Z życia świetlicy rok szkolny 2016/2017 Drukuj

Klikając w załączone do niektórych wydarzeń linki dowiesz się, co działo się w naszej świetlicy w roku szkolnym 2016/2017, w jakich przedsięwzięciach wzięli udział nasi podopieczni oraz nauczyciele świetlicy.

Czerwiec w świetlicy

Ostatni  miesiąc roku szkolnego przyniósł wiele radości, które czerpaliśmy z możliwości częstego i dłuższego, niż w poprzednich miesiącach, pobytu na boisku i na placu zabaw. Urządzaliśmy zabawy ruchowe, graliśmy w piłkę nożną, koszykówkę, skakaliśmy na skakankach i linkach, korzystaliśmy z kół hula-hop, ćwiczyliśmy sprawność i zręczność na przyrządach placu zabaw. Uczestniczyliśmy w 17-stkowej Świetlicjadzie, braliśmy udział w takich konkurencjach jak: wyścigi z piłką, bieg z balonem, puszczanie baniek, rzuty do celu, bieg slalomem z woreczkiem na głowie, skoki w dal, graliśmy w dwa ognie, a także zawody w skakaniu na skakance. Wspólną zabawę zwieńczył  słodki poczęstunek oraz dyplomy dla zwycięskich drużyn. Tak wiele możliwości sprawiło, że czas mijał nam przyjemnie, a humory dopisywały. Nie zapominaliśmy jednak o zasadach bezpiecznej gry i zabawy, o których systematycznie przypominały nam panie. Planowaliśmy wymarzone wakacje.Wychowawcy przedstawiali nam różne, ciekawe krajobrazy naszego kraju. Czytaliśmy ciekawostki o miejscowościach, do których pojedziemy na wakacje. Wykonywaliśmy ilustracje do tematów: wycieczka rowerowa, wędrówka po górach, kąpiel w morzu, basenie, jeziorze. Panie przypominały nam o bezpieczeństwie podczas zabaw wakacyjnych.
Kończy się już rok szkolny, z tego względu w naszej świetlicy postanowiliśmy przeprowadzić wakacyjne porządki. Segregowaliśmy oraz temperowaliśmy kredki i ołówki. Ułożyliśmy również wszystkie farby oraz mazaki. Posegregowaliśmy i poukładaliśmy zabawki oraz klocki do odpowiednich pudełek. Uporządkowaliśmy wszystkie słowniki, encyklopedie i inne książki. Bez wątpienia, mieliśmy trochę pracy, jednak jesteśmy dumni, że teraz w naszej świetlicy aż błyszczy.

Dziękujemy wszystkim dzieciom za wspólnie spędzony czas oraz serdecznie zapraszamy po wakacyjnej przerwie na jeszcze większą dawkę zabawy i nauki!

Życzymy wszystkim wspaniałych wakacji!


 Maj w świetlicy

Wiosna w pełni, a przyroda raczy nas cudownymi widokami i zapachami kwitnących drzew i kwiatów - tylko jeden jest taki miesiąc – maj! Dzieci inspirowały się jego pięknem, tworząc efektowne prace plastyczne. Ten piękny miesiąc był dla nas szczególnie pracowity. Pomagaliśmy w przygotowaniach do Pikniku Europejskiego. Poznawaliśmy zawody, zgłębialiśmy tajemnice powstawania książek. 22 czerwca 2016 Sejm przyjął uchwałę, w której ustanowił rok 2017 Rokiem Rzeki Wisły. My też na zajęciach zgłębialiśmy wiedzę o królowej polskich rzek – Wiśle oraz ochronie środowiska. 26 maja to Dzień Matki. W naszej świetlicy dzieci doskonale o tym święcie pamiętały i chętnie wykonały kartki dla swoich Mam. Następnie wypełniły ich wnętrze pięknymi życzeniami i wręczyły jako prezent. Każdą możliwą chwilę staraliśmy się spędzić na powietrzu. Korzystaliśmy ze wszystkich miejsc przeznaczonych do gier i zabaw – z boisk, oraz z placu zabaw i otaczającego go terenu. Zabawy ruchowe, sprawnościowe, tematyczne, zajęcia relaksacyjne i gry sportowe to nasze ulubione formy aktywności, a możliwość przebywania na łonie natury oraz obserwowania i podziwiania jej piękna stanowi zawsze dodatkowy atut. Tworzyliśmy bardzo różnorodne prace plastyczne, sprawdzaliśmy naszą wiedzę i umiejętności zdobyte w pierwszym lub kolejnym roku nauki w zabawach umysłowych i dydaktycznych, w zagadkach, łamigłówkach i quizach. Rozmawialiśmy o naszych pasjach, fascynacjach, ulubionych zajęciach.

