Z życia świetlicy 2021/2022 Drukuj

WAKACJI NADSZEDŁ CZAS ...

Za nami niełatwy rok szkolny. Mimo to każdy z Was pracował tak, jak potrafi najlepiej. Teraz czas na zasłużony odpoczynek. Życzymy Wam, by te wakacje na zawsze pozostały w Waszej pamięci jako wyjątkowo udane. By tak było, niech słońce świeci jak najczęściej. Nowo odkryte miejsca i nowo poznani ludzie, niech sprawią, że poczujecie się jeszcze szczęśliwsi. Niech przygody, które przeżyjecie, dostarczą Wam wyłącznie dobrych emocji: radości, zachwytu, dumy. Uważajcie na siebie, wracajcie szczęśliwie ze swych wakacyjnych podróży i dostosujcie się do poniższych rad.

Z najlepszymi życzeniami - Wychowawcy ze świetlicy szkolnej.


Maj i Czerwiec w świetlicy

W maju nastała długo oczekiwana ładna pogoda. Można było więcej czasu przebywać na świeżym powietrzu. Często wychodziliśmy na boisko szkolne i wygrzewaliśmy się w promieniach słońca.
Miesiąc maj rozpoczął się obchodami świąt majowych. Święto Pracy, Dzień Flagi, Święto Konstytucji 3 maja to ważne święta państwowe. Podczas zajęć omawialiśmy ich historię oraz znaczenie dla każdego Polaka.
Tradycyjnie maj to miesiąc poświęcony książce i czytelnictwu. Pozytywnych czynników wynikających z czytania jest wiele. Książki pogłębiają wiedzę i wzbogacają słownictwo. Za ich pośrednictwem możemy zwiedzać świat, poznawać innych ludzi, nowe miejsca i kultury.
Dzień Matki to ważne święto, które obchodzimy 26 maja. Uczniowie przygotowali niespodzianki dla swoich mam.  Uczniowie stworzyli także piękne prace: „Pejzaż majowy”, „Majowa łąka”, „Maki”.
Wiosna w pełni. Cały czas jesteśmy bardzo zapracowani. Wspólnie tworzymy, budujemy, rysujemy, malujemy, czytamy i piszemy. Mamy wrażenie, że zajęcia nigdy się nie kończą. Nie jesteśmy jednak w ogóle zmęczeni. To przecież wspaniała zabawa!
Dobiegł końca ostatni miesiąc roku szkolnego. Już w czerwcu w naszej świetlicy panowała wakacyjna atmosfera. Wielkimi krokami zbliżało się zakończenie roku szkolnego oraz upragnione wakacje. Ostatni miesiąc roku szkolnego przyniósł nam wiele radości, którą czerpaliśmy z możliwości częstego i dłuższego niż w poprzednich miesiącach, pobytu na boisku szkolnym i na placu zabaw. 

Uśmiech Wyniki plastycznego konkursu w świetlicy szkolnej „Zwierzaki - Cudaki z recyklingu”

 I miejsce – Korpowski Mikołaj  kl.3a
II miejsce – Śmigielska Wiktoria kl.2b
III miejsce – Jarzyński Wiktor kl.3a
WYRÓŻNIENIE

1. Lichocka Zuzanna kl.3a
2. Lewandowska Zuzanna kl.3a
3. Górecki Antoni kl.3a
4. Cholewiński Oskar kl.3a
5. Wojtkowska Nadia kl.3a
  Gratulujemy zwycięzcom i bardzo dziękujemy uczniom za liczne prace konkursowe.


KWIECIEŃ W ŚWIETLICY

Kwiecień to miesiąc, w którym tematyka zajęć świetlicowych dotyczyła głównie przyrody oraz tradycji związanych z Wielkanocą. Wiele radości dostarczyły najmłodszym zajęcia związane z tematyką wielkanocną. W kwietniu w świetlicy powstało wiele pisanek i zajączków, kogutków, które dzieci przygotowywały różnymi technikami. Wychowawcy świetlicy rozmawiali z dziećmi na temat tradycji wielkanocnych, a najmłodsi opisywali swoje koszyczki i wymieniali pokarmy, które powinny się w nich znaleźć.

