeby naszej planety i związane z nimi ekologiczne postawy i zachowania jej mieszkańców.
W naszej świetlicy odbyły się również różnorodne zajęcia na temat świąt narodowych. Utrwalaliśmy symbole narodowe, poznaliśmy melodie żołnierskie oraz pieśni patriotyczne. Wesołe Świetliczanki wykonały prace plastyczne, które ozdabiają naszą świetlicową gazetkę. Mieliśmy też "Dzień Czekolady w świetlicy" - dzieci poznały etapy powstawania czekolady na podstawie opowiadania nauczyciela i filmu edukacyjnego, rozpoznawały za pomocą zmysłów (smaku, węchu) różne rodzaje czekolad, tworzyły palcami czekoladowe rysunki z andrutów i kremu czekoladowego, następnie degustowały swoje dzieła. Obchodziliśmy Światowy Dzień Książki. Panie przygotowały dla dzieci ze świetlicy ciekawy wykład, podczas którego przybliżyły dzieciom historię powstania pisma i książek. Uczniowie wyplatali z cienkich pasków papieru kolorowe zakładki do książek. Pomagaliśmy też w wykonywaniu dekoracji na Piknik Europejski.


Marzec w świetlicy

„W marcu jak w garncu…?” – niestety tegoroczna pogoda w marcu nas nie rozpieszczała, nie zachęcając i nie dając wielu możliwości spędzania czasu wolnego na dworze. Mimo tego, dzielnie walcząc z ponurymi chmurami i deszczową aurą, staraliśmy się organizować sobie inne ciekawe i przyjemne zajęcia w świetlicy. W marcu obchodziliśmy Dzień Kobiet, przy okazji którego chłopcy mieli możliwość złożyć życzenia swoim Koleżankom. Podczas zajęć tematycznych, mogliśmy poznać ciekawe zawody, wykonywane przez Kobiety, oraz porozmawiać o roli Pań w pracy i w życiu codziennym. Bawiliśmy się w projektantów mody. Projektowanie mody - to fascynująca specjalność dla wrażliwych ludzi z wyobraźnią i umiejętnościami manualnymi." Była super zabawa.
Skąd się biorą czarne dziury? Co to jest orbita? Która z planet ma najwięcej księżyców? Próbowaliśmy znaleźć odpowiedzi na te pytania i zgłębić jak najwięcej tajemnic kosmosu. Obejrzeliśmy filmy edukacyjne i animacje, które pozwoliły nam poszerzyć wiedzę na temat planet. Wykonywaliśmy też prace plastyczne.
W ramach przygotowań do wiosny, odbyliśmy również zajęcia pod hasłem „Wiosna wokół nas”. Porozmawialiśmy o potrzebie szanowania zieleni i o konieczności regularnego spożywania warzyw i owoców.
Wiosna zagościła w naszej świetlicy na dobre w różnego rodzaju dekoracjach. Nasze prace także „zaroiły” się od wiosennych oznak i symboli, dzięki czemu wprowadziliśmy nowa porę roku do świetlicowych pomieszczeń. Z chęcią kolorowaliśmy obrazki oraz rozwiązywaliśmy wiosenne łamigłówki, które odświeżały lub poszerzały naszą przyrodniczą wiedzę.
Ostatnie dni marca to czas przygotowań do Świąt Wielkanocnych. Nie mogło zabraknąć w świetlicy kurczaczków, zajączków czy bazi. Dzieci wykonały wiele kolorowych pisanek z papieru. Rolki papieru posłużyły za bazę dla wesołych zajączków i kurczaków. Na dni otwarte szkoły Panie wykonały piękne dekoracje na hol oraz na przedstawienie pt. „O królowej czarodziejce”.


Styczeń i luty w świetlicy

Styczeń i luty w świetlicyStyczeń w świetlicy był czasem noworocznych postanowień oraz karnawałowych szaleństw. Na samym początku miesiąca poznawaliśmy sposoby obchodzenia sylwestra w różnych zakątkach świata, próbowaliśmy nakreślić symbolikę Nowego Roku, a także dyskutowaliśmy o tym, czym są plany i postanowienia noworoczne i czy warto je robić. Następnie tanecznym krokiem wstąpiliśmy w świat karnawału: nie tylko w rozmowach o tym, czym jest karnawał, z czym nam się kojarzy, skąd pochodzi i gdzie na świecie obchodzi się go najhuczniej! Tworzyliśmy też maski  karnawałowe.
W związku ze zbliżającym się wówczas okresem ferii, dzieci zapoznały się także z regułami bezpiecznego wypoczynku. W lutym zajęcia prowadzone w świetlicy szkolnej w dużej mierze nawiązywały do obecnie panującej zimowej pory roku. Dzieci wykonywały wiele prac z wykorzystaniem różnorodnych technik plastycznych w celu ukazania uroków tak lubianej przez nie zimy. Miały okazję pogłębić swoją wiedzę dotyczącą potrzeby i zasad dokarmiania zwierząt podczas zimy. Kibicowaliśmy naszym olimpijczykom, trzymaliśmy za nich mocno kciuki.
Zorganizowaliśmy też Mini Kiermasz Walentynkowy. Cały dochód przeznaczony był dla podopiecznych Fundacji Portal FM – pomagamy Dzieciom.
W lutym pewien czas poświęciliśmy bardzo lubianemu i niezmiennie popularnemu polskiemu poecie Janowi Brzechwie. Czytaliśmy jego wiersze, które bawiły, zaskakiwały i zachęcały do tematycznych zabaw oraz do ich recytacji. Przygotowaliśmy inscenizację wiersza „Kaczka Dziwaczka”.
Nie zapominaliśmy o rozmowach na tematy ważne i aktualne: wzajemnej akceptacji, pomocy w grupie, szacunku i tolerancji, zdrowym odżywianiu. Rozmawialiśmy również o najwyższym paśmie górskim na świecie. Poznaliśmy polskich Himalaistów.


