Z życia świetlicy szkolnej rok szkolny 2020/2021 Drukuj

Bezpieczne wakacje


Czerwiec w świetlicy

Czerwiec to miesiąc, kiedy uczniowie myślą już o wakacjach. Nasi uczniowie, korzystając z pięknej pogody, spędzali mnóstwo czasu na świeżym powietrzu. Dzieci bawiły się na szkolnym placu zabaw, grały w piłkę nożną, badmintona, ringo oraz skakały na skakankach.

Chcąc poczuć wakacyjny klimat i uczcić Dzień Oceanów, najmłodsi wykonali prace plastyczne przedstawiające zwierzęta żyjące w oceanach oraz stworzyły plakat przedstawiający zwierzęta oraz symbole Afryki.

Przygotowywaliśmy się do Dnia Taty, prowadziliśmy konwersacje o nadchodzących wakacjach, a w szczególności o naszych planach na letni wypoczynek i wiążących się z tym przygotowaniach do wyjazdów. Przypominaliśmy o niebezpieczeństwach związanych z pobytem w różnych miejscach w czasie wakacji, a także o konsekwencjach niewłaściwego zachowania w czasie wakacyjnych zabaw. Podkreśliliśmy fakt, że obojętnie, gdzie się wybierzemy obowiązuje nas szacunek dla środowiska naturalnego i przestrzeganie obowiązujących na danym terenie zasad i regulaminów.

Życzymy wspaniałych, słonecznych i bezpiecznych wakacji! Uśmiech Do zobaczenia we wrześniu!

 Maj w świetlicy

Wychowawcy świetlicy bardzo dziękują uczniom za odwiedzanie naszej strony i przesyłanie zdjęć z pracami w czasie nauki zdalnej. Cieszymy się z powrotu do szkoły oraz z bezpośredniego kontaktu z Wami.
Maj jest miesiącem szczególnym dla naszej Ojczyzny. W pierwszych dniach maja obchodzone są bowiem w Polsce święta upamiętniające najważniejsze wydarzenia i symbole, które zapisały się w historii polskiej państwowości. Najmłodsi mieli możliwość zapoznania się z majowymi świętami i wykonywania wielu zadań o tematyce patriotycznej. Wśród propozycji pojawiły się quizy, filmiki edukacyjne, kolorowanki, obrazki do kodowania oraz piosenki. Podczas zajęć plastycznych uczniowie malowali farbami symbole narodowe, wycinali z papieru kolorowego flagi Polski. Stworzone prace wykorzystane zostały do wykonania okolicznościowej gazetki o tematyce patriotycznej.
Uczciliśmy również Dzień Strażaka, zapoznając się ze specyfiką tego zawodu, możliwymi zagrożeniami, a także ucząc się piosenek i wierszyków. W nawiązaniu do Dnia Strażaka i Dnia Pielęgniarki, dzieci przypominały sobie podstawowe zasady bezpieczeństwa, udzielania pierwszej pomocy, numery alarmowe oraz właściwe zachowania w przypadku zagrożenia.
Miesiąc ten zachęcał nas też do wykonywania różnokolorowych prac plastycznych. Powstały łąki pełne kolorowych kwiatów,  oraz różne stworki – potworki. Z wiosenną pogodą kojarzą się nam również barwne motylki i biedronki, dlatego nie mogło ich zabraknąć w naszej świetlicy.
W maju świetliczaki nie mogły zapomnieć również o swoich mamach, dlatego wśród proponowanych aktywności pojawiły się laurki, własnoręcznie wykonane kwiaty, wierszyki, piosenki i propozycje spędzania czasu z mamą. Prowadziliśmy pogadanki na tematy: “Z czym ci się kojarzy szczęśliwa rodzina?”, “Jaka jest moja mama i za co ją kocham?”. Rozmawialiśmy o nietypowych świętach jak: Dzień Dobrych Uczynków, Dzień Kosmosu, Dzień Żółwia, Dzień Orderu Uśmiechu i Dzień Bociana Białego. Dzieci zapoznawały się z genezą tych dni, wykonywały prace plastyczne, rozwiązywały quizy, rebusy i zagadki, uczyły się piosenek i oglądały filmiki edukacyjne.
Korzystając z coraz ładniejszej pogody realizowaliśmy temat „Jesteśmy aktywni” i prowadziliśmy wiele zajęć ruchowych na świeżym powietrzu.