Po wiosennej przerwie świątecznej najmłodsi uczcili Dzień Ziemi, rozmawiając o roślinach i zwierzętach, konieczności ich ochrony oraz poznając poszczególne ich gatunki. Dzieci zastanawiały się również, w jaki sposób mogą pomóc naszej planecie.

W dniu 13 kwietnia obchodziliśmy Dzień Patrona  naszej szkoły. Uczniowie obejrzeli  prezentację ukazującą sylwetkę tego wielkiego Polaka, wykonywali prace plastyczne.

W ostatnich dniach kwietnia świetliczaki uczestniczyły w cyklu zajęć poświęconych tematyce patriotycznej. Dowiedziały się, dlaczego pierwsze trzy dni maja są ważne dla naszej historii oraz włączyły się w ich obchody, wykonując prace plastyczne z patriotycznymi akcentami.

 

Konkurs plastyczny w świetlicy szkolnej „Zwierzaki - Cudaki z recyklingu”

Regulamin

Postanowienia ogólne
Konkurs plastyczny skierowany jest dla uczniów klas  1-3

Organizator: Świetlica szkolna.

TEMAT KONKURSU:

Tematem konkursu jest stworzenie postaci zwierząt przy wykorzystaniu materiałów z recyklingu tj. butelki PET, rolki od papieru toaletowego, kartony po jajkach, plastikowe nakrętki, itp.

 • Cele konkursu

Uwrażliwienie na ponowne wykorzystanie materiałów, opakowań itp.
Rozwijanie zachowań ekologicznych.
Wzmacnianie wiary we własne możliwości; rozwijanie kreatywności i zdolności manualnych dzieci.
Rozbudzanie wyobraźni twórczej dziecka.

Zakres tematyczny
• Tematyka prac plastycznych musi nawiązywać do hasła konkursu "Zwierzaki - Cudaki z recyklingu".

Wymagania konkursowe

Zachęcamy do zrobienia prac przestrzennych w postaci różnorodnych zwierząt z materiałów do recyklingu.

Kryteria oceny:

- Zgodność pracy konkursowej z tematyką konkursu.
- Twórcza pomysłowość i wyobraźnia w zakresie przedstawienia tematu, walory artystyczne.
- Ogólna estetyka wykonania prac- atrakcyjność wizualna.
- Praca przestrzenna.

Postanowienia końcowe:

- Każda praca dziecka musi mieć dołączoną metryczkę, zawierającą następujące dane uczestnika: imię i nazwisko autora pracy, klasa, imię i nazwisko nauczyciela.
- Pracę należy dostarczyć osobiście do świetlicy do dnia 29.04.2022 r.
- Prace niezgodne z regulaminem lub dostarczone po terminie nie będą oceniane.
- Wyniki konkursu będą opublikowane dnia 15.05.2022 r. na stronie internetowej świetlicy.
-
Wzięcie udziału w konkursie jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na wykorzystanie danych osobowych uczestnika zgodnie z przepisami ustawy o ochronie danych osobowych i jest też jednoznaczne z akceptacją niniejszego regulaminu.