  Grudzień w świetlicy

Grudzień to prezenty, słodycze i inne pyszności. Grudzień to wielkie porządki, wielkie gotowanie i dużo radości. Jednak ten ostatni miesiąc roku to przede wszystkim czas spełniania dobrych uczynków, czas zadumy, refleksji i wyciszenia w gronie najbliższych nam osób. Ale zacznijmy od początku: na początku była „Barbórka”, czyli święto wszystkich górników. Co prawda nie mieszkamy na Śląsku, ale ciekawie było dowiedzieć się o tradycjach tego regionu, a nawet posłuchać naprawdę obco brzmiącej śląskiej gwary. Od pierwszych dni towarzyszył nam nastrój wyczekiwania, najpierw na przybycie ulubionego świętego – Mikołaja, a następnie na ulubione święta – Bożego Narodzenia. Odliczając dni do tych szczególnych chwil, nie marnowaliśmy czasu i pieczołowicie się do nich przygotowywaliśmy. Rozmawialiśmy o bogatych i pięknych zwyczajach i tradycjach tych świąt, czytaliśmy wiersze, opowiadania i fragmenty książek na temat bożonarodzeniowych chwil i przeżyć, śpiewaliśmy pastorałki i kolędy. W tym miesiącu tworzyliśmy prace plastyczne, które tworzą świąteczną atmosferę w naszych salach oraz szczególnie chętnie kolorowaliśmy „gwiazdkowe” obrazki i rozwiązywaliśmy bożonarodzeniowe łamigłówki. Nie zapomnieliśmy także o przypomnieniu dobrych manier obowiązujących przy stole, a zwłaszcza przy tym świątecznym. Nauczycielki ze świetlicy szkolnej zorganizowały kiermasz świąteczny, wykonały przepiękne ozdoby świąteczne: bombki, choinki, aniołki, stroiki, kartki świąteczne itp. Całkowity dochód z kiermaszu został przeznaczony na potrzeby fundacji „Budzimy Dawida”. Ostatni grudniowy dzień, wspólnie spędzony przez nas w Szkole, był to 22 grudnia. Po klasowych Wigiliach, spotkaliśmy się w Świetlicy, aby złożyć sobie życzenia pogodnych i rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia. A teraz pozostaje już tylko życzyć:

 Szczęśliwego Nowego Roku – aby to co się w nim wydarzy, pod każdym względem przewyższało to, co już się wydarzyło!


Listopad w świetlicy

Nastał czas, w którym dni stają się coraz krótsze, czasami wydają się nam szare i smutne. Jednak w naszej świetlicy nie ma miejsca na ponury nastrój! W listopadzie tradycyjnie spoglądaliśmy w przeszłość. Skierowaliśmy naszą uwagę ku historycznym wydarzeniom, zasłużonym rodakom, dawnym tradycjom. Pochmurne i coraz zimniejsze dni sprzyjały czytaniu legend i innych opowieści o losach Polski i Polaków. W sposób szczególny wspominaliśmy odzyskanie przez naszą Ojczyznę niepodległości po długim okresie niewoli oraz trudy życia naszego narodu pod panowaniem trzech zaborców. Był to czas, w którym przypominaliśmy sobie słowa polskiego hymnu, poznawaliśmy historię jego powstania i słowa kolejnych, mniej znanych zwrotek. Wsparciem dla naszych rozmów i wszelkich działań skupiających uwagę na historii kraju i narodu były okolicznościowe gazetki, które w owym czasie pojawiły się w salach świetlicy. Piękne i magiczne polskie legendy stały się wielką inspiracją dla dzieci naszej świetlicy. Podczas zajęć na ich temat mogły stworzyć ilustracje ulubionej legendy według swojego pomysłu. Rozmawialiśmy też o ważnej roli kultury osobistej oraz o „byciu dżentelmenem”. Poznaliśmy prawdziwą historię pierwszego pluszowego misia oraz nazwy ptaków, które zostają z nami w kraju w okresie zimowym. Wraz z końcem miesiąca w naszej świetlicy zrobiło się bardzo magicznie. Odwiedziły nas koleżanki z klas gimnazjalnych i zgodnie z tradycją andrzejkową przeprowadziły zabawy pełne różnego rodzaju wróżb. Najpierw opowiedziały nam o historii andrzejkowych tradycji. Wszystkie zabawy, traktowane z przymrużeniem oka, wprawiły dzieci w radosny, magiczny nastrój oraz przysporzyły wiele uśmiechów!
Rozpoczęliśmy też prace nad przygotowaniem dekoracji i ozdób świąteczny na kiermasz bożonarodzeniowy „Budzimy Dawida”, który odbędzie się 05.12.2017 r. Zapraszamy.