Kwiecień w świetlicy

Kwiecień plecień sprawił, że w świetlicy jak zwykle dużo się działo! Miesiąc rozpoczęliśmy świątecznie! W świetlicy na dobre rozgościły się wielkanocne króliczki i kurczaczki oraz kolorowe pisanki! Zorganizowaliśmy Kiermasz Wielkanocny, na którym dostępne były palmy i ozdoby świąteczne wykonane przez wychowawców świetlicy szkolnej. Zgromadzone fundusze zostały przekazane na pomoc dzieciom mieszkającym w Afryce. Akcja organizowana jest przez Polski Komitet Narodowy UNICEF w ramach projektu "Afryka umiera z Głodu”. Kwiecień to miesiąc, w którym wyjątkowo dużo uwagi poświęciliśmy zdrowiu, ochronie przyrody i ekologii. O wiośnie i przeżyciach związanych z jej pięknymi obliczami mogliśmy długo opowiadać. Nasz zachwyt wyrażaliśmy w słowach i w pracach plastycznych. Na zajęciach świetlicowych sprawdzaliśmy swoją wiedzę w zabawach i mini-testach przyrodniczo-ekologicznych, poszukiwaliśmy dobrych rad na odpady i inne zmartwienia naszej planety oraz przypominaliśmy sobie, co zawdzięczamy przyrodzie i  jak musimy postępować, aby ją chronić.  W naszej świetlicy, tak jak w całej szkole, dbamy o segregowanie odpadów, o oszczędzanie energii. Tydzień ekologiczny zaowocował powstaniem recyklingowych prac, takich jak kolorowe motylki z pomalowanych rolek po papierze. Pojawiły się również ekoludki z plastikowych butelek i skrawków materiałów oraz wiele innych ciekawych zwierzątek. Kwiecień to również czas, kiedy przypominaliśmy sobie znaczenie majowych świąt. Uczniowie wykonali piękne prace plastyczne. Panie wychowawczynie inspirowały ciekawymi pomysłami naszych Wesołych Świetliczaków.

W dniu 25.04.2017 roku w Płockiej Galerii Sztuki odbyło się rozstrzygnięcie Międzyszkolnego Konkursu Plastycznego „Świat Kolorów” organizowanego przez wychowawców świetlicy naszej szkoły. W konkursie wzięło udział 8 szkół: SP1, SP6, SP11, SP12, SP16, SP17, SP21 i SP22. Na konkurs wpłynęło 167 prac. Cieszymy się, że z pośród tak dużej ilości prac aż 3 osoby z naszej szkoły znalazły się wśród laureatów.
Lista zwycięzców dostępna jest w zakładce Wyniki konkursów międzyszkolnych.

 

Marzec w świetlicy

Marzec spędziliśmy bardzo pracowicie. Przygotowania do świątecznego kiermaszu oraz obserwacje otaczającej nas przyrody wpłynęły na tematykę marcowych zajęć świetlicowych. Dzieliliśmy się swoimi spostrzeżeniami, doświadczeniami i przeżyciami związanymi z tematyką wiosenno-wielkanocną. Zaczęły powstawać nowe prace plastyczne, nowe dekoracje, które odmieniły wystrój sali i holu. One też przypominały nam, że zima już za nami i nadszedł czas na cieplejszą, słoneczną i pełną życia porę roku. Podczas gdy wiosna skradała się do nas małymi kroczkami, dzieci udały się w świat poezji. Poznawały wiersze Jana Brzechwy, Juliana Tuwima oraz Wandy Chotomskiej. Uczniowie stworzyli piękne „Wyspy Bergamuta”. Poznane wiersze o wiośnie stały się dobrą inspiracją pierwszych wiosennych prac plastycznych. Metodą kółek dzieci stworzyły piękne, kolorowe, wiosenne obrazki. Nauczyły się też składać motyle z papieru. Za pomocą palców dzieci namalowały kwiaty – dzwoneczki - pierwsze wiosenne kwiaty – przebiśniegi. Im częściej docierały do nas promienie słońca, tym chętniej dzieci wykazywały się plastycznie. Aby jak najładniej przywitać wiosnę wykonały Marzanny z papieru i ścinków materiału. 27 marca obchodziliśmy  Międzynarodowym Dniem Teatru. Z tej okazji dzieci rozwijały wiedzę o teatrze, przybliżyły pojęcie sztuki, ekspresji przez odwoływanie się do aktywności, rozbudzały wyobraźnię sceniczną i scenograficzną, wdrażały się do poszukiwań twórczych działań plastycznych i rozwiązań dekoratorskich.
Prowadzone były również zajęcia, które kształtowały umiejętności opanowania i przezwyciężania złości i agresji.
24 marca 2017r. pani Bogumiła Niewiatowska wraz z czwórką świetliczaków Klaudią Janicką 3b, Wiktorią Welenc 3a, Oliwierem Sobieszczukiem 3a i Jakubem Zawadzkim 3b wzięła udział w VIII edycji Międzyszkolnego Turnieju Ogólnorozwojowego "Świetlicjada" pod hasłem "Mlekołaki - kto to taki?" w Szkole Podstawowej nr 6. Wprawdzie nasz Mlekołak wygrał, ale nieco gorzej wypadliśmy w innych konkurencjach, w związku z czym nie udało się zająć miejsca na podium. Zabawa jednak była fantastyczna. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku będzie lepiej.

