Z życia świetlicy rok szkolny 2018/2019 Drukuj

Kwiecień i maj w świetlicy

Piękno wiosennego świata. Nasze zainteresowania przyrodnicze nie zmniejszyły się, a wręcz przeciwnie. Lawinowe pojawianie się kolejnych przejawów wiosny, mimo panującego chłodu, budziło coraz większą radość oraz chęć dalszego tropienia i obserwowania rozwijającego się piękna. Na zajęciach dzieliliśmy się nastrojami i wrażeniami, rozmawialiśmy na temat potrzeb roślin i zwierząt, wykonywaliśmy prace plastyczne, rozwiązywaliśmy łamigłówki oraz śpiewaliśmy wiosenne piosenki.
7 kwietnia zorganizowaliśmy Kiermasz Wielkanocny, a zebrane fundusze przekazaliśmy na terapię i rehabilitację dla dzieci z dystrofią mięśniową - podopiecznych Kliniki Rehabilitacji Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku i Stowarzyszenia Akcja charytatywna KWITNĄCE SERCA.
W ostatnim tygodniu kwietnia przygotowywaliśmy się do świąt majowych. Z tej okazji wykonaliśmy gazetkę ścienną pt. „Wiwat Maj!” oraz mapy i flagi Polski w barwach narodowych. Rozmawiałyśmy z uczniami o zbliżających się świętach majowych: Święto Pracy, Święto Konstytucji 3-go Maja. 
W maju zapoznałyśmy uczniów z największymi miastami i rzekami w Polsce oraz z państwami sąsiadującymi z Polską. Uczniowie wyszukiwali i zaznaczali na mapie Polski poznane rzeki i miasta oraz wskazywali państwa graniczące z Polską. Dzieci wymieniały i opisywały zawody, jakie wykonują kobiety i mężczyźni. Wychowawcy przeprowadzili zajęcia „Od ziarenka do bochenka” - Jak powstaje chleb? Dzieci rozpoznawały różne gatunki pieczywa, oglądały film, wspólnie układały historyjki obrazkowe „Jak powstaje chleb dziś?”. Porównywały ją z historyjką „Jak powstaje chleb dawniej?” Wykonywały  z masy solnej różne gatunki pieczywa. Prowadziłyśmy pogadanki na tematy: “Z czym Ci się kojarzy szczęśliwa rodzina?”, “Jaka jest moja mama i za co ją kocham?”. Dzieci wykonały prace plastyczne: “Rodzinny portret”, Laurka dla mamy”, „Kwiaty dla mamy”. Uczniowie chętnie brali udział w zabawach ruchowych w sali świetlicowej i na szkolnym placu zabaw.


Marzec w świetlicy

Marzec w świetlicyMarzec to miesiąc, który budzi nadzieję na nadejście wiosny. Mimo kaprysów pogody, zaczęliśmy bardziej uważnie obserwować przyrodę i wypatrywać oznak nowej pory roku. Okazało się, że z każdym dniem było ich coraz więcej, a ich spostrzeganie budziło radość i uśmiech. W czasie zajęć chętnie dzieliliśmy się informacjami na temat zwiastunów wiosny, tych znanych z poprzednich lat, ale przede wszystkim tych wypatrzonych niedawno. W marcu w świetlicy szkolnej prowadziłyśmy pogadanki na temat “Ciekawostki przyrodnicze o roślinach i zwierzętach, skupiskach zwierząt - park, las, łąka”. Dzieci rozwiązywały krzyżówki o tematyce przyrodniczej. Wykonały różne prace plastyczne o tematyce wiosennej. W świetlicy szkolnej odbył się “Świetlicowy Dzień Kobiet”. Uczniowie wzięli udział we wspólnych grach i zabawach taneczno – ruchowych. Z okazji Dnia Kobiet rozmawiałyśmy z uczniami na temat “Rola kobiety w życiu mężczyzny”. Dzieci przeglądały albumy, w których zamieszczone były wizerunki sławnych kobiet. Wykonywaliśmy ozdoby świąteczne na Kiermasz Wielkanocny.