MARZEC W ŚWIETLICY

Marzec w świetlicy szkolnej upłynął w znakomitej atmosferze. Pełni energii, chęci do nauki i zabawy czekaliśmy z niecierpliwością na pierwsze oznaki wiosny. Pogoda pokazywała nam swoje marcowe kaprysy, a my bacznie obserwowaliśmy co nam zaserwuje następnego dnia. Przyroda zaczęła budzić się do życia z zimowego snu, a my chcieliśmy wpuścić jej jak najwięcej do naszej szkoły. Wiosnę rozpoznaliśmy dzięki obserwacjom przyrody i poświęconym jej zajęciom. Świetliczaki poznały kwiaty zwiastujące wiosnę, ptaki oraz dowiedziały się, w jaki sposób przyroda budzi się do życia. Zaprosiliśmy wiosnę do naszej sali poprzez własnoręcznie wykonane ozdoby –  wiosenne kwiaty „kolorowe motyle”, bociany, żaby.
8 marca obchodziliśmy Dzień Kobiet. Świetliczaki dla wszystkich Pań z naszej szkoły przygotowały piękne krokusy z krepiny.
21 marca witaliśmy budzącą się wiosnę, uwrażliwialiśmy uczniów na otaczającą przyrodę. Dzieci zapoznały się z tradycją powitania wiosny, poszerzały swoją wiedzę na temat zwiastunów nadchodzącej pory roku. Kształtowały właściwą postawę wobec przyrody, zapoznały się z pojęciem recyklingu i potrzebą systematycznego segregowania śmieci. Obchodziliśmy też Światowy Dzień Wody "Zdrowa woda sił nam doda” w dniu 22.03.2022 r. w naszej świetlicy odbyły się zajęcia tematyczne „Od kropelki do kropelki”, na których to dzieci dowiedziały się jak ważna jest woda dla nas i dla naszego środowiska.
Wzbogacaliśmy też doświadczenia czytelnicze dzieci na podstawie różnorodnych bajek, baśni i legend. Rozwiązywaliśmy zagadki, łamigłówki i rebusy dotyczące tematu. Dzieci miały okazję opowiadać o swoich ulubionych bajkach, rozwijały swoją kreatywność, twórczość, umiejętność współdziałania w grupie oraz umiejętność formułowania własnych wypowiedzi.
Kształtowanie umiejętności rozwiązywania problemów i podejmowania właściwych decyzji, to szczególnie ważny temat w świetlicowej codzienności. Zajęcia prowadzone w ramach tego tematu, uczyły rozpoznawania własnych i cudzych uczuć, dostrzegania swoich mocnych stron, widzenia podobieństw i różnic między ludźmi oraz rozwijały umiejętności bezpośredniego i otwartego wyrażania próśb i oczekiwań wobec innych. Podstawowym celem było przede wszystkim wpojenie dzieciom szacunku do siebie i innych oraz nabycie umiejętności przedstawiania swoich potrzeb nie wyrządzając przy tym sobie i innym krzywd. Zajęcia prowadzone w ramach tego tematu uczyły radzenia sobie z konfliktami w sposób świadomy i wolny do agresji.


LUTY W ŚWIETLICY

LUTY W ŚWIETLICYLuty to czas powrotu do szkoły po feriach zimowych. Na naszych milusińskich czekało jak zawsze mnóstwo ciekawych i rozwijających zajęć. Pierwszy tydzień był niezwykle intensywny. Uczniowie włączyli się w obchody walentynek. Rozmawialiśmy o przyjaźni i wzajemnej życzliwości, sklejaliśmy serca z papieru. Świetliki dowiedziały się co nieco na temat tradycji Dnia Zakochanych.

Kolejny tydzień rozpoczął się od zajęć związanych z Dniem Kota. Świetliki puszczały wodze fantazji tworząc przeróżne rasy kotów, opowiadając o swoich pupilach. W czasie zajęć nie zabrakło bajek i wierszyków, w których pojawiali się koci bohaterowie. W ramach Dnia Dinozaura dzieci czytały książeczki o tych stworzeniach.

Nie zapomnieliśmy o temacie zdrowia, uczniowie brali udział w zajęciach z profilaktyki zdrowotnej, podczas których przypominaliśmy sobie jak ważne jest chociażby częste i dokładne mycie rąk. Temat ten jest szalenie ważny zważając na aktualny okres zakażeń wirusowych. Mówiliśmy też jaki wpływ na nasze zdrowie mają owoce i warzywa.

Wraz z końcem miesiąca poszukiwaliśmy pierwszych oznak wiosny. Uczniowie tworzyli prace plastyczne przedstawiające przebiśniegi.