 Mlekołaki - kto to taki?

 

Luty w świetlicy szkolnej

Ten miesiąc był krótki, nie tylko ze względu na ilość dni w kalendarzu, ale przede wszystkim na ferie. Czekaliśmy na nie z niecierpliwością. Ale to był miesiąc wielu atrakcji. Poznaliśmy zwyczaje karnawałowe na świecie: w Wenecji i Brazylii, projektowaliśmy stroje i wykonywaliśmy maski. Z okazji walentynek robiliśmy samodzielnie kartki z życzeniami dla naszych przyjaciół. Pomagaliśmy też Fundacji Portal FM organizując Kiermasz Walentynowy. Walentynkowe drobnostki wykonane były przez podopiecznych, opiekunów i inne osoby współpracujące z Fundacją Portal FM – pomagamy dzieciom. Cały dochód przekazany został tej fundacji. Nie zapomnieliśmy również o dokarmianiu ptaszków. Przed feriami nie zabrakło czasu, aby omówić zasady bezpiecznego spędzania czasu na śniegu i lodzie.


Styczeń w świetlicy

Na samym początku miesiąca poznawaliśmy sposoby obchodzenia sylwestra w różnych zakątkach świata, próbowaliśmy nakreślić symbolikę Nowego Roku, a także dyskutowaliśmy o tym, czym są plany i postanowienia noworoczne i czy warto je robić. Zajęliśmy się upływającym czasem – robiliśmy kalendarze. Zajęcia prowadzone w świetlicy szkolnej w dużej mierze nawiązywały do obecnie panującej zimowej pory roku. Dzieci wykonywały wiele prac z wykorzystaniem różnorodnych technik plastycznych w celu ukazania uroków tak lubianej przez nie zimy. Miały okazję pogłębić swoją wiedzę dotyczącą potrzeby i zasad dokarmiania ptaków podczas zimy, wykonywały karmniki i rozwiesiły je przed szkołą. Dyskusja na temat roli, jaką pełnią osoby starsze w naszym życiu, o potrzebie okazywania szacunku i serdeczności odbyła się przed obchodem Dnia Babci i Dziadka. Obdarowaliśmy naszych kochanych dziadków własnoręcznie wykonanymi laurkami. Umiejętności, jakie kształtowano wśród uczniów to koncentracja, bystrość, zmysł obserwacji podczas gier i zabaw dydaktycznych, zagadek, quizów oraz gier stolikowych.


Grudzień w świetlicy

Ten miesiąc upłynął nam pod hasłami Barbórki, Mikołajek i przygotowań do świąt. Poznaliśmy, jak ciężka i potrzebna jest praca górników, dowiedzieliśmy się co wydobywamy z ziemi. W przedświątecznych przygotowaniach stroiliśmy choinkę, robiliśmy ozdoby, prezenty dla zaprzyjaźnionych instytucji i przyjaciół szkoły. W tym okresie wykonywaliśmy wiele ciekawych prac plastycznych wykorzystując motywy świąteczne i noworoczne. Dzieci wykonywały elementy do dekoracji sali świetlicowej oraz kartki świąteczne.Podobnie jak w roku ubiegłym kontynuujemy w świetlicy zajęcia kulinarne. W tym miesiącu piekliśmy świąteczne ciasteczka na naszą wigilię. Zajęcia miały na celu przybliżenie dzieciom tradycji oraz historii związanej z pieczeniem świątecznych ciasteczek. Dzieci z zapałem rozwałkowywały ciasto i wykrawały foremkami przeróżne kształty. Układały swoje ciasteczka na blachach i wkładały do upieczenia w piekarniku. Gdy ciasteczka się piekły był czas na zabawę. Tu znowu powrót do historii - w co się bawiły nasze babcie? Dzieci nauczyły się zabaw i poznały historie, których na próżno szukać w podręczniku. 