Styczeń i luty w świetlicy

W styczniu i lutym zajęcia prowadzone w świetlicy szkolnej w dużej mierze nawiązywały do obecnie panującej zimowej pory roku. Dzieci wykonywały wiele prac z wykorzystaniem różnorodnych technik plastycznych w celu ukazania uroków tak lubianej przez nie zimy. Miały okazję pogłębić swoją wiedzę dotyczącą potrzeby i zasad dokarmiania zwierząt podczas zimy. Styczeń to oczywiście czas karnawału, więc robiliśmy maski karnawałowe i projektowaliśmy stroje balowe. W związku ze zbliżającym się wówczas okresem ferii, dzieci zapoznały się także z regułami bezpiecznego wypoczynku, mówiliśmy o bezpiecznych zabawach w czasie ferii. Przypomnieliśmy sobie rodzaje sportów i zabaw zimowych. Obejrzeliśmy też prezentacje, które działały na naszą wyobraźnię i uwrażliwiały nas na zachowywanie zasad bezpieczeństwa podczas ferii.
Dużo czasu poświęciliśmy na rozmowy o naszych Babciach i Dziadkach i należnym im szacunku. Z tej z okazji  wykonywaliśmy piękne laurki portrety dla naszych kochanych dziadków. Zrobiliśmy piękne gazetki ścienne z zimowymi krajobrazami.
Po feriach zimowych szybko powróciliśmy do swoich zadań i obowiązków szkolnych. Rozpoczęliśmy niezmiernie ważnym tematem: „Być przyjacielem i mieć przyjaciela”, w który idealnie wkomponowały się Walentynki, czyli święto zakochanych. Dzieci wykonały niezliczoną ilość walentynek obdarowując nimi bliskie osoby. 17 lutego obchodziliśmy Światowy Dzień Kota. Była to okazja do radosnego dzielenia się osobistymi przeżyciami z kotkami, kocurami i kiciami. W tym dniu rozmawialiśmy o niesieniu pomocy bezdomnym kotom, zwróceniu uwagi na obecność mruczków w naszym otoczeniu, czy też pochwalenia się swoim pupilem.

Grudzień w świetlicy

Grudzień to wyjątkowy miesiąc. Od pierwszych dni towarzyszy mu nastrój wyczekiwania, najpierw na przybycie ulubionego świętego – Mikołaja, a następnie na ulubione święta – Bożego Narodzenia. 4 grudnia dzieci uczęszczające do świetlicy szkolnej miały okazję uczestniczyć w zajęciach związanych z górniczym świętem – Barbórką. W ramach zajęć przeprowadzono pogadankę na temat pracy górników i korzyści płynących z pracy w kopalni. Wychowankowie świetlicy dowiedzieli się również kim była patronka górników oraz jak ciężka i niebezpieczna jest praca pod ziemią. W trakcie zajęć czytelniczych uczniowie wysłuchali legendy „Gustlikowy skarb”, a także obejrzeli krótki film przedstawiający pracę górników. W czasie zajęć plastycznych dzieci kolorowały postać górnika i rysowały węglem. Było bardzo ciekawie i twórczo. W grudniu czekaliśmy na nadejście Świętego Mikołaja. W związku z tym pisaliśmy listy do Mikołaja, wykonaliśmy wspólną gazetkę tematyczną pod hasłem „Mikołajki” oraz różnego rodzaju wizerunki Mikołaja. Kolejne dni grudnia upłynęły nam na szykowaniu zimowych dekoracji w naszej świetlicy. Tym samym na oknach „rozgościły się” przepiękne papierowe bombki, gwiazdki, renifery oraz Mikołaje.
Odliczając dni do tych szczególnych chwil, nie marnowaliśmy czasu i pieczołowicie się do nich przygotowywaliśmy. Rozmawialiśmy o bogatych i pięknych zwyczajach i tradycjach tych świąt, czytaliśmy wiersze, opowiadania i fragmenty książek na temat bożonarodzeniowych chwil i przeżyć, śpiewaliśmy kolędy. W tym miesiącu tworzyliśmy prace plastyczne, które tworzą świąteczną atmosferę w naszych salach oraz szczególnie chętnie kolorowaliśmy „gwiazdkowe” obrazki i rozwiązywaliśmy bożonarodzeniowe łamigłówki. Nie zapomnieliśmy także o przypomnieniu dobrych manier obowiązujących przy stole, a zwłaszcza przy tym świątecznym.
Braliśmy udział w akcji charytatywnej - robiliśmy papierowy Łańcuch Dobra. Akcja charytatywna "Łańcuch dobra", której organizatorem jest Stowarzyszenie Pro Salute, dotyczy bicia rekordu długości łańcucha choinkowego z papieru. A to wszystko dla dzieci z dystrofią mięśniową, podopiecznych Kliniki Rehabilitacji Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku i Stowarzyszenia. By pobić rekord, trzeba stworzyć ozdobę o długości minimum 152 km.
Idea bicia rekordu to zadanie symboliczne - ma pokazać dzieciom z dystrofią, że nie są samotne w swojej chorobie, że jest ogrom ludzi o wielkich sercach, którzy są z nimi, którzy wierzą w nich, są dla nich wsparciem i którzy też podejmują trud walki, może nie z nieuleczalną chorobą, ale z dużym wyzwaniem, jakim jest stworzenie możliwie jak najdłuższego łańcucha - w ten sposób chcemy dać im sygnał, że jak nam uda się zmobilizować dużo osób do zrobienia długiego łańcucha, to oni dadzą radę walczyć z chorobą.