 

STYCZEŃ W ŚWIETLICY

W styczniu zajęcia prowadzone w świetlicy szkolnej w dużej mierze nawiązywały do obecnie panującej zimowej pory roku. Dzieci wykonywały wiele prac z wykorzystaniem różnorodnych technik plastycznych. Czytaliśmy zimowe baśnie i opowiadania, śpiewaliśmy piosenki. Rozmawialiśmy na temat zimowej przyrody, potrzeb i problemów ptaków i leśnych zwierząt, rozwiązywaliśmy zagadki, krzyżówki, łamigłówki i zadania oraz jak zawsze, chętnie kolorowaliśmy zimowe obrazki.
Styczeń to oczywiście czas karnawału, więc robiliśmy maski karnawałowe i projektowaliśmy stroje balowe. Nie zapomnieliśmy też o naszych kochanym babciach i dziadziach, którzy swoje święto obchodzili 21 i 22 stycznia. Przygotowywaliśmy prezenty z okazji Dnia Babci i Dziadka oraz oglądaliśmy prezentację multimedialną dotyczącą tego święta.
W związku ze zbliżającym się okresem ferii, dzieci zapoznały się także z regułami bezpiecznego wypoczynku, mówiliśmy o bezpiecznych zabawach w czasie ferii. Przypomnieliśmy sobie rodzaje sportów i zabaw zimowych. Obejrzeliśmy też prezentacje, które działały na naszą wyobraźnię i uwrażliwiały nas na zachowywanie zasad bezpieczeństwa podczas ferii.

 Grudzień w świetlicy

 Grudzień to wyjątkowy miesiąc. Od pierwszych dni towarzyszył mu nastrój wyczekiwania, najpierw na przybycie ulubionego świętego – Mikołaja, a następnie na ulubione święta – Bożego Narodzenia. Odliczając dni do tych szczególnych chwil, nie marnowaliśmy czasu i pieczołowicie się do nich przygotowywaliśmy.

 Dnia 3 grudnia  uczciliśmy święto popularnie zwane Barbórką. Dzieci zostały zapoznane z zawodem górnika, legendą o św. Barbarze, symbolami górniczymi, godłem górniczym oraz strojem górnika zarówno galowym jak i roboczym. W tym dniu uczniowie wykonali  węglem prace plastyczno-techniczne przedstawiające postać górnika, czapkę, uzupełnili karty pracy na w/w temat.

6 grudnia czekaliśmy na nadejście Świętego Mikołaja. W związku z tym wykonaliśmy wspólną gazetkę tematyczną pod hasłem „Mikołajki” oraz różnego rodzaju wizerunki Mikołaja.

W następnych dniach rozmawialiśmy o bogatych i pięknych zwyczajach oraz tradycjach tych świąt, czytaliśmy wiersze, opowiadania i fragmenty książek na temat bożonarodzeniowych chwil i przeżyć, śpiewaliśmy pastorałki i kolędy. W tym miesiącu tworzyliśmy prace plastyczne, które odzwierciedlały świąteczną atmosferę w naszej sali oraz szczególnie chętnie kolorowaliśmy „gwiazdkowe” obrazki i rozwiązywaliśmy bożonarodzeniowe łamigłówki. Nie zapomnieliśmy także o przypomnieniu dobrych manier obowiązujących przy stole, a zwłaszcza przy tym świątecznym.