Luty w świetlicy

Luty w świetlicyW karnawale … same świetlicowe zabawy i bale. Ponieważ to właśnie od karnawału zaczął się luty w świetlicy, z tej okazji wykonywaliśmy różnorodne maski karnawałowe.
Luty dla świetliczaków był bardzo pracowity.
Najmłodsi, obchodząc Dzień Pizzy, mieli okazję samodzielnie przygotować swoją ulubioną pizzę. Mimo, że ich wypieki wykonane były z papieru, wyglądały bardzo apetycznie.
Nasze świetliczaki włączyły się również w obchody walentynek. Ponadto rozmawiały o przyjaźni i wzajemnej życzliwości, sklejały serca z papieru i wspólnie przygotowywały walentynki. Dzieci miały możliwość wykonania sobie zdjęcia w walentynkowej foto-budce. Najmłodsi obchodzili również Dzień Kota, opowiadając o swoich pupilach oraz wykonując koty różnymi technikami. W czasie zajęć nie zabrakło również bajek i wierszyków, w których pojawiali się koci bohaterowie. W ramach Dnia Dinozaura dzieci czytały książeczki o tych stworzeniach oraz samodzielnie sklejały dinozaury z papieru. Zapoznawaliśmy się też z „Życiem ludzi i zwierząt na dalekiej północy”. W związku z tym zwiedzaliśmy „palcem po mapie”, a raczej po globusie krainy wiecznej zimy, oglądaliśmy filmy edukacyjne. Omówiliśmy również warunki życia oraz zwyczaje mieszkańców tych okolic. Wykonaliśmy małe kolorowe pingwiny, Świetlica jest miejscem, gdzie nauka łączy się z zabawą, dlatego oprócz zadań wynikających z planu pracy, dzieci mają również możliwość samodzielnego organizowania sobie czasu. Najmłodsi wykorzystali go między innymi na gry planszowe, puzzle, zabawy ruchowe, rozmowy z rówieśnikami.

Styczeń w świetlicy

Co możemy powiedzieć o tegorocznym styczniu? Cóż, w Świetlicy spędziliśmy niewiele czasu w pierwszym miesiącu nowego roku, gdyż właśnie w styczniu przypadły zimowe ferie.

W kalendarzu zapanowała zima, zatem nie mogło jej zabraknąć na naszych wspólnych świetlicowych spotkaniach. Powstało wiele interesujących prac prezentujących różnorodne jej przejawy oraz powiązane z nią symbole. Ich źródłem były nasze obserwacje i doświadczenia, bo zimowa aura pojawiła się w naszym mieście, ale nie tylko. Czytaliśmy zimowe baśnie i opowiadania, śpiewaliśmy piosenki. Rozmawialiśmy na temat zimowej przyrody, potrzeb i problemów ptaków i leśnych zwierząt, rozwiązywaliśmy zagadki, krzyżówki, łamigłówki i zadania oraz, jak zawsze, chętnie kolorowaliśmy zimowe obrazki.
Nie zabrakło też tematyki sportowej, bowiem zimowe dyscypliny są szczególnie efektowne i często wywołują niezwykłe emocje.
Z  okazji Dnia Babci i Dziadka wykonaliśmy piękne laurki, układaliśmy życzenia, uczyliśmy się wierszyków i piosenek dla naszych Kochanych Dziadków.