Listopad w świetlicy

Listopad – miesiąc często kojarzony z nieprzyjemną, burą i ponurą pogodą, zaoferował nam wiele okazji do świętowania w świetlicy. Już na samym początku miesiąca obchodziliśmy przecież Święto Zmarłych. Przy tej okazji wykonaliśmy ozdobne, kolorowe znicze, aby wnieść nieco barw do tego stonowanego i poważnego święta. W świetlicy szkolnej przygotowywaliśmy się, aby uczcić 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę. Rozmawialiśmy o historii Polski i o naszych symbolach narodowych, uczyliśmy się piosenki „Jestem Polakiem”. Wykonywaliśmy kotyliony, biało - czerwone serca i gołębie. 16 listopada przypada natomiast Międzynarodowy Dzień Tolerancji, a trzy dni później – Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Z tej okazji przypomnieliśmy sobie słynną baśń Hansa Christiana Andersena pt. „Brzydkie kaczątko” oraz stworzyliśmy swoją własną świetlicową pocztę, dzięki której każdy mógł wysłać życzenia, lub pozdrowienia do wybranej osoby. Również obchodziliśmy Dzień Kredki. Dzieci wykonały trójwymiarowe kredki, które ozdabiały naszą świetlicę. 20 listopada obchodzimy Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. Świetliczaki także poznawały swoje prawa: czytaliśmy historię powstania praw dziecka i najważniejsze punkty z Konwencji Praw Dziecka. Młodsze dzieci kolorowały historyjki obrazkowe przedstawiające ich prawa. Powstała gazetka ścienna i galeria prac uczniów. 25. listopada – To był dopiero ważny dzień! - Dzień Pluszowego Misia. Świetlica szkolna ogłosiła konkurs  plastyczno - literacki dla uczniów klas  II i III na wykonanie książeczki o najciekawszej przygodzie (historii) ukochanego pluszowego misia. Panie wychowawczynie wykonały foto-budkę „Misia”, w której każdy mógł zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Dawniej tego dnia swoje święto mieli Miś Uszatek i Colargol, a obecnie – Paddington, czy nadal wiecznie żywy Kubuś Puchatek. W świetlicy zrobiło się ciasno za sprawą wielu pluszowych i puchatych gości. Listopad zakończył się, jakżeby inaczej, andrzejkowymi zabawami i tradycyjnymi wróżbami.