Listopad w świetlicy szkolnej 

Listopad nie jest zbyt lubianym miesiącem. Ponure otoczenie sprzyja smutkowi, powadze, nikłej chęci do aktywności. Warto więc, na przekór temu i mimo wszystko, bawić się, działać, uśmiechać i poszukiwać choćby maleńkich uroków przyrody także w tym okresie.
Podczas wspólnych spotkań wykonaliśmy kilka interesujących prac plastycznych, które prezentowały listopadowe otoczenie i symbole tego miesiąca.
Listopadowe narodowe Święto Niepodległości jak zawsze stworzyło idealne, naturalne warunki do podejmowania tematyki historyczno-patriotycznej. Podczas naszych zajęć mówiliśmy o wydarzeniach i postaciach historycznych, ważnych dla dziejów Polski, o symbolach narodowych, o znaczeniu słów patriotyzm i niepodległość, a zwłaszcza o utracie wolności, codziennym życiu Polaków w czasach zaborów oraz o sprzyjających okolicznościach, które doprowadziły do powrotu naszej Ojczyzny na mapę Europy. Słuchaliśmy czytanych opowiadań i legend, kolorowaliśmy flagę i godło, odpowiadaliśmy na pytania quizu, rozwiązywaliśmy tematyczne łamigłówki, a także dzieliliśmy się posiadanymi wiadomościami z zakresu historii, porządkując je i uzupełniając.
Włączyliśmy się do działań związanych z obchodami Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka w szkole poprzez  projekcję praw dziecka w formie  prezentacji multimedialnej oraz  przygotowanie gazetki okolicznościowej z niektórymi z nich.
21 listopada obchodzimy Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień, czyli dzień dobrych uczynków i pozytywnych emocji.  W świetlicy był to wyjątkowy czas: pełen uśmiechów, miłych słów, gestów, pozytywnych emocji. Uczniowie  wraz z wychowawcami z tej okazji przygotowali gazetkę ścienną, ordery życzliwości, piękne prace plastyczne.
25 listopada w naszej świetlicy królowały misie i niedźwiedzie. Można było obejrzeć prezentację zawierającą informacje o genezie powstania święta, ciekawostki o niedźwiedziach i pytania quizu przyrodniczego o misiach i niedźwiedziach, na które celnie odpowiadaliśmy. Ponadto wykonaliśmy Misiowe opaski na głowę.
uczestniczyliśmy w andrzejkowych wróżbach podtrzymując w ten sposób wielowiekową tradycję.

Wyniki plastycznego konkursu w świetlicy szkolnej „Kapelusz Pani Jesieni"
 
I miejsce – Jarzyński Wiktor kl.3a
II miejsce – Gutkowska Zuzanna kl.3a
III miejsce – Śmigielska Wiktoria kl.2b
III miejsce – Podolski Bartosz kl.2a

WYRÓŻNIENIE

1.Menich Gabriela  kl.3a
2.Wojtkowska Nadia  kl.3a
3. Górecki Antoni kl.3a
4.Domańska Julia kl.3a
5.Malec Iga kl.3a
  Gratulujemy zwycięzcom i bardzo dziękujemy uczniom za liczne prace konkursowe.


Październik w świetlicy szkolnej

Nauka i zabawa wcale nie muszą się wykluczać, na co dzień łączymy je w świetlicy szkolnej, podejmując działania zaplanowane w Planie Pracy Świetlicy.
Październik w świetlicy szkolnej rozpoczął się pod hasłem: "Październik miesiącem dobroci dla zwierząt”. 4 października przypada Światowy Dzień Zwierząt, dlatego w pierwszym tygodniu października rozmawialiśmy wyłącznie o zwierzętach. Dzieci opowiadały o swoich pupilach i o tym, jak należy o nie dbać. Czytaliśmy bajki i wiersze o zwierzętach, a także rozwiązywaliśmy zagadki tematyczne.
Podczas październikowych zajęć dominowała tematyka zdrowego odżywiania oraz zmian zachodzących w naszym otoczeniu, wynikających z nadejścia jesieni. 
Drugi tydzień był to czas Edukacji Narodowej. Dzieci zapoznały się z pracą nauczycieli i innych pracowników szkoły oraz tworzyły portrety swoich wychowawców.
Świętowaliśmy Dzień Dyni. Podczas zajęć dzieci dowiedziały się o zdrowych właściwościach tego warzywa. Dzieci tworzyły także przepiękne jesienne krajobrazy, wykonane najróżniejszymi technikami, i promyki światła z okazji Dnia Wszystkich Świętych. Nie zabrakło również rozmów na temat zwyczajów i tradycji w Polsce i innych krajach świata związanych ze świętem zmarłych.