Listopad w świetlicy

Kolejny miesiąc pracy i zabawy za nami. W tym miesiącu dużo czasu poświęciliśmy treściom patriotycznym, ze względu na Narodowe Święto Niepodległości: czytaliśmy legendy związane z powstaniem naszego państwa, wykonywaliśmy wstążeczki w barwach narodowych, symbole naszej ojczyzny. Ponadto uczyliśmy się, co należy robić, aby zachować zdrowie i przygotowywaliśmy się do zabawy andrzejkowej. Nie zapomnieliśmy także o Międzynarodowym Dniu Pluszowego Misia. Wychowawczynie świetlicy w ramach przygotowań do Powiatowego Konkursu Piosenki Dziecięcej Canto Piccolo malowały koszulki dla szkolnego chóru „Muzyczne Iskierki”.

Rozstrzygnięcie konkursu "Miś bohater książkowy"

ŚWIETLICA SZKOLNA OGŁASZA KONKURS PLASTYCZNO-TECHNICZNY

„MIŚ  BOHATER KSIĄŻKOWY”.

 To już kolejny listopad z naszym ukochanym pluszowym misiem. W tym roku dzieci mogą wziąć udział w konkursie plastyczno-technicznym dla klas I-III „Miś bohater Książkowy”. Celem konkursu jest zainteresowanie dzieci literaturą o misiach, zachęcenie do wypożyczenia i przeczytania książek oraz kształtowanie i rozwijanie zainteresowań artystycznych, wyobraźni twórczej i umiejętności manualnych. Uczniowie mają za zadanie wykonać pracę przedstawiającą książkowego Misia – ulubionego bohatera literackiego.
Prace będą oceniane według następujących kryteriów: estetyka, pomysł, technika oraz samodzielność wykonania pracy. Prace należy przynosić do  świetlicy szkolnej do 23  listopada 2016 roku.
Autorzy najpiękniejszych prac zostaną nagrodzeni. Młodym artystom życzymy radości tworzenia!

 

Październik w świetlicy

W październiku poznawaliśmy legendy płockie i warszawskie, rozmawialiśmy o zwierzętach "tych kudłatych i łaciatych, pręgowanych i skrzydlatych". Były pląsy w takt muzyki, wykorzystywaliśmy też ostatnie  w tym roku ciepłe dni, by bawić się na placu zabaw. W miesiącu październiku jesień zagościła na dobre, nie tylko w naszym najbliższym otoczeniu, ale również w świetlicy! Początkowo sale rozweseliły kolorowe liście! Stopniowo dołączyły do nich inne prace. Nie zapomnieliśmy również o zdrowiu, przypomnieliśmy sobie zasady zdrowego odżywiania i wspólnie wykonaliśmy „Drzewko Zdrowia”, pyszne sałatki i surówki z owoców i warzyw.


Wrzesień w świetlicy

Rozpoczęliśmy nowy rok szkolny w świetlicy. W tym roku jest nas bardzo dużo. Wspólnie ustaliliśmy  zasady i reguły których powinniśmy przestrzegać. Pierwsze chwile po wakacjach upłynęły nam na opowieściach o letnich przygodach, przeżyciach i wrażeniach. Spędzamy czas bawiąc i ucząc. W czasie pogodnych dni bawimy się na świeżym powietrzu. Poza tym malujemy, rysujemy, lepimy, kleimy, śpiewamy piosenki i bawimy się grami i zabawkami. Odrabiamy prace domowe i uczymy się pod opieką naszych pań.


Szkoła Podstawowa nr 17 im. Tadeusza Kościuszki,  ul Miodowa 18,  09 - 400 Płock,  tel. 24 366 25 60, e-mail: sekretariat@sp17.plocman.pl

Redaktor serwisu: Marzena Kowalska