Październik w świetlicy

Złocista jesień na dobre zagościła w naszej świetlicy. Podczas październikowych zajęć dzieci wykonały wiele prac plastycznych związanych z obecną porą roku. Prace ozdobiły nasze świetlicowe gazetki. Pierwszy tydzień października rozpoczęliśmy od rozmów na temat "Dlaczego powinniśmy jeść owoce i warzywa oraz pić mleko".  Wykonywaliśmy ozdobne owoce i warzywa, łaciate krowy, które po dzień dzisiejszy są ozdobą naszej sali.
Miesiąc październik to szczególny czas, w którym dużo miejsca poświęcono nauczycielom i uczniom z okazji „Dnia Edukacji Narodowej”. Z tej okazji w naszej świetlicy bawiliśmy się w teatr. Dzieci wcielały się w rolę nauczyciela i prowadziły niektóre zajęcia, w ten sposób mogły choć przez chwile poczuć się dorosłe. Uczniowie wykonywali także portrety nauczycieli.
W październiku obchodziliśmy również Światowy Dzień Poczty i Międzynarodowy dzień Pisania Listów. Korzystając z okazji przystąpiliśmy do Ogólnopolskiej akcji 100 pocztówek na 100 lecie Niepodległości pisaliśmy pocztówki, uczyliśmy się prawidłowo adresować koperty, co sprawiało nam wszystkim dużo radości. Ostatni tydzień października podobnie jak i pierwszy nawiązywał tematycznie do świata przyrody. Z okazji „Dnia Drzewa” wykonywaliśmy przestrzenne drzewka jesienne, które ozdabiają naszą salę. Po ciężkim dniu w szkole warto się zrelaksować podczas zajęć na dywanie, czytając lub budując z klocków.

Wrzesień w świetlicy

W naszej świetlicy znów gwar i zabawa. Wakacje dobiegły końca. Z każdym dniem jest nas coraz więcej. Dzieci dzielą się wrażeniami po minionym wypoczynku, wesoło bawią się z dobrze już sobie znanymi rówieśnikami, a także z nowicjuszami w naszym świetlicowym gronie. W pogodnych nastrojach oddają się swym ulubionym zabawom, a nad ich bezpieczeństwem jak zawsze czuwają wychowawcy. Pierwszy tydzień września upłynął nam na dzieleniu się wakacyjnymi wspomnieniami, a także wzajemnym poznawaniu i integrowaniu się grupy świetlicowej. Dzieci zapoznały się z regulaminem obowiązującym w świetlicy szkolnej i „podpisały się” pod nim, przyczepiając do brystolu wycięty z papieru i dowolnie ozdobiony kontur własnej dłoni.
Przypomnieliśmy sobie zasady bezpiecznego poruszania się po drodze, rozmawialiśmy także o konieczności dbania o środowisko naturalne. Z dnia na dzień świetlica i korytarz przed nią zapełniły się dekoracjami na tablicach pojawiły się wykonane z papieru jeżyki, leśne skrzaty, kolorowe parasolki i wizerunki Pani Jesieni. Pod koniec września zaczęliśmy obserwować i podziwiać pierwsze oznaki jesieni. W naszej sali zaczęły pojawiać się dary jesieni, a na tablicach jesienne dekoracje. Podczas zajęć zaczęliśmy rozmawiać o bogactwie jesiennej pory roku, wartościach warzyw i owoców, śpiewaliśmy jesienne piosenki, braliśmy udział w zabawach tematycznie związanych z jesienią. Przed nami jeszcze wiele spotkań poświęconych polskiej złotej jesieni.
Dziękujemy za wyprawki i prosimy o więcej.

 

Szkoła Podstawowa nr 17 im. Tadeusza Kościuszki,  ul Miodowa 18,  09 - 400 Płock,  tel. 24 366 25 60, e-mail: sekretariat@sp17.plocman.pl

Redaktor serwisu: Marzena Kowalska