 Wrzesień w świetlicy – witaj szkoło, witaj świetlico!

W naszej świetlicy znów gwar i zabawa. Wakacje dobiegły końca. Z każdym dniem jest nas coraz więcej. Dzieci dzielą się wrażeniami po minionym wypoczynku, wesoło bawią się z dobrze już sobie znanymi rówieśnikami, a także z nowicjuszami w naszym świetlicowym gronie. Na ich twarzach wciąż gości ten sam, niczym nie zmącony uśmiech. W pogodnych nastrojach oddają się swym ulubionym zabawom, a nad ich bezpieczeństwem jak zawsze czuwają wychowawcy.

Pierwsze dni w świetlicy upłynęły pod znakiem zasad jakich należy tu przestrzegać. Dzieci przy wykorzystaniu różnorodnych form zajęć zapoznały się z Regulaminem Świetlicy. Dużo czasu zajęły również rozmowy i pogadanki na temat bezpieczeństwa oraz zajęcia praktyczne. Szczególną uwagę zwróciliśmy na zachowanie bezpieczeństwa zarówno w szkole jak i w drodze do niej, w świetlicy i na placu zabaw. Dzięki temu zabawa, praca, nauka jak i odpoczynek w świetlicy będzie mógł przebiegać w miłej, a przede wszystkim bezpiecznej atmosferze.

 

Konkurs plastyczny w świetlicy szkolnej

„Kapelusz Pani Jesieni"

 Regulamin


Postanowienia ogólne
Konkurs plastyczny skierowany jest dla uczniów klas  1-3

Organizator: Świetlica szkolna.

Cel konkursu
• Głównym celem konkursu jest wzmacnianie wiary we własne możliwości; budzenie zainteresowania różnymi technikami plastycznymi; rozwijanie kreatywności dzieci, rozbudzanie wyobraźni twórczej dziecka, rozbudzanie zainteresowań dziecka kolorystyką jesienną, umiejętność wykorzystania materiału przyrodniczego w konkursie (nasiona, liście, suszki itp.).

Zakres tematyczny
• Tematyka prac plastycznych musi nawiązywać do hasła konkursu "Kapelusz Pani Jesieni". Przesłaniem prac konkursowych ma być ukazanie darów jesiennych.
Wymagania konkursowe
• Prace są wykonane dowolną techniką - przestrzenna z użyciem różnorodnych materiałów,
• format dowolny.
Kryteria oceny:
- Zgodność pracy konkursowej z tematyką konkursu,
- Twórcza pomysłowość i wyobraźnia w zakresie przedstawienia tematu, walory artystyczne,
- Ogólna estetyka wykonania prac- atrakcyjność wizualna
• Praca przestrzenna.
Postanowienia końcowe:
• Każda praca dziecka musi mieć dołączoną metryczkę, zawierającą następujące dane uczestnika: imię i nazwisko autora pracy, klasa,  imię i nazwisko nauczyciela
• Pracę należy dostarczyć osobiście do świetlicy do dnia 29.10.2021r.,
• Prace niezgodne z regulaminem lub dostarczone po terminie nie będą oceniane,
• Wyniki konkursu będą opublikowane dnia 15.11.2021 r. na stronie internetowej świetlicy,
• Każda praca powinna spełniać następujące kryteria: oryginalność pomysłu, zgodność z tematyką, atrakcyjność dla odbiorcy, samodzielność pracy, pomysłowość.
- wzięcie udziału w konkursie jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na wykorzystanie danych osobowych uczestnika zgodnie z przepisami ustawy o ochronie danych osobowych i jest też jednoznaczne z akceptacją niniejszego regulaminu

Szkoła Podstawowa nr 17 im. Tadeusza Kościuszki,  ul Miodowa 18,  09 - 400 Płock,  tel. 24 366 25 60, e-mail: sekretariat@sp17.plocman.pl

Redaktor serwisu: Marzena Kowalska