 Październik w świetlicy

Październik w świetlicyW miesiącu październiku jesień zagościła na dobre, nie tylko w naszym najbliższym otoczeniu, ale również w świetlicy! Początkowo sale rozweseliły kolorowe liście. Stopniowo dołączyły do nich inne prace. Podczas październikowych zajęć dzieci wykonały wiele prac plastycznych związanych z obecną porą roku. Prace ozdobiły nasze świetlicowe gazetki. Przedstawiają one rozmaite zwierzątka oraz rośliny. Rozmawiamy na temat zdrowego żywienia. Już wiemy,że owoce i warzywa są niezbędną częścią naszego codziennego jadłospisu. Każdy z nas powinien przynajmniej raz dziennie zjadać posiłek, w którym są warzywa i owoce. Gdybyśmy codziennie dostarczali swojemu organizmowi odpowiednią ilość witamin i składników odżywczych znajdujących się w owocach i warzywach na pewno mniej byśmy chorowali, czulibyśmy się lepiej, a na pewno i wyglądalibyśmy zdrowiej. Dowiedzieliśmy się również DLACZEGO WARTO PIĆ MLEKO?
W naszej świetlicowej rodzinie czas płynie szybko i przyjemnie, mamy mnóstwo pomysłów na zabawy i prace plastyczne. 

 

Wrzesień w świetlicy

Witaj nowy roku szkolny!

Wakacje dobiegły końca. W naszej świetlicy znów gwar i zabawa. Z każdym dniem jest nas coraz więcej. Dzieci dzielą się wrażeniami po minionym wypoczynku, wesoło bawią się z dobrze już sobie znanymi rówieśnikami, a także z nowicjuszami w naszym świetlicowym gronie.  W pogodnych nastrojach oddają się swym ulubionym zabawom, a nad ich bezpieczeństwem jak zawsze czuwają wychowawcy. Pierwsze dni w świetlicy upłynęły pod znakiem zasad jakich należy tu przestrzegać. Dzieci przy wykorzystaniu różnorodnych form zajęć zapoznały się z Regulaminem Świetlicy. Dużo czasu zajęły również rozmowy i pogadanki na temat bezpieczeństwa oraz zajęcia praktyczne. Szczególną uwagę zwróciliśmy na zachowanie bezpieczeństwa zarówno w szkole jak i w drodze do niej, w świetlicy i na placu zabaw. Dzięki temu zabawa, praca, nauka jak i odpoczynek w świetlicy będzie mógł przebiegać w miłej, a przede wszystkim bezpiecznej atmosferze.
"W pogodne dni bawiliśmy się na placu zabaw i boisku szkolnym. Jesteś tym co jesz” – uczniowie brali udział w zajęciach na temat zdrowego odżywiania. Dzielili produkty spożywcze na zdrowe i szkodliwe dla zdrowia. Rozmawialiśmy także na temat konieczności spożywania witamin owoców i warzyw. Wraz z mijającymi tygodniami jesień coraz bardziej ukazuje swoje oblicze. Naszą świetlicę odwiedzili uczniowie klas gimnazjalnych i w ramach projektu przeprowadzili zajęcia na temat: „Złota Polska Jesień”. Podczas zajęć uczniowie wykonali piękne ilustracje Pani Jesieni.
Od 11.09 nasza szkoła bierze udział w ogólnopolskim projekcie „Wzorowa Łazienka 2017”. W świetlicy zostały przeprowadzone lekcje higieny, dzieci rysowały swoją wymarzoną szkolną łazienkę, ich prace znalazły się w internetowej galerii. Wychowawcy świetlicy koordynują głosowanie na stronie www.wzorowalazienka.pl – wszystkich serdecznie prosimy o włączenie się do zabawy i jednocześnie walki o środki czystości dla szkoły.

 

Szkoła Podstawowa nr 17 im. Tadeusza Kościuszki,  ul Miodowa 18,  09 - 400 Płock,  tel. 24 366 25 60, e-mail: sekretariat@sp17.plocman.pl

Redaktor serwisu: Marzena Kowalska