Październik w świetlicy

Październik w świetlicyZłocista jesień na dobre zagościła w naszej świetlicy. Podczas październikowych zajęć dzieci wykonały wiele prac plastycznych związanych z obecną porą roku. Przedstawiają one rozmaite zwierzątka oraz rośliny. Przeprowadziłyśmy pogadankę na temat: Czego oczekujemy od nauczyciela? – jaki według ucznia powinien być idealny nauczyciel? Uczniowie wykonali laurki dla nauczycieli.
Podczas zajęć świetlicowych poruszaliśmy tematykę zdrowia oraz dobrego samopoczucia, mówiliśmy o prawidłowym odżywianiu, higienie osobistej, ruchu i wypoczynku. Rozmawialiśmy o owocach i warzywach w naszej diecie. Omówiliśmy nie tylko regionalne owoce i warzywa z naszych pól, sadów i ogródków, ale również owoce i warzywa egzotyczne. Dowiedzieliśmy się skąd przyjeżdżają banany i pomarańcze do naszych sklepów, a także co to jest kaki i pomelo. Wykonywaliśmy również różnego rodzaju prace plastyczne związane z  tym tematem.
Rozmawialiśmy także o emocjach i ich rodzajach – nazywaliśmy je, rozpoznawaliśmy na zdjęciach i planszach, rysowaliśmy oraz omawialiśmy sposób ich wyrażania. Zastanawialiśmy się co zrobić, aby uniknąć konfliktów między sobą, a jak już się pojawią, to w jaki sposób je rozwiązać, żeby nikogo nie skrzywdzić.
Ostatnie dni października skłoniły nas do refleksji na temat upływającego czasu i przemijalności życia człowieka. Wspominaliśmy znanych ludzi, którzy już od nas odeszli. Doskonaliliśmy również odczytywanie czasu z zegara, a także tworzyliśmy geometryczne prace plastyczne.

Wrzesień w świetlicy szkolnej

W tym roku  szkolnym mamy czas pandemii i wszyscy zobowiązani jesteśmy do stosowania  reżimu sanitarnego. Zajęcia w świetlicy szkolnej organizujemy w normalnym trybie. Nie znaczy to, że wszystko będzie tak jak dawniej. Wszyscy stawiamy pierwsze kroki, bez względu na to, czy jesteśmy pierwszoklasistami, czy uczniami klas starszych, czy też nauczycielami„Rozkład jazdy” poszczególnych dni tygodnia tworzony jest na nowo i dostosowywany do nowych potrzeb, możliwości i wymagań. W ciągu tego pierwszego miesiąca dowiadujemy się, które panie i panowie będą nam towarzyszyć i organizować zajęcia. Poznajemy lub przypominamy sobie formy spędzania czasu w świetlicy. Naszym pierwszym krokom towarzyszą „prelekcje” nauczycieli przypominające lub prezentujące świat wszystkich ważnych reguł, zasad i obowiązków, których przestrzeganie jest szczególnie ważne dla zdrowia i bezpieczeństwa wszystkich przebywających w świetlicy osób. Mówimy też o współtworzeniu miłej atmosfery, o życzliwości, kulturze osobistej oraz o szacunku w relacjach międzyludzkich. Tematyka ta stanowi stały element naszej codzienności - jesienią, zimą, wiosną i latem – ponieważ każdy dzień przynosi sytuacje sprzyjające rozmowom o zasadach koleżeństwa. W Tym miesiącu zajmowaliśmy się następującymi zagadnieniami: „Kodeks świetlicy”, „Wspomnienia z wakacji”, „Bezpieczni w szkole i poza szkołą, Bezpieczni na drodze”, "Szukamy Pani Jesieni”.

Szkoła Podstawowa nr 17 im. Tadeusza Kościuszki,  ul Miodowa 18,  09 - 400 Płock,  tel. 24 366 25 60, e-mail: sekretariat@sp17.plocman.pl

Redaktor serwisu: Marzena Kowalska